Rak skóry to najczęściej występujący nowotwór w Europie. Sprzyja mu nadmierna ekspozycja na słońce, jasna karnacja, ale też skłonności genetyczne oraz istnienie wielu wrodzonych zmian barwnikowych. Można znacznie zmniejszyć ryzyko jego pojawienia się, ale nie można całkowicie zapobiec.
W obrębie terminu nowotwór skóry można wyróżnić trzy główne typy nowotworów:
Metoda leczenia nowotworu skóry zawsze uzależniona jest od kilku czynników. Znaczenie ma typ nowotworu, stopień zaawansowania, ale też jego lokalizacja.
Najbardziej podstawową metodą leczenia nowotworów skóry jest chirurgiczne wycinanie zmian. Zawsze konieczne jest wycięcie odpowiedniego marginesu zdrowej skóry, którego obszar uzależniony jest od rozmiaru zmiany. Jest to konieczne, gdyż w ten sposób unika się ryzyka pozostawienia w skórze komórek nowotworowych. W przypadkach, gdy jest to bardzo duża powierzchnia, wykonuje się dodatkowo przeszczep skóry, pobranej wcześniej od pacjenta – np. z ud. Następnie zaszywa się ranę i zakłada opatrunek uciskowy.
W niektórych przypadkach istnieje konieczność usunięcia również węzłów chłonnych. Jeżeli zmiana jest niewielka, badaniom poddaje się tzw. węzeł wartowniczy – jest to pierwszy węzeł na drodze do regionalnego układu chłonnego od strony guza. Od wyników uzależnia się usunięcie lub pozostawienie węzłów.
Dodatkowo w przypadku nowotworów skóry, po wycięciu zmiany, stosuje się:
W przypadku nowotworów skóry, w szczególności czerniaka, najważniejsza jest szybka diagnoza, umożliwiająca skuteczne leczenie. Dlatego należy regularnie poddawać się badaniom w gabinecie dermatologa. Tak naprawdę każdy po lecie powinien zostać obejrzany za pomocą dematoskopu. To specjalne urządzenie, dzięki któremu lekarz może dokładnie przyjrzeć się znamionom. Takie profilaktyczne kontrolowanie pieprzyków to najlepszy sposób, aby odpowiednio wcześnie zareagować na pojawienie się niebezpiecznych zmian.
Przeczytaj o profilaktyce czerniaka – http://derm.com.pl/zdrowie/dermatochirurgia/profilaktyka-czerniaka/
Na konsultacje dermatologiczne powinny udać się niezwłocznie wszystkie osoby, które obserwują niepokojące zmiany skórne. Dotyczy to zarówno nowych, jak i już istniejących. W przypadku nowych, zaniepokoić mogą nas wszystkie znamiona o nieregularnym kształcie, bez wyraźnych granic, o zróżnicowanym kolorze, w tym z czerwoną obwódką. Ponadto sygnałem alarmowym są wszystkie zmiany w obrębie już istniejących pieprzyków – zmiana barwy, kształtu, rozmiaru, a także pojawienie się świądu lub bólu. W takich przypadkach nie można zwlekać, ale jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.
Nie można całkowicie zniwelować prawdopodobieństwa pojawienia się nowotworu skóry, ale można znacznie ograniczyć takie ryzyko. Podstawą jest ochrona przeciwsłoneczna. Zrezygnujmy z opalania i solarium. Latem regularnie stosujmy kremy z wysokimi filtrami. Pamiętaj, że ubranie, to znacznie lepsza ochrona niż jakikolwiek kosmetyk, więc podróżując do miejsc, gdzie występuje intensywne nasłonecznienie, stosuj nie tylko filtry, ale również odzież, która zasłania miejsca szczególnie narażone na poparzenia – ramiona, dekolt, nos (twarz osłoni kapelusz lub czapka z daszkiem). Po urlopie natomiast udaj się do dermatologa, aby upewnić się, że nie pojawiły się żadne niebezpieczne zmiany.
4 Komentarze
Latem zawsze wyskakują mi pieprzyki od Słońca i łapię schizę, że to czerniak albo inny rak skóry 😀
Jeny co za paranoja… Konsultacje dermatologiczne, konsultacje takie i owakie. Cały czas wolny spędzić w kolejce na konsultacje?
Wbrew pozorom jakbyś miała profilaktycznie wykonywać konsultacje to wcale nie zajęłoby to tak dużo jak mówisz. Poza tym konsultacje wystarczy robić raz na rok. Warto o tym pomyśleć, bo leczenie nowotworów złośliwych skóry i nie tylko przebiega inaczej przy szybkiej diagnozie.
ja zawsze powtarzam, że naj ważniejsze są rutynowe konsultacje dermatologiczne, jak szybko się wykryje to leczenie nowotworów złośliwych skóry przebiega dużo lepiej