Łojotokowe zapalenie skóry twarzy należy do jednej z najczęściej diagnozowanych chorób w gabinetach dermatologicznych. Jej objawy są bardzo charakterystyczne, choć wciąż trudno określić jednoznacznie przyczyny jej występowania. Łojotokowe zapalenie skóry na twarzy uznaje się za chorobę przewlekłą, której nie można w pełni wyleczyć. W związku z tym wykazuje tendencję do nawracania. Na czym polega zapalenie łojotokowe twarzy? Jakie są obecne metody leczenia? Dowiesz się z tego artykułu.
Farmakologiczne sposoby leczenia ŁZS |
|
Niefarmakologiczne sposoby leczenia ŁZS |
|
Czym jest ŁZS twarzy? To choroba dermatologiczna, która przejawia się zaczerwienieniem i łuszczeniem skóry twarzy. Występuje zarówno u niemowląt (tzw. ciemieniucha), jak i nastolatków czy osób starszych (głównie po 50. roku życia). Choć nie istnieją skuteczne metody całkowitego wyleczenia, to znane są sposoby łagodzenia i wyciszania objawów.
Występowanie niepokojących zmian na skórze jest odpowiednim sygnałem, by udać się na konsultację do dermatologa. Ze względu na specyfikę objawów łzs lekarz zwykle przeprowadza wywiad z pacjentem i obserwuje zmiany chorobowe, Na tej podstawie stawia diagnozę i decyduje o leczeniu – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Przy ŁZS trudno wskazać kluczowe przyczyny choroby. W związku z tym specjaliści uznają, że podstawą choroby jest nadmierne wydzielanie sebum wraz z osłabionymi funkcjami układu autoimmunologicznego. Choroba występuje np. częściej u pacjentów z AIDS. Wspomniane czynniki nasilają namnażanie drożdżaka z rodzaju Malassezia.
Kolejne czynniki, tym razem środowiskowe, które mają istotny wpływ na przebieg choroby to:
Przy zapaleniu łojotokowym twarzy objawy mają bardzo specyficzną postać.
Należą do nich:
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy cechuje się także specyficzną lokalizacją zmian. Najczęściej występują one w pobliżu gruczołów łojowych. Na twarzy będą to miejsca takie jak: okolice powiek, brwi oraz środkowej części twarzy. Ponadto w okolicach małżowiny usznej i przewodu usznego.
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy można leczyć przede wszystkim farmakologicznie. Stosuje się wtedy dwie metody: terapię miejscową oraz ogólnoustrojową. Miejscowe leczenie polega na aplikowaniu na skórę kremów lub maści, które działają głównie przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. Preparaty delikatnie złuszczają skórę, przez co poprawiają wchłanianie innych składników aktywnych leków. W terapii stosuje się substancje takie jak: pirokton olaminy, ichtiol, siarkę i dziegcie. Niektóre z nich przy długotrwałym stosowaniu mogą powodować działania niepożądane. W związku z tym wszystkie niepokojące objawy należy zgłaszać lekarzowi. Jeśli leczenie miejscowe nie przynosi rezultatów, włącza się leki doustne między innymi antybiotyki i retinoidy.
Wsparciem dla konwencjonalnego leczenia jest przede wszystkim domowa pielęgnacja skóry, która opiera się na dermokosmetykach z naturalnym składem. Leczenie uzupełnia również regularne picie ziół (np. pokrzywy), a także przestrzeganie zasad higieny. Ważna jest również dobrze zbilansowana dieta oraz unikanie cukru, alkoholu i smażonych potraw.
Zapalenie łojotokowe skóry twarzy to bardzo przykra dolegliwość, jednak co zrobić, kiedy choroba przeniesie się na głowę? Z pomocą przychodzi specjalistyczny zestaw z firmy Seborh. Warto zastosować wszystkie trzy kroki, by przyśpieszyć leczenie, ponieważ preparaty wzajemnie się uzupełniają.
Koleżanka poleciła mi dermokosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry na głowie z firmy Seborh, ponieważ jej brat cierpiał wcześniej na tę chorobę. Trochę niechętnie spróbowałam. Okazały się jednak bardzo skuteczne, dlatego cieszę się, że mimo początkowych wątpliwości się zdecydowałam. To była najlepsza decyzja, jaką podjęłam, ponieważ przyśpieszyły one standardowe leczenie – mówi pani Luiza z Krakowa
Nie sądziłam, że dermokosmetyki Seborh będą mogły tyle w moim życiu zmienić. Zawsze bardziej ufałam lekom. Tymczasem połączenie farmakologii i pielęgnacji skóry okazały się, w moim przypadku strzałem w dziesiątkę. Zmiany zaczęły szybko znikać, a ja znowu mogłam pokazywać się bez żadnych obaw na mieście – mówi pani Urszula z Poznania
Podsumowując, łojotokowe zapalenie skóry twarzy jest zarówno dużym problemem zdrowotnym, jak i estetycznym. W związku z tym wymaga odpowiedniego leczenia. Poza standardowymi metodami leczenia ważna jest codzienna pielęgnacja skóry dermokosmetykami, zdrowa dieta oraz unikanie czynników nasilających objawy.
1. Czym leczyć miejscowo łojotokowe zapalenie skóry twarzy i głowy?
Terapia miejscowa opiera się przede wszystkim na lekach, które złuszczają naskórek. Ponadto działają antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Jednocześnie z nimi warto aplikować na skórę specjalne dermokosmetyki, np. z firmy Seborh, lub inne.
2. Czy objawy łojotokowego zapalenia skóry twarzy mają związek z płcią?
Specjaliści, na podstawie przeprowadzonych badań, wskazują, że choroba częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. W związku z tym łojotokowe zapalenie skóry twarzy ma silny związek z płcią. Nie oznacza to jednak, że nie pojawia się u kobiet. Istotnym czynnikiem ryzyka jest nieodpowiednia pielęgnacja. Aby uniknąć objawów, można także profilaktycznie stosować dermokosmetyki.
3. Czy łojotokowe zapalenia skóry twarzy można leczyć dietą?
Tak. Dieta może mieć zarówno korzystny, jak i niekorzystny wpływ na naszą skórę i tym samym przebieg łojotokowego zapalenia skóry twarzy. Aby uniknąć rozwoju lub wystąpienia choroby, należy unikać używek, ostrych przypraw, przetworzonej żywności oraz cukru. W diecie powinny się natomiast znaleźć źródła cynku oraz witamin z grupy B. Oprócz tego warto zadbać o skórę od zewnątrz, stosując dermokosmetyki, które zawierają naturalne składniki aktywne.
1. Bochenek A., Reicher M.: Anatomia człowieka. Tom 5, PZWL, Warszawa, 2007
2. Siemiątkowska J. M., Zakres trychologii kosmetycznej: Instytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, Stargard, 2015
3. Weller R., Hunter J., Savin J., Dahl M.: Dermatologia kliniczna, Wydawnictwo Czelej, Lublin, 2011
4. Padlewska K.: Medycyna estetyczna i kosmetologia, PZWL, Warszawa,2014
5. Adamski Z., Kaszuba A.: Dermatologia dla kosmetologów, Edra Urban & Partner, Wrocław, 2015