Blizny po trądziku pojawiają się wtedy, gdy proces gojenia zmian skórnych nie przebiega prawidłowo. Te nieestetyczne ślady mogą powstawać niezależnie od typu i przebiegu trądziku, zarówno w trądziku łagodnym, jak i ciężkim. Czy można im zapobiegać i jak sobie z nimi poradzić, jeśli blizny po pryszczach stanowią kompleks?
Blizny po trądziku mogą się różnić wyglądem, dlatego dzieli się je na kilka rodzajów:
Blizny zanikowe | Mają postać zagłębień w skórze. |
Blizny przerosłe i keloidy | Wystają nad powierzchnię skóry. |
Blizny odbarwione | Są to wypukłe zmiany o białym zabarwieniu. |
W aż 90% przypadków mamy do czynienia z bliznami zanikowymi. Do ich powstania prowadzi niedostateczna ilość kolagenu, który jest syntetyzowany w trakcie procesów naprawczych. Rzadziej tworzą się blizny hipertroficzne i keloidy. Szczególną odmianą blizn przerosłych są blizny odbarwione, które wyróżnia się ze względu na kolor. W odróżnieniu do innych blizn wypukłych nie są różowe ani czerwone, lecz białe.
Blizny po pryszczach mogą wystąpić nie tylko na twarzy, ale również na dekolcie lub plecach. Jednak to głównie blizny na twarzy są przyczyną kompleksów i to z nimi najczęściej podejmuje się walkę.
Blizny potrądzikowe mogą wcale się nie pojawić, kiedy wcześnie zaczniemy leczyć trądzik oraz zadbamy o swoją cerę, stosując świadomą pielęgnację. Właściwe leczenie trądziku to podstawa. Nie należy bagatelizować wyprysków, tylko udać się z nimi do dermatologa, który przepisze odpowiednią, dopasowaną do potrzeb pacjenta kurację. Jeśli takie leczenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, a zmiany będą dalej się pogłębiać, trzeba szukać innych rozwiązań. Być może konieczna będzie kuracja antybiotykowa lub, w przypadku kobiet, leczenie hormonalne.
Warto też zaopatrzyć się w dermokosmetyki do cery trądzikowej. Zawarte w nich składniki o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym wspomogą prawidłowe gojenie się niedoskonałości. Ważne, aby unikać kosmetyków ze składnikami, które mogą zapychać pory lub wysuszać skórę.
Skóra trądzikowa potrzebuje również nawilżenia – którego brak może pobudzać gruczoły łojowe do intensywniejszej pracy. Stosuj więc regularnie dobry krem nawilżający, jak np. Sevolium, który jest lekki i nie powoduje zapychania porów skóry. Jego bazą są dobroczynne ekstrakty roślinne o działaniu regulującym oraz nanozłoto, które stymuluje skórę do produkcji kolagenu.
Aby uniknąć blizn na twarzy, ważne jest również:
Czy jest jakiś skuteczny sposób na blizny? Co prawda niektóre z nich znikają samoistnie, ale większość pozostaje na twarzy już na zawsze. Niestety domowymi sposobami nie jesteśmy w stanie się ich pozbyć, jedynie profesjonalne zabiegi pomogą nam w spłyceniu lub usunięciu utrwalonych blizn.
Blizny po trądziku można usunąć za pomocą metod laserowych, peelingów chemicznych czy mikronakłuwania skóry. Takich zabiegów należy wykonać co najmniej kilka, jednak efekty są bardzo zadowalające. Zabiegi powodują, że uszkodzona warstwa skóry zostaje zastąpiona nową, wskutek wzmożenia produkcji włókien kolagenowych.
Głębokie blizny wiążą się ze sporym ubytkiem tkanki, więc niekiedy potrzebne jest jej wypełnienie. Można użyć do tego tych samych substancji, jak do wypełniania zmarszczek, na przykład kwasu hialuronowego.
Blizny po trądziku bywają mylone z przebarwieniami. Podstawowa różnica między nimi jest taka, że blizny są zmianami w strukturze skóry – wgłębieniami lub wypukłościami, natomiast przebarwienia to zmiany w kolorze skóry, będące wynikiem nadmiernej produkcji barwnika melaniny. Blizny są zwykle trwałymi zmianami, z którymi nie można sobie poradzić w warunkach domowych. Z kolei przebarwienia można próbować rozjaśnić za pomocą kremów oraz różnych zabiegów wykonywanych w domowym zaciszu.
Blizny po trądziku można zredukować. Najskuteczniejszym rozwiązaniem są zabiegi, które dobiera się w zależności od rodzaju i rozległości blizny. Jeśli rana jest duża, a proces gojenia się zostaje wydłużony, rośnie ryzyko, że powstaną blizny trudne do usunięcia. Ważne więc, aby zatroszczyć się o skórę już na wczesnym etapie trądziku – poprzez leczenie i odpowiednią pielęgnację.
1. Langner A., Postępowanie w trądziku zwykłym, 2007
2. Wołosik K., Knaś M., Wacewicz K., Dmuchowska P., Skuteczność terapii skojarzonej w redukcji blizn potrądzikowych – opis przypadków, 2013
3. Sobanko J.F., Alster T.S., Management of Acne Scarring, Part I, 2012
4. Rao N., Singh R., Acne & Scars, 2016
5. Jacob C.I., Dover J.S., Kaminer M.S., Acne scarring: a classification system and review of treatment options. 2001