Jeśli chodzi o chorobę, jaką jest łuszczyca, leczenie z pewnością jest wymagające. Mamy bowiem do czynienia z chorobą przewlekłą i nawracającą, która chociaż manifestuje się na skórze, tak naprawdę obejmuje cały organizm. Główną jej przyczyną są zaburzenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego, szczególnie w zakresie produkcji limfocytów typu T oraz cytokin. Co za tym idzie, łuszczyca wiąże się z nieustającym procesem zapalnym, który zwiększa niestety ryzyko rozwoju innych schorzeń.
Rozpoznanie łuszczycy | |
---|---|
Objawy |
|
Lokalizacja objawów | Łokcie, kolana, okolica krzyżowa, pośladki, dłonie, stopy, owłosiona skóra głowy, paznokcie. |
Gdy podejrzewamy, że rozwinęła się u nas łuszczyca, leczenie powinniśmy zacząć od konsultacji z dermatologiem. Sygnałem alarmowym jest pojawienie się objawów skórnych w postaci łuszczących się wykwitów. Specjalista oceni odpowiednio rodzaj zmian i postawi właściwą diagnozę.
Warto wiedzieć, że istnieje wiele odmian łuszczycy oraz sama choroba może mieć przebieg od łagodnego po ciężki. Głównie od tego będzie zależeć, jakie leczenie zaproponuje nam specjalista.
Leczenie łuszczycy ma na celu wyciszanie objawów oraz poprawienie jakości życia chorego. Jakie leki na łuszczycę stosować, określi dermatolog po dokładnym zdiagnozowaniu choroby. W zależności od stopnia jej nasilenia i indywidualnych potrzeb pacjenta będzie wdrażane odpowiednie postępowanie.
W postaciach lżejszych – przy zmianach obejmujących do 25% powierzchni ciała – stosowane są leki do użytku zewnętrznego (na skórę). W przypadku zmian wielkopowierzchniowych konieczne jest wdrożenie leczenia ogólnego lub połączenie kilku metod.
Gdy zostanie zdiagnozowana łuszczyca, leczenie zewnętrzne można podzielić na dwa etapy. Pierwszym z nich jest stosowanie preparatów złuszczających, zawierających mocznik lub kwas salicylowy. Działają one keratolitycznie i usuwają łuskę, przygotowując skórę na zastosowanie kolejnych środków. W drugim etapie stosowane są leki redukujące, które wpływają na zahamowanie nadmiernej proliferacji naskórka oraz wyciszają stany zapalne. Są to preparaty mające w składzie składniki aktywne takie, jak dziegcie, analogi witaminy D, cygnolinę, kortykosteroidy, retinoidy.
Leczenie łuszczycy głowy polega przede wszystkim na stosowaniu preparatów miejscowych, mających w składzie wymienione wyżej komponenty złuszczające i antyproliferacyjne. Preparaty mają postać szamponów, emulsji, lotionów, oliwek i pianek. Dzięki płynnej formie są wygodne do zastosowania na owłosionej skórze głowy.
Szczególnie dobrze w podtrzymywaniu remisji łuszczycy sprawdzają się szampony dziegciowe, ze względu na keratolityczne, przeciwzapalne i odkażające właściwości dziegciu. Polecane są również emulsje oparte na moczniku, który działa złuszczająco, nawilżająco i przeciwświądowo.
W przypadku częstych nawrotów, zewnętrzne leczenie łuszczycy głowy łączy się z fototerapią.
Naświetlanie promieniami UV uchodzi za jedną ze skuteczniejszych metod leczenia łuszczycy. Ponadto stanowi stosunkowo bezpieczną formę terapii, którą rekomenduje się wypróbować zanim jeszcze zostanie wprowadzone leczenie ogólne, bardziej obciążające dla organizmu.
Najczęściej stosowane są takie formy naświetlania, jak:
Aby leczenie było skuteczne, należy przejść wystarczającą liczbę sesji naświetlań, przeprowadzanych z odpowiednią częstotliwością. Zwykle jeden cykl fototerapii obejmuje 2-3 naświetlania tygodniowo przez okres kilku miesięcy. Pierwsze efekty są widoczne już po 3 tygodniach.
W cięższych przypadkach stosuje się leczenie doustne łuszczycy. Często przepisywane są tabletki, których substancją czynną jest metotreksat. Metotreksat ma zdolność do hamowania niekontrolowanych podziałów komórkowych. Zmniejsza również aktywność układu immunologicznego oraz działa przeciwzapalnie. Metotreksat przyjmowany jest raz w tygodniu, zwykle przez długi czas. Chociaż lek jest skuteczny, posiada też różne działania niepożądane, m.in. wywiera toksyczny wpływ na wątrobę.
Innym stosowanym w leczeniu łuszczycy lekiem jest cyklosporyna. Posiada działanie immunosupresyjne – obniża odporność. Ze względu na ryzyko licznych działań niepożądanych, w tym uszkodzenia nerek, nie jest stosowana długoterminowo.
Leki na łuszczycę mogą być podawane również za pomocą wstrzyknięć. Tak jest w przypadku leków biologicznych, czyli opracowywanych w laboratoriach przeciwciałach monoklonalnych, białek fuzyjnych czy rekombinowanych ludzkich cytokin. Są to leki nowej generacji, wyróżniające się bardzo obiecującym działaniem. Niestety, leczenie nimi jest bardzo kosztowne.
Należy pamiętać, że pacjent z łuszczycą powinien być pod opieką wielu różnych specjalistów. Chorobie tej często towarzyszą inne problemy zdrowotne i schorzenia. Dlatego oprócz korzystania z pomocy dermatologa, istotne mogą być również konsultacje z kardiologiem, diabetologiem, reumatologiem oraz gastroenterologiem.
Jeśli chodzi o chorobę, jaką jest łuszczyca, leczenie może być wspomagane przez stosowanie różnych środków dostępnych bez recepty. Mowa tu nie tylko o maściach łagodzących świąd, ale też o profesjonalnych dermokosmetykach, ukierunkowanych na walkę z łuszczycą.
Borykasz się z łuszczycą skóry głowy i potrzebujesz pielęgnacji, która zarówno podniesie Twój komfort, jak i poprawi stan skóry? Mogą zainteresować Cię poniższe kosmetyki:
Dodatkowo można stosować naturalne leczenie łuszczycy, przykładowo pić mieszanki ziołowe dedykowane problemowi (po konsultacji z lekarzem, zwłaszcza jeśli zażywamy leki). Na skórę z łuszczycą pozytywnie działają również kąpiele solankowe i słoneczne, a także balneoterapia.
Ponadto warto zadbać o zdrowy tryb życia, z właściwie zbilansowaną dietą. Pomocne może być ograniczenie spożycia mięsa czerwonego, żywności bogatej w histaminę i ostrych przypraw. Z pewnością warto też unikać alkoholu i palenia papierosów – obydwa nałogi pogarszają objawy łuszczycy.
Gdy podłożem łuszczycy jest stres, można spróbować sobie pomóc poprzez stosowanie medytacji, technik relaksacyjnych czy innych sposobów. W pewnych przypadkach będzie jednak wskazana konsultacja psychologiczna.
Kiedy zostaje stwierdzona łuszczyca, leczenie powinno się odbywać pod okiem różnych specjalistów. Ważna jest w tym przypadku współpraca pacjenta i ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarzy. Dodatkowo można się wspomagać różnymi domowymi sposobami. Holistyczne podejście do tematu jest potrzebne, ponieważ łuszczyca ma złożone podłoże.
1. Nowicki R., Szczerkowska-Dobosz A., ABC łuszczycy. Łuszczyca w pytaniach i odpowiedziach, 2016
2. Jones S.N., Pozbądź się chorób skóry, 2017
3. Reich K., Łuszczyca jako układowa choroba zapalna, 2012
4. Reich A., Szepietowski J., Adamski Z., Chodorowska G., Kaszuba A., Krasowska D., Lesiak A., Maj J., Narbutt J., Osmola-Mańkowska A., Owczarczyk-Saczonek A., Owczarek W., Placek W., Rudnicka L., Łuszczyca. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Część I: łuszczyca łagodna, 2018
5. Reich A., Szepietowski J., Adamski Z., Chodorowska G., Kaszuba A., Krasowska D., Lesiak A., Maj J., Narbutt J., Osmola-Mańkowska A., Owczarczyk-Saczonek A., Owczarek W., Placek W., Rudnicka L., Łuszczyca. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Część II: łuszczyca umiarkowana do ciężkiej, 2018