Pielęgnacja paznokci nie powinna ograniczać się wyłącznie do wizyt u kosmetyczki lub stylistki paznokci. Po takim spotkaniu zyskujemy wprawdzie paznokcie z pięknym manicure hybrydowym czy żelowym, który cieszy oko przez pewien czas. Zdarza się jednak, że po usunięciu lakieru obnażony zostaje prawdziwy stan naszych paznokci: ich płytki są matowe, kruche oraz łamliwe. Jakie sposoby pomogą o nie zadbać i przywrócić im atrakcyjny wygląd?
Aby domowa pielęgnacja dłoni i paznokci przynosiła efekty, należy przestrzegać kilku ważnych zasad.
Pielęgnacja paznokci nie wymaga ogromnych środków. Świetne i pomocne produkty do zadbania o ich kondycję znajdziesz w swojej kuchni czy apteczce. W przypadku przesuszonych płytek i skóry dłoni pomocne będą kąpiele w ciepłej oliwie z oliwek z dodatkiem odrobiny soku z cytryny. Dłonie należy moczyć w powstałej mieszance przynajmniej raz w tygodniu przez 10 minut. Taki zabieg zregeneruje oraz nawilży skórę.
Sprawdź też: Witaminy na paznokcie
Świetne rezultaty w walce z kruchymi i wolno rosnącymi paznokciami przynosi smarowanie paznokci olejkiem rycynowym. Ten naturalny oraz przede wszystkim tani olejek należy wcierać w płytkę paznokcia i skórki dwa razy dziennie, by po tygodniu zobaczyć pierwsze efekty.
Wiele kobiet uwielbia mieć pomalowane paznokcie, jednak czy jest to zdrowe? Z pewnością nie dla płytek, które są osłabione i zniszczone. Manicure hybrydowy czy też żelowy to dosyć spora ingerencja w strukturę płytki paznokcia. Narażamy się na kontakt z różnymi chemikaliami oraz promieniami UV, które wysuszają skórę. Nie można zapominać również o uszkodzeniach mechanicznych, których łatwo się nabawić, wykonując zabieg u niewykwalifikowanej kosmetyczki.
Rozsądnie wykonywany tego typu manicure oczywiście nie zaszkodzi, jednak gdy nasze paznokcie są zniszczone, wybierzmy sposób, który je zregeneruje. Idealnym rozwiązaniem na wzmocnienie kruchych i łamliwych paznokci może być manicure japoński. Ten rodzaj manicure znany jest od przeszło 400 lat. Nadaje paznokciom zdrowy wygląd z delikatnym różowym połyskiem. Zabieg polega na wcieraniu naturalnej pasty w płytkę paznokcia. Na początku należy zmatowić płytkę pilniczkiem, by preparat mógł dotrzeć w głębsze struktury paznokcia. Następnie intensywnymi ruchami wciera się pastę na bazie krzemionki z Morza Japońskiego, wosku pszczelego, keratyny oraz witaminy A. Efekt zauważalny jest natychmiast. Płytka jest idealnie gładka i lśniąca.
Zaraz po zrobieniu manicure japońskiego nie należy wykonywać manicure hybrydowego lub malować paznokci klasycznymi lakierami, gdyż płytka jest zbyt tłusta. Po 4-5 dniach można przykryć płytkę ulubionym kolorem. W czasie walki o piękne paznokcie ważna jest regularność, dlatego też ten rodzaj manicure powinien być wykonywany przynajmniej 4 razy w odstępie 3 tygodni, by na stałe poprawić jakość paznokcia.
Manicure japoński można wykonać u kosmetyczki lub samodzielnie – wystarczy kupić zestaw do pielęgnacji paznokci tymże manicure. Taki zestaw dostępny jest w większości sklepów internetowych.
Pielęgnacja paznokci nie obędzie się bez odpowiedniej diety. Należy zadbać o odpowiednią ilość składników odżywczych, szczególnie:
Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić wystarczającej podaży minerałów w diecie, z pomocą przychodzą różne suplementy diety. Dobrym wyborem będą preparaty wieloskładnikowe, gdyż stosując je, mamy większą szansę utrafić w problem i dostarczyć organizmowi brakujących składników.
Pielęgnacja paznokci u rąk wcale nie musi być skomplikowana oraz czasochłonna. Trzymanie się kilku prostych zasad ograniczy powstawanie mikrourazów. Warto zakładać rękawiczki, gdy mamy styczność z różnymi chemikaliami i nie używać metalowych pilników. Dobrze zadziała regularne smarowanie dłoni kremem, a także wykonywanie domowych kąpieli i maseczek. Najlepszą gwarancją zdrowych paznokci będzie dieta bogata w składniki odżywcze, dlatego warto jej się przyjrzeć i wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe.
1. Sobolewska E., Godlewska R.A., Michalski J.A., Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Dłonie i paznokcie, 2017
2. Wludyga B., Paznokcie dodają dłoniom urody, 2013
3. Dylewska-Grzelakowska J., Kosmetyka stosowana, 2009
4. Mrozowski T., Kosmetyki w kapsułkach – sposób na urodę skóry, paznokci i włosów, 2010
5. Hébert E., Beauty & food: co jeść, by skóra stała się pełna blasku, a włosy i paznokcie zdrowe, 2017