Maseczki na trądzik są stosowane od wieków, a ich skuteczność nie pozostawia wątpliwości. Niezmienną popularnością cieszą się szczególnie domowe maseczki na trądzik, które przygotować można w łatwy sposób ze składników dostępnych w kuchni. Takie maseczki, stosowane kilka razy w tygodniu, będą doskonałym dodatkiem do codziennego używania kremu na trądzik.
Przeciwtrądzikowe składniki aktywne kremów (na podstawie kremu Sevolium) | |||
---|---|---|---|
Składnik | Cenne związki | Właściwości | Działanie |
ekstrakt z lukrecji | saponiny triterpenowe (np. glicyryzyna, jej sole wapniowe i potasowe), flawonoidy, izoflawony | przeciwutleniające, bakteriostatyczne, przeciwalergiczne i przeciwzapalne | rozjaśnia przebarwienia, redukuje wypryski, normalizuje aktywność gruczołów łojowych, nawilża, chroni przed promieniowaniem UV |
ekstrakt z nagietka | flawonoidy, karoteny | przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze | przyśpiesza gojenie się niedoskonałości, regeneruje skórę, przeciwdziała łuszczeniu się skóry, koi podrażnienia |
drożdże | witaminy z grupy B, selen, białko, żelazo, wapń, kwasy nukleinowe i węglowodany | antyoksydacyjne | łagodzą podrażnienia i stany zapalne, lekko osuszają zmiany trądzikowe, regulują wydzielanie sebum, oczyszczają, odżywiają i wygładzają skórę |
Maseczki na trądzik przygotowywane w domu są świetną alternatywą dla gotowych produktów dostępnych w drogeriach. Głównym zadaniem każdej maseczki na trądzik jest dokładne oczyszczenie skóry twarzy, usunięcie nadmiaru sebum, szczególnie z porów i innych miejsc trudno dostępnych dla wacika kosmetycznego czy wody, a wreszcie odżywienie i rozjaśnienie cery. Maseczki na trądzik mają zatem sporą liczbę zalet, a te wykonywane samodzielnie w domu, są dodatkowo tanie i pozbawione sztucznych składników.
Należy jednak zawsze pamiętać, że żadna maseczka nie zastąpi kremu na trądzik, który ma za zadanie maksymalnie odżywić skórę i znormalizować zachodzące w niej procesy. Za to przez swoje głęboko oczyszczające działanie, domowa maseczka na trądzik przygotuje skórę do przyjęcia składników kremu.
Do pielęgnacji wyjątkowo wymagającej cery trądzikowej należy zawsze wybierać kremy, które w swoim składzie posiadają składniki pochodzenia naturalnego. Takie kosmetyki są łagodne dla skóry z trądzikiem, nie zaogniają jej dolegliwości ani nie podrażniają. Ich zaletą jest głównie to, że przyśpieszają gojenie się wyprysków i niwelują blizny oraz przebarwienia po trądziku – mówi Alicja Bernard, kosmetolog Clinica Cosmetologica
W walce z trądzikiem warto stosować kremy zawierające składniki pochodzenia naturalnego, m.in. ekstrakt z lukrecji, ekstrakt z nagietka czy drożdże. Składniki te mają udowodnione działanie przeciwtrądzikowe (patrz: tabela powyżej), nie uczulają i skutecznie pomagają cerze odzyskać równowagę.
Należy natomiast unikać kremów zawierających w swoim składzie takie substancje jak parabeny, silikony czy PEGi. Składniki te niepotrzebnie obciążają skórę, mogą zapychać jej pory i w efekcie nasilić powstawanie wyprysków i zaskórników.
Maseczki na trądzik są proste do przygotowania w warunkach domowych. Oto przykładowe maseczki o działaniu przeciwtrądzikowym, które zdecydowanie warto wypróbować:
Maseczka z kurkumy na trądzik – kurkuma nadaje skórze świetlistego wyglądu, świeżości i gładkości, a zawarta w niej kurkumina ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Maseczka z kurkumy przyspiesza gojenie się wyprysków i przebarwień, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. Opóźnia też proces starzenia się skóry, ponieważ kurkumina jest silnym przeciwutleniaczem.
Przed nałożeniem tej maseczki na trądzik wykonaj próbę uczuleniową – nałóż odrobinę maseczki na wewnętrzną stronę nadgarstka lub na zgięcie w łokciu. Jeżeli po 24 godzinach nie wystąpi reakcja alergiczna, możesz zastosować maseczkę na całą twarz.
Składniki:
Przygotowanie:
Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki, aż utworzą gładką masę. Następnie nałóż ją na oczyszczoną skórę twarzy. Po 15-20 minutach dokładnie zmyj maseczkę z twarzy, najlepiej przegotowaną wodą. Nakładaj maseczkę 2 razy w tygodniu.
Pamiętaj, że kurkuma ma właściwości barwiące, więc przygotowaną z niej maseczkę stosuj lepiej wieczorem. Jeśli na Twojej skórze pozostaną żółte ślady, usuniesz je olejem kokosowym.
Maseczka z miodu na trądzik – miód posiada silne właściwości antybakteryjne i regenerujące. Łagodzi podrażnienia, nawilża i absorbuje nadmiar sebum ze skóry twarzy. Przyśpiesza gojenie się ran i zapobiega powstawaniu blizn.
Miód również może uczulać, więc jeżeli nie masz pewności, wykonaj próbę uczuleniową, zanim zastosujesz go na twarz.
Składniki:
Przygotowanie:
Wymieszaj składniki ze sobą i tak utworzoną maseczkę nałóż na twarz. Zmyj ją letnią wodą po 5 minutach. Maseczkę możesz stosować 2 razy w tygodniu.
Maseczka z drożdży na trądzik – drożdże obfitują w witaminy i minerały, które głęboko odżywiają cerę i nadają jej zdrowszy koloryt. Maseczka z drożdży na trądzik ma działanie detoksykujące, niweluje łojotok i zmniejsza rozszerzone pory. Stymuluje również regenerację skóry.
Składniki:
Przygotowanie:
Wymieszaj składniki do otrzymania jednolitej papki, nałóż na twarz i zmyj ciepłą wodą po 15 minutach. Jeżeli walczysz też z przebarwieniami, możesz dodać do maseczki kilka kropel soku z cytryny. Ta maseczka jest łagodna dla skóry twarzy i nie uczula, można ją więc stosować nawet 3-4 razy w tygodniu.
Domowa maseczka na trądzik wspomoże stosowanie kremu przeciwtrądzikowego. Dzięki jej działaniu oczyszczającemu, krem lepiej wniknie w skórę i przyniesie jeszcze lepszy efekt. Absolutnie nie można umniejszać roli kremu w pielęgnacji skóry z trądzikiem. To podstawa walki z tą dolegliwością.
Maseczki na trądzik stosuję tylko od czasu do czasu, bo trudno mi się zabrać za ich przygotowywanie. Postawiłam więc na wygodniejszy sposób: krem. Już po kilku dniach stosowania kremu Sevolium, zaskórniki i pryszcze zmniejszyły się. Nie zaobserwowałam też żadnych nowych wyprysków. Moja skóra już się tak nie przetłuszcza i, co ważne, jest dobrze nawilżona – powiedziała nam Pani Ilona, która od lat zmaga się z trądzikiem
Krem na trądzik Sevolium to kosmetyk o kompleksowym działaniu. Jego skład opiera się na komponentach pochodzenia naturalnego. Zawiera między innymi ekstrakt z lukrecji, ekstrakt z nagietka, drożdże i inne składniki, korzystnie wpływające na skórę.
Krem Sevolium powstał z myślą o głównych problemach cery trądzikowej. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, skutecznie hamując powstawanie nowych wyprysków. Przyśpiesza usuwanie niedoskonałości, redukuje też blizny potrądzikowe i rozjaśnia przebarwienia. Reguluje łojotok, dzięki czemu skóra się nie błyszczy – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde
Sevolium to prawdziwe remedium na problemy ze skórą trądzikową. Pozwala opanować objawy trądziku, jak i świetnie pielęgnuje skórę. W przeciwieństwie do większości kosmetyków przeciwtrądzikowych, nie powoduje wysuszenia skóry ani nie zatyka porów.
Przez lata wydałam mnóstwo pieniędzy na kosmetyki na trądzik, które okazały się nieskuteczne. Wiele z nich podrażniało i wysuszało moją skórę. Znajoma dermatolog poleciła mi krem Sevolium. Przyznam, że po wcześniejszych negatywnych doświadczeniach sięgnęłam po niego bez większego przekonania. Pierwsze efekty pojawiły się dość szybko, w postaci zmatowienia skóry i ustąpienia jej zaczerwienienia. Z każdym dniem wyprysków na mojej twarzy było coraz mniej, aż w końcu udało mi się w końcu doprowadzić skórę do stanu, o jakim nie śniłam nawet marzyć – Anna
Maseczki na trądzik działają bardzo intensywnie, dlatego zbyt częste ich stosowanie może zwiększyć wrażliwość skóry. Poza tym samo przygotowanie maseczki, pozostawienie jej na skórze, a następnie zmycie z twarzy i posprzątanie po wszystkim jest zwyczajnie czasochłonne. W codziennej pielęgnacji lepiej wykorzystać gotowe kremy, posiadające zrównoważony, bezpieczny skład – np. krem na trądzik Sevolium, który bazuje na naturalnych składnikach.
Domowe maseczki na trądzik są znane od wieków i z powodzeniem stosowane. Ich skuteczność w niczym nie ustępuje droższym, drogeryjnym produktom. Domowa maseczka przeciwtrądzikowa przede wszystkim doskonale oczyszcza skórę i przygotowuje ją do przyjęcia kremu na trądzik.
Kurkuma może uczulać, jeżeli więc wystąpiła u Ciebie reakcja alergiczna, zaprzestań stosowania tej maseczki. Zamiast tego wypróbuj domową maseczkę na trądzik z drożdży i mleka, a po zmyciu maseczki nałóż na twarz kojący krem na trądzik Sevolium.
Przy takim problemie świetnie sprawdzi się maseczka z miodem, która działa silnie antybakteryjnie i przyśpiesza gojenie. Możesz również stosować sam miód, miejscowo na zmiany trądzikowe, jednak zawsze pamiętaj też o systematycznym używaniu kremu na trądzik.
Do pewnego stopnia maseczki na trądzik mogą zredukować przebarwienia, szczególnie te na bazie kurkumy lub miodu. Większe efekty przyniesie regularne stosowanie kremu Sevolium, który zawiera naturalne składniki rozjaśniające przebarwienia, np. ekstrakt z lukrecji.
1. Webster G.F., Rawlings A.V., Trądzik. Diagnostyka i leczenie, 2010
2. Przybylak-Zdanowicz M., ABC kosmetyki naturalnej, 2014
3. Rao N., Singh R., Acne & Scars, 2016
4. Majchrzak L., Zdrowa cera. Siła natury i nauki w walce z trądzikiem, 2018
5. Nowicki R., Trądzik pospolity: skuteczne leczenie, 2006
5 Komentarze
Maseczki na trądzik są dobre jako dodatkowa opcja walki z trądzikiem, ale nie ma co ich wykorzystywać jako głównego źródła do usunięcia trądziku
Maseczki na trądzik nie są złe, jak ktoś ma lekkie objawy trądziku to mogą przynieść jakieś efekty. To i tak zależy od człowieka i stadia zaawansowania trądziku oraz pewnie wielu innych czynników.
Podziwiam was ludzie, że macie czas bawić się w jakieś maseczki na trądzik. Na waszym miejscu wolałabym korzystać z działających dermokosmetyków oraz porad lekarskich niż odprawiać jakieś „czary mary”
@Madzia_kk hmm testowałam wiele maseczek na trądzik, ale ta z jogurtem brzmi naprawdę fajnie. Zapach musi być ładny ^^ – trzeba będzie ją wypróbować
jeśli chodzi o maseczki na trądzik to gdieś kiedyś czytałam, że bardzo fajnie nawilża maseczka z drożdży i jogurtu.