Stosowane na łojotokowe zapalenie skóry leki mają szansę pomóc w pokonaniu łojotokowego zapalenia skóry. Schorzenie to może dotknąć każdego, bez względu na wiek, dlatego należy wiedzieć, jak się z nim walczy. Największą rolę odgrywa szczegółowa diagnoza lekarska. Po jej postawieniu, na łojotokowe zapalenie skóry leki doustne lub miejscowe mogą być zastosowane. Warto także zwrócić uwagę na to, jakie są na łojotokowe zapalenie skóry leki bez recepty.
Na łojotokowe zapalenie skóry, leki mogą bardzo pomóc. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że możliwości, z których możemy skorzystać, jest co najmniej kilka.
Zostały one scharakteryzowane w poniższej tabelce:
Leki na łojotokowe zapalenie skóry bez recepty | Na łojotokowe zapalenie skóry, leki bez recepty mają szansę skutecznie zadziałać. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że nie będą one zazwyczaj aż tak skuteczne, jak leki przepisywane na wyraźne polecenie lekarza. Co do zasady, preparaty dostępne bez recepty nie powodują również dużych skutków ubocznych. Są także bardzo bezpieczne. W przypadku łagodnych objawów łojotokowego zapalenia skóry być może wystarczające będą właśnie leki bez recepty. Mogą one także stanowić wsparcie dla leczenia tradycyjnego. Na pewno wiele osób wykorzystuje je po zakończeniu klasycznej terapii dermatologicznej, aby uniknąć nawrotów. Leki te mają różną postać. |
Leki doustne na receptę | Leki te mają najczęściej formę tabletek, rzadziej płynów. Płyny lub proszki do rozdrabniania z wodą będą na pewno wskazane u osób, które z różnych względów nie połykają tabletek. Kuracja doustna, zwana także ogólną jest zazwyczaj bardziej obciążająca dla organizmu niż leki bez recepty czy leki do stosowania miejscowego. |
Leki do stosowania miejscowego na receptę | Preparaty te charakteryzują się zdecydowanie silniejszymi właściwościami niż leki dostępne bez recepty. Mogą przybrać postać maści, kremów, a także płynów do przemywania skóry. |
O tym, jakie na ŁZS leki zastosować, każdorazowo powinien zdecydować lekarz. Najlepiej więc udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który w razie konieczności pokieruje do dermatologa. Jeżeli objawy łojotokowego zapalenia skóry są wyjątkowo uciążliwe, można od razu odwiedzić dermatologa w ramach wizyty prywatnej – mówi Karolina Formela, kosmetolog Clinica Cosmetologica.
Na łojotokowe zapalenie skóry, leki miejscowe stosowane są najczęściej. Nie ma się temu co dziwić, bo leczenie miejscowe jest zazwyczaj obarczone znacznie mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia skutków ubocznych niż leki doustne.
Najczęściej mają one postać:
Wśród substancji, które można w nich znaleźć wyróżnia się pirokton olaminy o działaniu przeciwgrzybiczym oraz przeciwbakteryjnym. W lekach tych nie brak jest także metronidazolu czy tlenku cynku. Nierzadko przepisywane są preparaty z kwasem salicylowym.
Na łojotokowe zapalenie skóry, leki stosowane są również wewnętrznie. Przepisywane są one przeważnie wówczas, gdy leczenie miejscowe w postaci maści czy kremów nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów lub jest całkiem nieskuteczne. Leki doustne mają najczęściej formę tabletek. Nie ulega wątpliwości, że najczęściej stosuje się antybiotykoterapię. Powszechnie wykorzystywany jest metronidazol, a także tetracykliny. W niektórych przypadkach korzysta się także z retinoidów. Terapia doustna musi trwać tak długo, jak zaleca lekarz dermatolog. W przeciwnym razie może okazać się mało skuteczna.
Stosowane na łojotokowe zapalenie skóry leki bez recepty także mają szansę okazać się pomocne. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że nie wszystkie z nich mogą skutecznie zadziałać. Największe prawdopodobieństwo tego, że zadziałają, jest w przypadku mało uciążliwych objawów łojotokowego zapalenia skóry. Jeśli jednak objawy są wyjątkowo dokuczliwe, leki dostępne bez recepty mogą nie przynieść w pełni zadowalających efektów. Stosowane na łojotokowe zapalenie skóry leki bez recepty mają najczęściej postać: maści, kremów czy płynów. Na łojotokowe zapalenie skóry głowy stosowane są zaś szampony.
Bardzo często bez recepty można zakupić także suplementy witaminowe, które pozytywnie wpływają na stan skóry dotknięty problemem łojotokowego zapalenia.
Łojotokowe zapalenie skóry można wspomóc za pomocą skutecznych dermokosmetyków z firmy Seborh. Dzięki temu choroba szybciej ustąpi. Seborh to doskonałe rozwiązanie dla osób z każdym rodzajem cery.
Warto wybrać cały zestaw Seborh, ponieważ dermokosmetyki wzajemnie się uzupełniają w walce z łojotokowym zapaleniem skóry głowy.
Skuteczność dermokosmetyków na łzs z firmy Seborh do stosowania miejscowego potwierdzają pozytywne opinie klientów:
Łojotokowe zapalenie skóry dokuczało mi od wielu miesięcy, ale dzięki dobrej dermokosmetyków Seborh pozbyłam się większości jego objawów. Nie dokucza mi już ani świąd, ani też pieczenie naskórka, dobrze, że natrafiłam na ten zestaw – cieszy się pani Elżbieta z Dąbrowy Górniczej
Odkąd zastosowałam produkty z Seborh, objawy łojotokowego zapalenia skóry przestały mnie dręczyć. Mogę cieszyć się wolną od przebarwień i stanów zapalnych skórą. Nie dokucza mi także świąd – przyznaje pani Helena z Warszawy
Podsumowując, bez większych trudności można stwierdzić, że stosowane na łojotokowe zapalenie skóry leki są naprawdę różne. Mogą mieć postać preparatów doustnych lub miejscowych. Mogą być dostępne bez recepty lub na receptę. Zanim zastosujemy jakiś lek, warto udać się do lekarza na konsultację. Wówczas możliwe będzie postawienie diagnozy oraz zaordynowanie odpowiedniego leczenia.
1. Czy stosowane na łojotokowe zapalenie skóry leki wystarczą?
Leczenie łojotokowego zapalenia skóry to absolutna podstawa. Należy jednak mieć na uwadze to, że samo leczenie to może być stanowczo za mało. Równolegle należy zatroszczyć się o właściwą pielęgnację. Najlepiej będzie, jeżeli pielęgnacja będzie opierała się na preparatach o naturalnych składach. Dobre jakościowo dermokosmetyki, typu Seborh, oraz leczenie przyniosą najlepsze efekty.
2. Czy na łojotokowe zapalenie skóry, leki na receptę mogą być stosowane w ciąży?
Stosowane na łojotokowe zapalenie skóry leki, także te bez recepty, mogą zawierać substancje, które nie są wskazane w ciąży. Leki na ŁZS w tak szczególnym stanie jak ciąża muszą być stosowane z rozwagą. Można oczywiście znaleźć bezpieczne preparaty, zarówno te na receptę, jak i te dostępne bez recepty. Trzeba jednak sprawdzić, czy ich skład jest bezpieczny dla rozwijającego się w łonie kobiety płodu.
3. Czy stosowane na łojotokowe zapalenie skóry leki doustne zadziałają szybciej niż miejscowe?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy leki doustne przyniosą rezultaty szybciej niż preparaty do stosowania wewnętrznego. Na to pytanie nie da się jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. Leki doustne są stosowane zazwyczaj w dość zaawansowanych przypadkach, dlatego czas gojenia się zmian może być wydłużony.
1. Wormer E.J.: Włosy. Pielęgnacja i zdrowie, Wydawnictwo Klub dla Ciebie, Warszawa, 2000
2. Siemiątkowska J.: Zarys trychologii kosmetycznej, Instytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, Stargard, 2014
3. Gospodarek E,, Mikucka A.: Mikrobiologia w kosmetologii, Wyd. PZWL, 2013
4. Adamski Z., Kaszuba A.: Dermatologia dla kosmetologów, Edra Urban & Partner, Wrocław, 2015
5. Nowicka D., Choroby łojotokowe skóry: Procedury zabiegów kosmetycznych, KosMed, Wrocław, 2011