Maść na blizny stosuje się po to, aby zapobiec powstaniu szpecącej zmiany lub poprawić wygląd tej, która już się utworzyła. Blizny, czyli pozostałości po przerwaniu ciągłości skóry, są naturalnym następstwem procesu gojenia się ran. Dla wielu osób stanowią jednak źródło dyskomfortu, zwłaszcza, gdy znajdują się na twarzy czy w innych widocznych miejscach. Preparaty dostępne w aptece, takie jak maści na blizny mogą pomóc w zredukowaniu widoczności blizn, dlatego warto dowiedzieć się na ich temat więcej.
Popularne składniki maści na blizny | Działanie |
Silikon |
|
Wyciąg z cebuli |
|
Heparyna |
|
Wyciąg z masy perłowej |
|
Komórki macierzyste z wąkroty azjatyckiej |
|
Najlepsza maść na blizny to maść dobrana stosownie do rodzaju blizn. Wśród blizn nieprawidłowych wyróżniamy przede wszystkim blizny atroficzne (zanikowe), hipertroficzne (przerostowe) oraz bliznowce. Blizny te są skutkiem zaburzeń procesu gojenia, tj:
Wybrana przez nas maść powinna być zatem dostosowana do problemu. Jeśli nie wiemy, na który preparat się zdecydować, poradźmy się lekarza lub farmaceuty. Poza tym skuteczność maści może być zależna od tego, czy stosujemy ją konsekwentnie, a także czy chcemy nią usuwać blizny stare, czy nowe.
Maść na blizny pooperacyjne ma za zadanie wspomóc gojenie blizn, jakie powstają po zabiegach chirurgicznych. Najczęściej są to miejsca pozostałe po szyciu rany i po usunięciu szwów. Maść na blizny pooperacyjne można zacząć stosować dopiero po zasklepieniu się rany i zdjęciu szwów, jednak zawsze powinno się ten fakt skonsultować wcześniej z lekarzem.
Leczenie polega na smarowaniu preparatem śladów powstałych po zabiegu. Skuteczna maść na blizny po operacji powinna zawierać składniki kontrolowane badaniami klinicznymi. Polecana jest np. maść silikonowa na blizny. Daje pierwsze efekty już po kilku tygodniach, powodując, że blizna jest rozjaśniona i wygładzona. Aby jednak uzyskać znaczną redukcję blizny, trzeba stosować taką maść przez minimum pół roku. Jeżeli blizny są obszerne, maść musi być używana jeszcze dłużej.
Zarówno ospa wietrzna, jak i trądzik pozostawiają po sobie wklęsłe blizny zanikowe. Są one wynikiem rozpadu kolagenu w trakcie procesu gojenia – stąd widoczne ubytki na skórze. Maść na blizny po ospie i zmianach trądzikowych może zawierać np. wyciąg z masy perłowej lub komórki macierzyste z wąkroty azjatyckiej, które pobudzają syntezę kolagenu. Skuteczność preparatu zawsze zależy od wielkości i głębokości blizny. Jeżeli mamy do czynienia z drobnym naruszeniem skóry lub małym rozcięciem, np. po usunięciu pieprzyka, szybka reakcja i kilka tygodni stosowania maści powinny dać widoczne rezultaty. Jednak nie zawsze taki preparat wystarczy. Osoby, które zmagały się z trądzikiem przez kilka lat i mają dużo blizn, powinny udać się do dermatologa, aby ocenił sytuację. Skuteczniejszym rozwiązaniem niż maści mogą okazać się indywidualnie dobrane zabiegi, np. laserowe.
Blizny po oparzeniu często ulegają przerostowi lub przyjmują postać keloidów. Są wypukłe, czerwone i twarde. Maść na blizny po oparzeniu, które nie są głębokie i rozległe, może zawierać wyciąg z cebuli i heparynę. Składniki te pozwolą zmiękczyć i rozluźnić strukturę blizny oraz pomogą ją spłaszczyć. Zmniejszą też związane z blizną uczucie napięcia skóry. Walka z większymi i głębszymi bliznami po oparzeniu jest trudniejszym wyzwaniem. Zamiast maści skuteczniejsze mogą się okazać plastry silikonowe. Oprócz izolowania blizny od środowiska i chronienia jej przed wysuszeniem, uciskają ją, co przyczynia się do jej spłaszczenia.
Blizny po cesarce początkowo nie wyglądają zbyt estetycznie, ale z czasem bledną i stają się prawie niewidoczne. Jednak czasami wokół nacięcia cesarskiego tworzy się wypukły i czerwony bliznowiec, który najczęściej pozostaje. Bliznowiec nie jest groźny, natomiast trudny do usunięcia. Nawet najlepsza maść na blizny w tym wypadku nie pomoże. Maść na blizny po cesarce może zapobiec utworzeniu się bliznowca, ale należy stosować je dopiero po zdjęciu szwów. Preparat może zawierać te same składniki, co maści chroniące przed powstaniem blizn przerostowych, czyli wyciąg z cebuli, heparynę oraz alantoinę. Maść cebulowa na blizny zmiękcza i uelastycznia skórę oraz powoduje, że jest bardziej płaska.
Schemat stosowania wszystkich maści na blizny jest taki sam. Należy rozpocząć leczenie jak najszybciej, ale nie wcześniej, niż po zasklepieniu się rany. Należy przygotować się na to, że proces zanikania blizny może trwać wiele miesięcy. Systematyczne stosowanie maści regeneruje naskórek, poprawia ukrwienie tkanek oraz sprawia, że blizna nie swędzi i traci cechę napinania skóry. Miejsca objęte blizną należy smarować maścią kilka razy dziennie i cierpliwie czekać.
Blizny mogą pozostać na zawsze, jeśli nic z nimi nie zrobimy. Aby zmniejszyć ich widoczność, możemy sięgnąć po jedną z wielu maści na blizny dostępnych na rynku farmaceutycznym. Bez względu na to, jaką maść na blizny się wybierze, najlepiej jest zastosować ją na jeszcze świeżą bliznę. Składniki aktywne zawarte w maści zmiękczają i rozluźniają tkankę bliznowatą, jednak taka tkanka przebudowuje się bardzo powoli, dlatego na pełen sukces trzeba czekać nawet kilka miesięcy.