Zdrowe, naturalne paznokcie są niekwestionowaną ozdobą naszych dłoni. Widać je na pierwszy rzut oka, np. gdy podajemy komuś rękę. Dlatego choroby paznokci, choć dotyczą małego obszaru ciała, stanowią łatwo zauważalną i krępującą dolegliwość. Jednak paznokcie, pełnią przede wszystkim funkcję ochronną, osłaniając wrażliwe opuszki palców, dzięki czemu możemy wykonywać, bardzo precyzyjne ruchy. Pogarszający się stan paznokci, to sygnał, że brakuje nam witamin oraz że w organizmie dzieje się coś niedobrego.
Najczęstszą infekcją, w obrębie paznokci, jest grzybica. Niestety łatwo się nią zarazić (np. na basenie lub saunie), a dużo trudniej, skutecznie leczyć. Grzybica częściej dotyka paznokci u stóp, niż tych u rąk i bywa następstwem grzybicy stóp. Ryzyko zachorowania, nasila się w przypadku noszenia mało przewiewnych butów lub skarpet ze sztucznego materiału, a także niedokładnego wycieranie stóp po kąpieli. Grzybica wymaga leczenia, pod kierunkiem dermatologa, oraz dużej dozy cierpliwości. Zakażenie najczęściej obejmuje pierwszy bądź piąty palec u stopy, może jednak rozprzestrzenić się na sąsiednie paznokcie.
Inną jednostką chorobową, dotyczącą paznokci, są brodawki, wywołane przez wirusa HPV (1, 2 lub 4), często jako skutek niewielkich urazów lub obgryzania paznokci. Objawiają się one, jako guzki wokół paznokcia lub pod nim. Mogą im towarzyszyć, zniekształcenia płytki paznokciowej, a także dolegliwości bólowe. Przykładem zakażenia bakteryjnego, jest natomiast zanokcica. Najczęstszą przyczyną choroby, jest zakłucie się, zanieczyszczoną igłą lub przyrządem do manicure. Zakażeniu towarzyszy ból i zaczerwienienie w obrębie wału okołopaznokciowego oraz wysięk ropy. Ze względu na dokuczliwość objawów, niezbędne jest otrzymanie pomocy lekarskiej i antybiotyku.
W przypadku chorób zapalnych, schorzenia paznokci nie występują samodzielnie, lecz towarzyszą objawom skórnym. W przebiegu łuszczycy, paznokcie przybierają matowy wygląd, stają się suche i przerośnięte. Jako forma leczenia, wykorzystywane są specjalistyczne maści. Należy również, przyjmować doustnie witaminę A. Jeśli to nie wystarcza, stosuje się leki steroidowe.
Natomiast w przebiegu liszaja płaskiego, na paznokciach pojawiają się podłużne bruzdy, płytka staje się cieńsza, a czasem nawet całkowicie zanika. Ponadto ma miejsce, przerost skóry przy tylnym brzegu paznokcia. W terapii liszaja płaskiego wykorzystuje się glikokortykosteroidy.
Wrastający paznokieć, dużego palca u stopy, to problem, który zwykle jest następstwem noszenia za ciasnego obuwia lub obcinania paznokcia w niewłaściwy sposób (na półokrągło, zamiast na prosto). Na skutek wrastania paznokcia, w boczny wał paznokciowy, powstaje stan zapalny i tkanka ziarninowa, czemu towarzyszy silny ból, a niekiedy wtórne zakażenie bakteryjne. Profilaktycznie, oraz w początkowej fazie choroby, warto moczyć stopy w wodzie, ze środkiem antybakteryjnym. Pomocne może być zastosowanie specjalnej klamry na paznokieć. W zaawansowanej postaci choroby, konieczna może być pomoc chirurga, a nawet usunięcie paznokcia.
Do tej grupy schorzeń, można zaliczyć między innymi: onycholizę, szponowatość oraz guzy aparatu paznokciowego. Oddzielanie się płytki paznokcia od jego łożyska, nosi nazwę onycholizy. Występuje, na skutek urazu mechanicznego (np. uderzenie w palec ciężkim przedmiotem), bądź zdarzającego się często – przy długich, a jednocześnie miękkich paznokciach – podważania ich. Oddzielająca się część paznokcia, przybiera biały kolor, a wraz z postępem choroby, zielony lub żółty. U kobiet, inną przyczyną tej choroby, jest nadmierne korzystanie z zabiegów maniciure żelowego lub hybrydowego.
Nieprawidłowości w obrębie paznokcia, to kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna. Chorób aparatu paznokciowego, nie da się wyleczyć, jedynie za pomocą środków bez recepty. Niezbędna jest pomoc lekarza dermatologa, a w niektórych wypadkach również chirurga.
5 Komentarze
czensto zapominam o klapkach na basen, ale po przeczytaniu o infekcjach paznokci chyba juz nigdy ich nie zapomne 😀
Wrastające paznokcie to jakieś piekło… leczenie jest bardzo długie, a boli to niemiłosiernie… Trzeba starannie dobierać obuwie. Ludzie nie szanują swoich stóp, a przecież one zabierają nas codziennie absolutnie wszędzie!
Nie pomyślałam nigdy o tym co napisałeś… Faktycznie nie szanujemy stóp, a przecież to one chyba najintensywniej dla nas pracują. Warto dobrać dobre buty, by uniknąć chorób paznokci i bólów stóp.
Ludzie sobie chyba nie zdaja sprawy jak powszechne są choroby paznokci zwlaszcza wsrod mzeczyzn jak jade tramwajem to u wielu panow widze objawy liszaja plaskiego. ..
Faktycznie tak jest, że faceci rzadziej dbają o swój wygląd w tym właśnie o paznokcie. No bo jaki facet przejmie się tym, że przebarwieniem na paznokciu? A być może to początek jakiejś choroby paznokci?