Zmarszczki nie należą pożądanych zmian na naszej skórze – w końcu dodają lat i mogą zmieniać wygląd twarzy na niekorzyść. Czy mamy jakiś wpływ na ich pojawienie się i możemy chociaż trochę opóźnić ich powstawanie? W artykule omówimy najczęstsze rodzaje zmarszczek oraz podpowiemy, jak z nimi walczyć.
Rodzaje zmarszczek – ze względu na miejsce występowania | Charakterystyka |
zmarszczki na czole |
|
zmarszczki wokół oczu |
|
zmarszczki wokół ust |
|
Najbardziej oczywistą przyczyną powstawania zmarszczek jest mimika, ale bez niej nie bylibyśmy w pełni sobą. Innym powodem są naturalne procesy starzenia, jak zmniejszenie produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego, które sprawiają, że skóra staje się coraz bardziej podatna na tworzenie się zmarszczek. Niestety, często sami sobie szkodzimy poprzez niezdrowy styl życia, złe odżywianie, alkohol, papierosy, zbyt małą ilość snu, a także stres. Kondycja skóry zależy też od pielęgnacji. Skóra, która nie jest nawilżana, odżywiana i chroniona przed szkodliwymi czynnikami, staje się cieńsza i traci swoją elastyczność, a to prosta droga do zmarszczek.
Możemy do pewnego stopnia wpływać na tworzenie się zmarszczek oraz na to, aby były mniej widoczne, prowadząc zdrowy styl życia. Pierwszą rzeczą, o którą należy zadbać, jest nawodnienie naszego organizmu. Kolejną – odpowiednia dieta, dostarczająca wszystkie potrzebne do funkcjonowania składniki odżywcze. Bardzo wiele z nich wpływa na stan skóry: białka, zdrowe tłuszcze, witaminy, makro i mikroelementy. Jeżeli nasza dieta daleka jest od ideału, wprowadźmy konieczne zmiany, aby ograniczyć napływ kolejnych toksyn z pożywienia. Biały cukier również działa jak toksyna i niszczy włókna kolagenowe, prowadząc do szybszego starzenia się skóry. Jeśli więc chcemy opóźnić powstawanie zmarszczek, zrezygnujmy z produktów, które go zawierają.
Kolejną zmianą, która jest w naszej mocy, jest zwiększenie ilości snu do przynajmniej 7 godzin dziennie. Obniżmy też poziom stresu, ponieważ odbija się negatywnie na naszej skórze i może przyśpieszyć tworzenie zmarszczek. Uda się nam go zredukować dzięki ćwiczeniom jogi, spacerom czy relaksacyjnym technikom.
Stosując dobre kremy, możemy odżywić naszą skórę i opóźnić powstawanie zmarszczek. Możemy również w ten sposób zmniejszyć te zmarszczki, które już się pojawiły na naszej skórze.
Kremów na zmarszczki lepiej nie wybierać przypadkowo, tylko szukać produktów wartościowych, bogatych w substancje aktywne. Warto zainteresować się naturalnymi kosmetykami, w których często można spotkać większe stężenie składników mających realny wpływ na stan naszej skóry – mówi Karolina Formela, kosmetolog.
Czego szukać w kremach? Przeciwzmarszczkowe właściwości mają takie składniki, jak:
O pielęgnacji strefy wokół oczu warto pomyśleć osobno, ponieważ skóra w tym miejscu jest szczególnie cienka i wrażliwa. Na zmarszczki pod oczami w młodym wieku warto wybrać, coś, co pogrubi cienką skórę, zregeneruje ją i nawilży. Na przykład mocno odżywcze serum, zawierające bioferment z aceroli, skwalan i kwas hialuronowy.
Dobre kremy pomogą utrzymać skórę w dobrej kondycji, opóźniając powstawanie zmarszczek. Mialenia, Buatic i Richevon to trzy kosmetyki, które wyróżniają się wyjątkowo dużą zawartością składników aktywnych pochodzenia naturalnego. W kremie Mialenia znajdziemy m.in. dipalmitynian hydroksyproliny, ceramid 6 oraz ekstrakt z ruszczyka, a w kremach Buatic i Richevon koenzym Q10 i wyciąg z kwiatów lawendy. Każdy z tych produktów kompleksowo dba o potrzeby starzejącej się skóry: nawilża, odżywia i regeneruje, aby jak najdłużej pozostała młoda i jędrna.
Od jakiegoś czasu codziennie używam kremu przeciwzmarszczkowego Mialenia. Działa na mnie rewelacyjnie. Twarz jest po nim ładnie napięta, linie zmarszczek zupełnie niewidoczne – pisze pani Justyna z Elbląga
Gdybym miała wskazać najlepszy krem do twarzy, jaki miałam, padłoby na Richevon. Lubię go za jego działanie nawilżające i wygładzające. Mam tez wrażenie, że moja skóra przestała się starzeć, bo nowych zmarszczek nie przybywa, a te stare są mniej wyraźne. Polecam – pisze pani Dominika z Warszawy
Mam raczej słabe geny, jeśli chodzi o starzenie skóry, dlatego staram się o nią dbać najlepszymi środkami. Stosuję tylko dobre produkty. Teraz mam krem Buatic i jestem z niego bardzo zadowolona – pisze pani Agnieszka z Lublina
Masaże od wieków były z powodzeniem stosowane, by rozluźnić mięśnie twarzy i wygładzić zmarszczki. Warto praktykować je codziennie u siebie w domu w czasie pielęgnacji lub skorzystać z profesjonalnej oferty gabinetów kosmetycznych. Do takiego zabiegu można użyć na przykład olejku tamanu, który działa przeciwzapalnie, nawilżająco i regenerująco. Substancje odżywcze z olejku dzięki masażowi lepiej przenikają do skóry.
W zależności od tego, jakiej zmarszczki chcemy się pozbyć, masaż należy wykonywać w odpowiedni sposób. Kiedy naszym problemem jest pozioma zmarszczka na czole, powinno się robić pionowe ruchy. By zniwelować lwią zmarszczkę, wskazane są poziome ruchy wzdłuż linii brwi.
W trudnych przypadkach, gdy zmarszczki są bardzo widoczne, warto rozważyć zwrócenie się do specjalisty. Wykonujący zabiegi w salonach kosmetycznych dysponują często o wiele wyższym stężeniem składników aktywnych, niż możemy zapewnić sobie w domu. Możemy skorzystać z szerokiej oferty zabiegów. Kwasy – na przykład migdałowy – mają mocne działanie i poprzez intensywne złuszczenie wierzchniej warstwy naskórka, odnawiają skórę. Zmniejszają nawet zmarszczki mimiczne na czole. Aby zredukować głębokie lwie zmarszczki, możemy udać się do lekarza medycyny estetycznej na ostrzykiwanie toksyną botulinową.
Na każdą zmarszczkę znajdzie się odpowiednia metoda. Nawet drogie zabiegi nie dadzą nam jednak trwałych efektów, jeśli nie pozbędziemy się niezdrowych nawyków – jak na przykład nałogów. Dlatego podejdźmy do tematu jak najbardziej kompleksowo i eliminujmy z naszego życia wszystko, co postarza nasz organizm – stres, niewysypianie się, cukier. Oprócz tego zapewnijmy skórze pielęgnację na jak najwyższym poziomie. Wówczas nasza skóra z pewnością się nam odwdzięczy.
1. Zmarszczki – czy da się opóźnić ich powstawanie?
Jeśli zaczniemy działać wcześnie, zanim zmarszczki się pojawią, jest duża szansa, że odsuniemy je w czasie. Powstawanie zmarszczek zależy od wielu czynników, w tym od stylu życia i pielęgnacji. Dzięki profilaktyce, jaką zapewnia dobry krem przeciwzmarszczkowy, możemy uniknąć przedwczesnego starzenia się naszej skóry. Warto zwrócić uwagę na następujące propozycje: Mialenia, Richevon i Buatic.
2. Jakich składników szukać w kremie na zmarszczki?
Składników, które nawilżą i zregenerują skórę, a także ochronią włókna kolagenowe przed zniszczeniami. Takie właściwości posiadają na przykład: koenzym Q10, ceramid 6, ekstrakty z lawendy i ruszczyka.
3. Jak zwalczyć zmarszczki mimiczne?
Zmarszczkom mimicznym trudno jest zapobiec, ponieważ nie pozbędziemy się naszej ekspresji mimicznej. Im dłużej jednak nasza skóra pozostanie nawilżona i elastyczna dzięki kremom, tym słabiej zmarszczki będą się na niej odciskać. Możemy również rozważyć zabiegi takie, jak botoks, które widocznie wygładzają skórę.
4. W jakim wieku rozpocząć pielęgnację przeciwzmarszczkową?
Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, zadbajmy o taką pielęgnację przynajmniej od 25. roku życia, a przy złej kondycji skóry nawet wcześniej. Regularne nawilżanie kremem na pewno nie zaszkodzi, może za to ochronić ją przed szeregiem postarzających czynników, na które codziennie jest narażona.
1. Jakimowicz-Klein B., Zmarszczki możesz je pokonać, 2006
2. Rosa Pena Ferreira M., P. C. Costa P.C. , Bahia F.M., Efficacy of anti‐wrinkle products in skin surface appearance: a comparative study using non‐invasive methods, 2010
3. Fraser E., Ucieczka od zmarszczek, 2006
4. Roenigk H.H.Jr., Treatment of the Aging Face, 1995