Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt to problem bardzo powszechny i wzbudzający niepokój rodziców. Niestety, schorzenie to może powodować dyskomfort u maleństwa. Na szczęście, ŁZS u niemowląt można skutecznie leczyć. Zanim jednak rozpoczniemy terapię, warto poznać przyczyny oraz objawy schorzenia. Wówczas będziemy mogli określić, czy nasze dziecko faktycznie cierpi na łojotokowe zapalenie skóry.
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt to choroba, która dotyka naprawdę wielu niemowląt.
W poniższej tabelce zebrano najważniejsze informacje dotyczące łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt:
Pytania | Odpowiedzi |
Jakie są objawy łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt? | Objawy łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt są dość charakterystyczne. Najczęściej pojawiają się plamy o żółtym, szarym lub różowym zabarwieniu. Skóra przetłuszcza się oraz łuszczy. Niemowlęciu może dokuczać uciążliwy świąd oraz pieczenie naskórka. Mimo, że objawy te są dość charakterystyczne, diagnozę zawsze warto pozostawić lekarzowi. Samodzielna próba rozpoznania problemu może bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku. |
Czy łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt jest częste? | Niestety, łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt jest dość częste. Na szczęście, z powodzeniem można je leczyć. |
Jakie są przyczyny łojotokowego zapalenia skóry? | Przyczyn łojotokowego zapalenia skóry jest całkiem sporo. Za większość przypadków odpowiedzialne są bakterie, a także drożdżaki. Przyczyną jest także nieprawidłowa praca u niemowląt? gruczołów łojowych. |
Gdzie najczęściej ulokowane są zmiany skórne? | Zmiany mogą pojawiać się w różnym miejscu. Łojotokowe zapalenie skóry głowy u dzieci jest bardzo powszechne. Częste są również zmiany na twarzy, w szczególności na policzkach oraz na czole. |
Łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt nie zawsze można uniknąć. Aby móc jednak zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia, warto od pierwszych dni narodzin dziecka stosować odpowiednią pielęgnację skóry i reagować na wszelkie niepokojące zmiany – mówi Justyna Masal-Ochotny, kosmetolog Clinica Cosmetologica.
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt musi być odpowiednio leczone. W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza w celu przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki. Bardzo często wystarcza już wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Niekiedy konieczna jest jednak konsultacja dermatologiczna. Należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego, który kieruje terapią. Jeżeli nasze dziecko cierpi na łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt, leczenie musi być prowadzone sumiennie i systematycznie. W przeciwnym razie, efektów nie będzie. W przypadku niemowląt, wykorzystuje się leczenie zewnętrzne.
Dermatolog najczęściej zaleci stosowanie preparatów do smarowania skóry, w składzie których znajdą się substancje o działaniu przeciwłojotokowym oraz przeciwbakteryjnym. Ograniczą one rozwój stanu zapalnego.
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt musi być leczone, ale niezmiernie ważna jest także odpowiednia pielęgnacja. W szczególności warto zainwestować w dermokosmetyki o naturalnych składach.
Powinny charakteryzować się one działaniem:
Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup całego zestawu kosmetyków naturalnych. Warto aplikować je na skórę niemowlęcia zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi na opakowaniach poszczególnych preparatów. Kremy zawsze warto nakładać na starannie oczyszczoną skórę. Jeżeli chodzi zaś o szampon czy emulsję do mycia skóry, należy spienić je w dłoniach przed zastosowaniem. Zaleca się także staranne masowanie główki dziecka szamponem. Wówczas pobudzone zostanie mikrokrążenie. Składniki aktywne będą zaś miały szansę lepiej się wchłonąć, a co za tym idzie, aktywnie zadziałać.
Łzs u niemowląt to bardzo uciążliwa dolegliwość. Narzekają na nią także dorośli mówiąc, że leczenie jest długotrwałe. Należy je zawsze konsultować z lekarzem, nie wolno leczyć chorób skórnych na własną rękę. Szczególnie niemowlęta powinny być pod ścisłą kontrolą specjalisty!
Dla dorosłych świetnym rozwiązaniem będzie zestaw oparty na roślinnych, aktywnych substancjach z serii Seborh, który stanowi doskonałe uzupełnienie kuracji od lekarza. Preparaty z tej linii są bardzo łagodne, nadają się także dla osób skłonnych do alergii.
Skuteczność naturalnych preparatów pielęgnacyjnych potwierdzają pozytywne opinie zadowolonych klientów:
Odkąd zastosowałam kosmetyki z serii Seborh, których działanie jest oparte o naturalne składniki, moja skóra wygląda zdecydowanie lepiej. Przestała się łuszczyć, a uciążliwe zaczerwienienie zniknęło, z czego bardzo się cieszę – mówi pani Izabela z Katowic.
Dzięki pielęgnacji zestawem Seborh nie muszę walczyć z łojotokowym zapaleniem skóry. Głowa oraz włosy stały się miękkie i przyjemne w dotyku. W końcu pozbyłam się uciążliwego swędzenia. Jestem bardzo zadowolona z efektów – przyznaje pani Karolina z Otwocka
Dobrze, że trafiłam na taki wspaniały komplet dermokosmetyków, jakim jest Seborh. Swędząca skóra była moją zmorą. Dzięki zestawowi szybciej pozbyłam się łusek, zauważyłam też wyrastające nowe włosy, co bardzo mnie zaskoczyło – mówi pani Agnieszka z Przeworska
Podsumowując, bez większych trudności można stwierdzić, że łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt to powszechny i bardzo uciążliwy problem. Należy mieć świadomość tego, że walka z ŁZS nie należy do łatwych. Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u doświadczonego lekarza, który pokieruje terapią. Oprócz tradycyjnego leczenia, dobrze zastosować również odpowiednią pielęgnację, najlepiej naturalną.
1. Wiem, że łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt jest ciężkie do wyleczenia, a jak to wygląda u dorosłych?
Tak u dzieci jak i u dorosłych choroba jest przewlekła, a leczenie długie. Zauważywszy niepokojące objawy zawsze w pierwszej kolejności trzeba udać się do lekarza, który rozpocznie prawidłowe leczenie. Można je wspomóc dermokosmetykami opartymi na aktywnych, roślinnych składnikach, tak jak na przykład Seborh, jednak są one przeznaczone tylko dla dorosłych.
2. Jak długo stosować naturalne kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt?
Kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry o naturalnych składach powinny być stosowane przez dłuższy okres czasu, jeżeli zależy nam na poprawie stanu skóry. Najlepszym rozwiązaniem będzie minimum kilkutygodniowa terapia. Bardzo ważne jest to, aby terapii nie przerywać po tym jak ustąpią objawy. Odpowiednio zrównoważona pielęgnacja stanowi bowiem najlepszą profilaktykę przeciwko nawrotom łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt.
3. Czy naturalne kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt są bezpieczne?
Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy naturalne kosmetyki na ŁZS będą bezpieczne dla niemowląt. Na szczęście, na rynku dostępne są skuteczne oraz bardzo bezpieczne preparaty, których używanie pozwala zredukować objawy choroby. Odpowiednio stosowane dermokosmetyki nie tylko leczą skórę, ale nie powodują także skutków ubocznych. Nie należy więc obawiać się podrażnień czy przesuszenia skóry. Trzeba jednak upewnić się, że maleństwo nie jest uczulone na jakikolwiek składnik znajdujący się w preparacie na łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt.
4. Kiedy naturalne kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt zaczną działać?
Większość rodziców pragnęłaby, aby dermokosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry zadziały od razu. Nie ma się temu co dziwić, bo każdemu zależy na poprawie samopoczucia maleństwa. Wskazana jest jednak cierpliwość. W pełni satysfakcjonujące oraz przede wszystkim trwałe rezultaty nie pojawią się od razu. Zazwyczaj ujrzymy je nie wcześniej jak po dwóch, trzech tygodniach systematycznego leczenia.
1. Brzezińska-Wcisło L, Wcisło-Dziadecka D, Lis-Święty A, Trzmiel D: Łupież i łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy – patogeneza, obraz kliniczny oraz aspekty terapeutyczne. Post Dermatol Alergol 2007
2. Nowicka D., Choroby łojotokowe skóry: Procedury zabiegów kosmetycznych, KosMed, Wrocław, 2011
3. Brzezińska-Wcisło L. Choroby włosów i skóry owłosionej. Termedia Wydawnictwa Medyczne. Poznań 2015
4. Siemiątkowska JM. Zarys Trychologii Kosmetycznej. Instytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed. Stargard 2016: 74-79
5. Gospodarek E,, Mikucka A.: Mikrobiologia w kosmetologii, Wyd. PZWL, 2013