Wrastające paznokcie to nie tylko poważny defekt estetyczny, który jest przyczyną wielu kompleksów i wstydu przed noszeniem odkrytego obuwia, ale przede wszystkim jest to przyczyna dość dużego bólu i dyskomfortu. Co więcej, zdarza się, że towarzyszą mu zakażenia i ropienie. O wrastającym paznokciu mówi się, gdy boczna krawędź wrasta pod skórę. Problem najczęściej pojawia się u dużego palca u stopy, gdyż tu paznokieć jest najgrubszy i najtwardszy. W tym przypadku, jak i w przypadku wielu innych dolegliwości, liczy się szybka reakcja. Dzięki temu istnieje szansa, że uda nam się uniknąć bolesnych zabiegów i pomogą nam najprostsze rozwiązania. Dlatego należy jak najszybciej udać się do specjalisty.
Trudno przeoczyć objawy wrastających paznokci. Wbija się on w skórę, co widać, szczególnie podczas wykonywania domowego pedicure. Ponadto sygnałem alarmowym jest ból podczas chodzenia, czy zakładania butów – czyli zawsze wtedy, gdy okolica paznokcia jest uciskana.
Ponadto w okolicy wrastającego paznokcia może pojawić się zaczerwienienie, opuchlizna, a nawet delikatne krwawienie. Czasem obserwuje się również ropę, gdy dochodzi do infekcji.
Oto najczęstsze przyczyny wrastania paznokci:
Jedną z najpopularniejszych metod usuwania wrastających paznokci jest chirurgiczne usunięcie części płytki w znieczuleniu przewodowym wraz z ziarniną zapalną. Dodatkowo stosuje się chemiczne zapobieganie odrastaniu paznokci w ten sam sposób. Co istotne, po takim zabiegu należy unikać obuwia, które uciska palce. Należy jak najwięcej chodzić boso, aby rana szybciej się zagoiła.
Chirurgiczny zabieg to nie jedyny sposób na walkę z tym problemem. Istnieje szereg rozwiązań, polegających na odciąganiu paznokcia. Celem jest wyprostowanie toru wzrostu paznokcia, na przykład za pomocą specjalnej klamry. Taka terapia trwa najczęściej od 6 do 12 miesięcy.
Jeżeli do lekarza zgłosimy się odpowiednio wcześnie, sprawdzi się najprostsza metoda – tamponowanie. Polega ono na założeniu opatrunki pod płytkę, co pozwala na zmniejszenie nacisku wału paznokciowego.
Zanim wykona się jakikolwiek zabieg z zakresu dermatochirurgii, należy przeprowadzić dokładne konsultacje. Nie inaczej jest w przypadku wrastających paznokci. Metodę kuracji każdorazowo dostosowujemy do indywidualnej sytuacji, przede wszystkim do stopnia zaawansowania problemu. Rozwiązanie chirurgiczne jest tu ostatecznością, ale w niektórych przypadkach nie da się go uniknąć. Dlatego nie należy czekać, samodzielnie usuwać paznokci, ale jak najszybciej zgłosić się do lekarza – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog
Możesz ograniczyć ryzyko wrastania paznokci, stosując się do kilku prostych porad:
Pamiętaj! Im szybciej zgłosisz się do lekarza, tym lepiej! Z wrastającymi paznokciami znacznie łatwiej poradzić sobie w początkowej fazie. Dzięki temu możliwe będzie zastosowanie mniej inwazyjnych metod.
6 Komentarze
leczenie wrastajacych paznokci to niestty bardzo czesto dlugotrwaly proces. przechodzilam przez to na zime i chodzenie boso po mieszkaniu o tej porze roku to nic przyjemnego…
Nie spodziewałam się, że taka śmieszna metoda jak tamponowanie może pomóc w leczeniu wrastających paznokci 😀 Myślałam, że to dużo bardziej zawiła przypadłość.
Bo wrastający paznokieć to jest bardziej zawiła przypadłość. Tamponowanie sprawdzi się tylko w nielicznych łagodnych sytuacjach. Najlepiej jednak zastanowić się jak uniknąć wrastania paznokci, by do tego nigdy nie doszło.
Ojej, obrzydliwe!!!11 Nawet nie wiedziaaam, że jest taka przypadłosc jak wrastajace paznokcie. Ostatnio pojawilla mi się opuchlizna na palcach u nóg, ale to chyba nie to nie to.
No niestety, ale to się przytrafia ludziom. Moim zdaniem i tak dobrze jak byś wybrała się na taką konsultację przed zabiegiem i wtedy dowiesz się co Ci dolega.
Nikomu tego nie życzę, bo to okropna przypadłość. Całe szczęście leczenie wrastających paznokci jest teraz lepiej dostępne 🙂