Olejek na rozstępy to popularny środek do walki z tą dolegliwością. Choć rozstępy kojarzą się głównie z ciążą, tak naprawdę mogą dotknąć każdego. Mogą się utworzyć, gdy gwałtownie zmienia się masa naszego ciała. Często powstają u mężczyzn ćwiczących na siłowni i u osób odchudzających się. Bywa też, że skłonność do rozstępów jest wynikiem genów, chorób czy przyjmowania leków. W związku z powszechnością problemu wiele osób zastanawia się, czy olejek na rozstępy może im pomóc.
Olejek na rozstępy może poradzić sobie z tymi zmianami i sprawić, że będą mniej widoczne. Aby tak jednak się stało, muszą zostać spełnione następujące warunki.
Szybkie rozpoczęcie stosowania | Po olejek najlepiej sięgnąć profilaktycznie – ujędrni skórę, minimalizując ryzyko rozstępów. W przypadku już istniejących rozstępów wiele zależy od tego, jak dużo czasu minęło od ich powstania. Dlatego należy działać dopóki rozstępy są świeże – czerwone. |
Systematyczność | Olejek na rozstępy musi być stosowany regularnie. Idealnie – dwa razy dziennie, w połączeniu z krótkim masażem. Ze względu na tłustą konsystencję olejek może być nieco problematyczny w używaniu. Wiele zależy zatem od naszej determinacji. |
Sposób aplikacji | Olejek wsmarowujemy w obszary pokryte rozstępami za pomocą dość intensywnych ruchów, aż skóra się rozgrzeje i lekko zaczerwieni. Dzięki temu produkt łatwiej w nią wniknie. |
Dobry skład | Najlepsze są mieszanki olejków naturalnych. Wszystko za sprawą bogactwa składników, które w sobie zawierają. |
Warto również zauważyć, że na rynku mamy zarówno oleje rafinowane, jak i nierafinowane. Rafinowane powstają poprzez poddanie ich wysokiej temperaturze, która niszczy część substancji aktywnych. Nierafinowane są natomiast tłoczone na zimno. Dlatego też zawierają więcej drogocennych składników. Z tego względu zdecydowanie lepiej jest kupować oleje nierafinowane, ponieważ zależy nam na jak najlepszych efektach i działaniu.
Które olejki na rozstępy są najlepsze? Oczywiście każda skóra może reagować nieco inaczej. Nie ma zatem jednego uniwersalnego olejku, który będzie rewelacyjnie działał w każdym przypadku. Mamy jednak na rynku sporą ilość olejków, które warto wypróbować. Wówczas sami będziemy mogli określić, który z nich sprawdza się u nas najlepiej.
Prócz wyżej wymienionych olejków ze słodkich migdałów i kokosowego, na rynku obecnych jest także wiele innych, których możemy użyć przeciwko rozstępom. Olej jojoba, olej z awokado czy olej sezamowy też posiadają właściwości uelastyczniające skórę i mogą być stosowane w okresie ciąży.
Oliwka na rozstępy w ciąży również może być świetnym środkiem zapobiegającym ich powstawaniu. Oczywiście należy stosować ją już od pierwszych tygodni ciąży, smarując nią przede wszystkim skórę pod piersiami i brzuch. Można użyć tej samej oliwki co do pielęgnacji niemowląt, chociaż istnieją również produkty dedykowane przyszłym mamom. Ważne, aby przed zakupem poznać skład. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że w oliwce rzeczywiście znajdują się pomocne składniki, które nawilżają i uelastyczniają skórę.
Warto jednak wiedzieć, że sama oliwka może nie poradzić sobie z rozstępami, które zdążyły się już utworzyć. W regeneracji dotkniętymi rozstępami miejsc będą potrzebne bardziej odżywcze, skoncentrowane formuły – takie, jakimi charakteryzują się kremy na rozstępy.
Szukając dobrego kremu na rozstępy, możemy natrafić na kosmetyki zawierające kolagen. Kolagen na rozstępy może poprawić kondycję skóry, ale wszystko zależy od tego, w jakiej jest formie. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że jako duża cząsteczka, kolagen nie wchłania się łatwo, dlatego jego działanie jest głównie powierzchniowe. Hamuje nadmierną utratę wody z naskórka, dzięki czemu skóra pozostaje nawilżona i elastyczna.
W kremach na rozstępy znajdziemy wiele innych składników aktywnych. Niektóre z nich, chociaż nie są tak sławne jak kolagen, posiadają właściwości kluczowe z punktu widzenia skutecznej walki z rozstępami. Są to na przykład:
Powyższe składniki pomogą zredukować rozstępy, jak również będą zapobiegały ich powstawaniu. Można je znaleźć np. w kremach Strialys i Lanimes. Są to produkty bazujące na naturalnych składnikach aktywnych. Świetnie uelastyczniają i nawilżają skórę oraz regenerują. Jako kremy są łatwiejsze w aplikacji – mają lekką konsystencję żelu i szybciej się wchłaniają niż olejki – tłuste i przez to nie zawsze przyjemne w nakładaniu.
Olejek na rozstępy może nam bardzo pomóc. Pomóc nam może także kolagen, oliwka, czy w końcu dobry krem. Warto pamiętać o tym, by zacząć te wszystkie produkty stosować z wyprzedzeniem, zgodnie z powiedzeniem, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Wtedy możemy spodziewać się naprawdę dobrych rezultatów.
1. Rokowska-Waluch A, Kałużyńska K, Chojnicki M, Pawlaczyk M: Wpływ zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety na stan skóry. Przegl Dermatol 2009, 96, 205–210
2. Łątka I: Etiopatogeneza, obraz kliniczny oraz charakterystyka wybranych metod likwidacji rozstępów. [w:] Studenckie zeszyty naukowe. Wolska A. (red.)Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, Warszawa 2016
3. Pisarski T., Skrzypczak J.: Zmiany ciążowe w organizmie kobiety. [w:] Położnictwo i ginekologia. T. Pisarski (red.). PZWL, Warszawa 2001
4. Brzezińska-Wcisło L.: Choroby włosów i skóry owłosionej. Termedia, Wydawnictwa Medyczne, Poznań, 2015
5. Jabbour S.: Cutaneous manifestations of endocrine disorders. Am J Clin Dermatol 2003