Jeśli chodzi o łojotokowe zapalenie skóry, leczenie jest długotrwałe i uciążliwe. Warto też zaznaczyć, że w chorobie, jaką jest łzs, leczenie ma za zadanie zahamować rozwój objawów i złagodzić je. Czy łojotokowe zapalenie skóry jest wyleczalne? Niestety może doprowadzić wyłącznie do remisji, ale całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry możliwie skutecznie?
Farmakologiczne sposoby leczenia łzs |
|
Niefarmakologiczne sposoby leczenia łzs |
|
Łojotokowe zapalenie skóry ma bardzo specyficzne objawy. Ich pojawienie się na skórze powinno nas niezwłocznie skłonić do wizyty u specjalisty. Lekarz na podstawie wywiadu, obserwacji i ewentualnych dodatkowych badań wyda diagnozę i podejmie decyzję o leczeniu. Niestety może ono trwać długo, dlatego warto je wspomóc dobrej jakości dermokosmetykami, w celu przyśpieszenia kuracji – mówi Justyna Masal-Ochotny, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Analizując łojotokowe zapalenie skóry, leczenie rozpoczyna się od aplikowania preparatów zewnętrznych. Zwykle przynoszą one znaczną poprawę, ponieważ hamują rozwój choroby. W terapii miejscowej używa się przede wszystkim kremów, maści i balsamów, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. W pierwszej kolejności zaleca się stosowanie środków złuszczających, które usuwają martwy naskórek, przygotowując skórę na przyjęcie składników aktywnych innych preparatów. Równie ważne jest przestrzeganie zasad higieny i pielęgnacji. Ze względu na to, że choroba zwykle występuje na owłosionej skórze głowy zaleca się stosowanie specjalnych szamponów. Można ich używać nie tylko doraźnie, ale również profilaktycznie, jeśli istnieje ryzyko wystąpienia lub nawrotu choroby. Stosowanie leków miejscowych trwa kilka tygodni.
W przypadku braku poprawy lekarz zleca zwykle przyjmowanie środków doustnych, które działają ogólnoustrojowo. Jeśli chodzi o łojotokowe zapalenie skóry, jak wyleczyć, zależy od kilku czynników. Nie tylko reakcji organizmu na działanie środków stosowanych miejscowo.
Lekarz podejmuje decyzję o leczeniu na podstawie kilku czynników:
Wszystkie wymienione elementy mają kluczowe znaczenie w przebiegu choroby i podatności na działanie czynników leczących. Czym leczyć łojotokowe zapalenie skóry doustnie? Najczęściej stosowane są w tym celu: antybiotyki, leki sterydowe, retinoidy oraz pochodne imidazolowe. Dawka, jak i długość zażywania leków dostosowane są do indywidualnych objawów pacjenta. Leki zawsze przyjmowane są pod kontrolą lekarza, ponieważ mogą wywoływać określone skutki uboczne.
Przy łojotokowym zapaleniu skóry, to jak leczyć skórę, ma również silny związek z pielęgnacją. Tymczasem istnieje wiele mitów i powszechnych błędów, które utrudniają zachowanie dobrej kondycji skóry. W chorobie, jaką jest łojotokowe zapalenie skóry, leczenie związane jest przede wszystkim z pielęgnacją. Należy unikać nadmiernego złuszczania skóry oraz składników drażniących (przede wszystkim syntetycznych). Dermokosmetyki powinny przede wszystkim wykazywać właściwości łagodzące, nawilżające oraz niepodrażniające.
Takie działanie wykazują między innymi:
Jeśli chodzi o łojotokowe zapalenie skóry, leczenie za pomocą diety ma bardzo dobre wyniki wspierające leczenie farmakologicznie.
Aby dieta przyniosła oczekiwane rezultaty, należy unikać określonych grup produktów, w tym: ostrych przypraw, białego pieczywa, mocnej kawy i herbaty, alkoholu, przetworów z octem, tytoniu, cukru, smażonych potraw. Dieta powinna zawierać natomiast dużą ilość warzyw, a także zioła.
Warto wspomóc leczenie łojotokowego zapalenie skóry pielęgnując skórę głowy zestawem Seborh. Dobrze jest zastosować wszystkie preparaty z tej linii, ponieważ one wzajemnie się uzupełniają w walce z chorobą. Nadają się nawet do wrażliwej cery i ze skłonnością do alergii. Ich działanie jest oparte na aktywnych składnikach, pochodzenia naturalnego i roślinnego.
A co mówią o nas klienci:
Łojotokowe zapalenie skóry było dla mnie bardzo uciążliwe. Co więcej, nawracało mimo podejmowanych prób leczenia. W związku z tym postanowiłam zadziałać kompleksowo i włączyłam co mojej codziennej rutyny dermokosmetyki Seborh. Ich regularne stosowanie przyniosło zdecydowaną zmianę na lepsze. Poprawił się nie tylko wygląd mojej skóry, ale również samopoczucie – mówi pani Natalia z Tomaszowa Mazowieckiego
Zestaw Seborh na łojotokowe zapalenie skóry jest nieodzownym elementem mojej codziennej pielęgnacji. Dzięki niemu zmniejszyło się uczucie swędzenia, zniknęły łuszczące zmiany, jak i inne uciążliwe dolegliwości. Takie efekty wymagały jednak czasu i regularności. Zdecydowanie warto było spróbować – mówi pan Dariusz z Jastrzębia- Zdroju
Podsumowując, w przypadku choroby, jaką jest łojotokowe zapalenie skóry, leczenie zajmuje wiele czasu. Poza tym choroba ma charakter przewlekły, co oznacza, że mogą pojawić się jej nawroty. W związku z tym leczenie farmakologiczne warto uzupełnić naturalnymi dermokosmetykami.
1. Czy łojotokowe zapalenie skóry jest wyleczalne w 100%?
Łojotokowego zapalenia skóry nie można wyleczyć całkowicie. Choroba ma charakter przewlekły, z tendencją do nawrotów. W związku z tym obok standardowego leczenia ważne jest stosowanie dermokosmetyków np. z firmy Seborh – do pielęgnacji skóry.
2. Czym leczyć łojotokowe zapalenie skóry w warunkach domowych?
Najlepsze rezultaty uzupełniające, stosowane w warunkach domowych, przynoszą zmiana diety (więcej warzyw, odpowiednie nawodnienie, uzupełnienie niedoborów składników odżywczych). Ponadto warto wprowadzić dermokosmetyki, które zawierają naturalne składniki aktywne.
3. Czym leczyć łojotokowe zapalenie skóry doustnie?
O sposobie leczenia zawsze decyduje lekarz. Wśród najpopularniejszych leków ogólnoustrojowych są oczywiście antybiotyki czy retinoidy. Oprócz leczenia farmakologicznego warto jednak zadbać o pielęgnację skóry. W tym celu zaleca się przede wszystkim stosowanie dermokosmetyków.
1. Zawirska A., Adamski Z., Grzyby z rodzaju Malassezia, 2004
2. Adamczyk K., Garncarczyk A., Antończak P., The microbiome of the skin, 2018
3. Adamski Z., Badania nad rolą drożdżaków lipofilnych Malassezia furfur (Pityrosporum ovale, Pityrosporum orbiculare) w różnych dermatozach, 1995
4. Jagielski T., Rup E., Macura A.B., Bielecki J., Charakterystyka grzybów z rodzaju Malassezia I. Aspekty mikrobiologiczne i immunologiczne, 2013
5. Baran W., Batycka A., Baran E., Leczenie zakażeń grzybiczych skóry gładkiej, skóry owłosionej głowy, paznokci i błon śluzowych, 2008
6. Choczaj-Kukuła A., Kwaśniewska J., Aktualne możliwości stosowania leków przeciwgrzybiczych w niektórych chorobach skóry, 2004