Pękające paznokcie frustrują, a czasem wzbudzają niepokój. Przyczyny ich złego stanu mogą być bardzo różne. Warto je zgłębić, jeśli chcemy pozbyć się problemu. W artykule omówimy najczęstsze powody pękających paznokci, jak również podpowiemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić. W niektórych przypadkach wystarczą same domowe sposoby, w innych konieczna będzie wizyta u specjalisty.
Pękające paznokcie mogą być po prostu skutkiem:
Jeśli odkryliśmy prawdopodobne źródło problemu, możemy przejść do rozwiązań.
Jeśli co chwila zauważamy u siebie pęknięty paznokieć, spróbujmy zmniejszać ryzyko uszkodzeń dłoń i paznokci przy codziennie wykonywanych czynnościach. Ponieważ nie należy zbyt długo moczyć rąk i dobrze byłoby unikać kontaktu z detergentami, zakładajmy rękawice ochronne podczas sprzątania. Dodatkowo wprowadźmy nawyk, aby kilka razy dziennie używać kremu do rąk, co zapobiegnie wysuszaniu dłoni i płytek paznokci.
Chrońmy także nasze dłonie przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Nie wychodźmy nigdy zimą bez rękawiczek.
Wreszcie, nigdy nie używajmy paznokci jako narzędzi, na przykład do otwierania puszek czy zdrapywania czegoś, gdyż może się to źle skończyć.
Gdy obgryzanie paznokci stało się naszym nałogiem, zacznijmy z nim walczyć. Co może się okazać pomocne? Wiele osób poleca stosowanie gorzkich lakierów. Można też kupić specjalną odżywkę regenerującą lub zdecydować się na zabieg rekonstrukcji paznokci. Istnieje szansa, że zniechęci nas to do obgryzania. Dobrym sposobem jest też znalezienie sobie nowych pasji lub zajęć, które nas odstresują i pozwolą zastąpić niekorzystny nawyk. Jeśli wytrwamy w postanowieniu i uzbroimy się w cierpliwość, nasze paznokcie znowu mogą stać się piękne i mocne.
O pękające paznokcie możemy zatroszczyć się również za pomocą pielęgnacji. Wspomniane już wcześniej regularne kremowanie dłoni to podstawa. Do tego dołączmy nakładanie specjalnej odżywki lub codzienne olejowanie paznokci na noc. Od czasu do czasu urządźmy domowe spa dla paznokci, jak kąpiel w oliwie z oliwek, żelatynie czy parafinie.
Paradoksalnie chociaż często uważa się stylizowanie paznokci za jedną z przyczyn ich niszczenia, poprawnie używany lakier może je wzmocnić. Nie bez powodu dużą popularnością cieszy się manicure hybrydowy. Pozwala utwardzić paznokcie na aż dwa tygodnie i nadaje im atrakcyjny wygląd. Ważne jest jednak, aby był wykonany poprawnie.
Czasami aby wzmocnić pękające paznokcie, będziemy musieli dokonać zmian w diecie. Dotąd stosowany sposób odżywiania, oparty na produktach wysokoprzetworzonych, mógł doprowadzić do niedoborów ważnych składników odżywczych. Oprócz kruchych paznokci możemy mieć też słabe włosy i problemy z cerą.
Co jeść na wzmocnienie paznokci? Nieprzetworzone produkty, jak warzywa, owoce, kasze, mięso, orzechy, nasiona i pestki. Są one pełne dobroczynnych składników odżywczych.
Szczególną uwagę zwróćmy na to, aby dostarczać sobie krzem. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego wchłaniania i działania wielu innych ważnych dla organizmu składników. Ponadto krzem stymuluje syntezę kolagenu i keratyny, istotnie wpływając na porost paznokci i włosów.
Gdzie występuje najwięcej krzemu? W płatkach owsianych, kaszach, fasoli, czosnku, warzywach korzeniowych, ogórkach. Łatwo przyswajalne związki krzemu znajdują się też w ziołach, zwłaszcza w skrzypie i pokrzywie.
Choroby paznokci mogą prowadzić do niszczenia płytki paznokciowej zarówno u rąk, jak i u nóg. Najczęściej spotykaną chorobą jest grzybica paznokci, którą łatwo można się zarazić na basenie, siłowni, w sklepie obuwniczym, a także podczas zabiegów kosmetycznych. Jej pierwszymi objawami są zmiany zabarwienia oraz zgrubienia płytek. Nieleczona grzybica może powodować pękające paznokcie u nóg.
Kolejną powszechną chorobą jest łuszczyca paznokci. Pojawia się ona głównie u pacjentów z łuszczycą, ale może też występować samodzielnie. Objawia się poprzecznymi bruzdami na paznokciach, naparstkowaniem, a także tym, że paznokcie stają się kruche. Atakuje częściej dłonie, niż stopy, jednak sama ta wiedza nie wystarczy, by odróżnić ją od grzybicy.
Leczeniem zarówno grzybicy, jak i łuszczycy paznokci powinien zająć się dermatolog. Tylko specjalista zdiagnozuje właściwą chorobę oraz wdroży odpowiednie leczenie. Trzeba pamiętać, że terapia grzybicy jest długotrwała, im wcześniej więc wybierzemy się do lekarza, tym lepiej. W przypadku łuszczycy niestety nie jest możliwe całkowite wyleczenie, można jedynie łagodzić objawy.
Zdrowa płytka paznokcia powinna być mocna i gładka, dlatego jej pękanie może być nie tylko defektem estetycznym, ale także sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego w naszym organizmie. Poszukajmy źródła problemu i podejmijmy z nim walkę, a nasze paznokcie odzyskają dobrą kondycję i wygląd.
1. Cashman M.W., Sloan S.B., Nutrition and nail disease, 2010
2. Surma A.W., Nockowski P., Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, 2016
3. Banasiewicz A., Michocka K., Wybieralska K., Dietary Supplements for Skin, Hair and Nails. Determinants of Application, 2016
4. Sójka A., Piękne paznokcie. Pielęgnacja i zdobienie, 2014
5. Piraccini B.M., Choroby paznokci Praktyczny poradnik – diagnostyka i leczenie, 2018