Maść na atopowe zapalenie skóry stanowi jeden z najpopularniejszych preparatów przeznaczonych do walki z tą uciążliwą chorobą. Wybór maści należy jak najstaranniej przemyśleć. Najlepiej wybierać spośród maści o naturalnym składzie. Jeżeli zastosujemy taką maść, atopowe zapalenie skóry mamy szansę zmniejszyć objawy atopii. Kluczem do sukcesu będzie także jej regularne stosowanie.
Maść na atopowe zapalenie skóry, aby była skuteczna, musi być stosowana odpowiednio. Powinniśmy nakładać ją zgodnie z zaleceniami producenta, najczęściej raz, dwa razy w ciągu dnia. Nie mniej ważny jest staranny dobór składników, które powinny się w niej znaleźć.
Składniki godne uwagi scharakteryzowano poniżej w tabeli:
masło cupuaçu |
|
olej z czarnuszki |
|
olej ze słodkich migdałów |
|
witamina A |
|
witamina E |
|
Można zakupić zarówno maść na atopowe zapalenie skóry bez recepty, jak i tę dostępną na receptę. Jeżeli jednak interesuje nas maść dostępna na receptę, konieczne jest udanie się do doświadczonego lekarza. Najlepiej, jeśli będzie to dermatolog.
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba zapalna o złożonych i nie do końca jeszcze znanych przyczynach. Na chwilę obecną nie znamy na nią skutecznego leku i leczymy ją objawowo. Ponieważ większość objawów atopii dotyczy skóry, na niej skupiamy działania. Uzupełnieniem terapii farmakologicznych powinna więc zawsze być delikatna, oparta o natłuszczające emolienty, pielęgnacja skóry – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Maść na atopowe zapalenie skóry, aby była skuteczna, musi być stosowana zgodnie z zaleceniami producenta. Te znajdują się na opakowaniu. Dobra maść na atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się wszechstronnym działaniem.
Posiada właściwości:
Jeżeli cierpimy na atopowe zapalenie skóry, maść musi być aplikowana zawsze na starannie oczyszczoną skórę. W przeciwnym razie składniki aktywne w niej zawarte nie będą miały szansy się wchłonąć, a co za tym idzie, skutecznie zadziałać. Jeśli jednak zatroszczymy się o właściwe stosowanie maści, rezultaty na pewno się pojawią. Maści wymagają zazwyczaj stosowania minimum raz dziennie. Czasami należy stosować je dwa razy dziennie, najlepiej rano oraz wieczorem. Przeważnie terapia trwa kilka tygodni. W niektórych przypadkach konieczne może jednak okazać się stosowanie maści przez parę miesięcy.
Doskonała maść na atopowe zapalenie skóry znajdziemy pod nazwą mazidło do skóry suchej Atopicin. Ma ona zupełnie bezwodną formułę. Składa się z bogatej mieszanki oleji i maseł. Znajdziemy w niej masło shea i kakaowe oraz oleje: z awokado, wiesiołka, jojoba, konopny i lniany, a oprócz nich wysokie stężenie witaminy E. Emolientowa formuła silnie natłuszcza skórę, wzmacnia warstwę lipidów w płaszczu hydro-lipidowym i chroni przed ucieczką wody z naskórka. Dzięki temu mocno regeneruje skórę, poprawia jej gęstość i jędrność. Skóra staje się odporniejsza na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Silnie koi skórę, łagodzi wszelkie podrażnienia i zaczerwienienie skóry. Znacząco ogranicza łuszczenie się naskórka.
Najlepsze efekty przynosi stosowane z pozostałymi produktami z zestawu Atopicin. Znajdziemy w nim produkty do głowy, twarzy i ciała. Oprócz mazidła seria zawiera trzy produkty oczyszczające: szampon do skóry głowy, olejek myjący i do demakijażu do twarzy oraz balsam myjący do ciała. Oprócz tego produkty do pielęgnacji: krem do twarzy na dzień, krem na noc oraz krem pod oczy i na powieki, a także balsam natłuszczający do ciała.
Składy wszystkich preparatów z zestawu oparto na składnikach pochodzenia naturalnego. Znajdziemy w nich bogate kompozycje olei i maseł, a także ekstrakty z roślin. Dzięki nim Kosmetyki Atopicin silnie odżywiają skórę, co sprzyja jej regeneracji. Wzmocniona skóra, sprawniej stawia oprór potencjalnym alergenom z zewnątrz. Dermokosmetyki Atopicin sprawdzają się w kuracjach zwalczających objawy AZS, jak i stosowane profilaktycznie dla utrzymania remisji i ochrony przed nawrotami choroby.
Wysoką jakość produktu poświadczają osoby stosujące Atopicin:
Atopicin jest ze mną już od ponad roku. Te kosmetyki są rewelacyjne. Wyciszyły objawy AZS tak bardzo, że niemal zapominam o chorobie. Najważniejsze dla mnie jest to, że świąd ustał niemalże w 80%. Dotąd nie udawało się nad nim zapanować. Skóra nie jest już chorobliwie sucha, nie łuszczy się. Poprawił się kolor na twarzy i ciele, bo zniknęło nieustanne zaczerwienienie – mówi pani Jagoda z Kamionki.
Przez AZS mam bardzo suchą skórę. Pomagały dopiero maści, ale one bardzo słabo się wchłaniają. Moim odkryciem było więc mazidło Atopicin, które silnie natłuszcza i nawilża skórę, tworzy okluzję, ale wchłania się zdecydowanie lepiej niż maści z apteki. Szczerze polecam wszystkim dla ukojenia skóry. Zapomnicie co to szorstki naskórek i łuszczące się skórki – poleca pani Janina Z Elbląga
Maść na atopowe zapalenie skóry należy uznać za skuteczną, jeżeli posiada naturalny skład. Wskazane jest odpowiednio częste stosowanie maści, bo w przeciwnym razie nie będzie efektów. Warto również pamiętać o tym, że efektów nie ujrzymy od razu. Pojawią się one zazwyczaj po dwóch, trzech tygodniach systematycznego stosowania.
1. Czy maść na atopowe zapalenie skóry może przynieść jakieś działania niepożądane?
Maść naturalna (np. mazidło Atopicin) na atopowe zapalenie skóry jest bezpieczna w zdecydowanej większości przypadków. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby stosować ją zgodnie z zaleceniami i tylko wtedy, gdy nie jesteśmy uczuleni. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek efekty niepożądane, najlepiej przerwać stosowanie maści. W niektórych przypadkach wskazany będzie kontakt z doświadczonym lekarzem. W wielu przypadkach można jednak powrócić do stosowania maści.
2. Czy maść na atopowe zapalenie skóry może być zastosowana przez kobiety karmiące?
Kobiety karmiące oraz w ciąży powinny ze szczególną ostrożnością podchodzić do kosmetyków, także tych naturalnych. Wskazane będzie więc używanie tylko tych preparatów, które nie zaszkodzą ani matce, ani jej dziecku. Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z doświadczonym lekarzem, który prowadzi ciążę.
3. Kiedy maść na atopowe zapalenie skóry nie może być stosowana?
Niestety, mimo tego, że maść na atopowe zapalenie skóry jest efektywna, nie zawsze można ją zastosować. Nie będzie można zrobić tego wówczas, gdy występują jakieś przeciwwskazania do jej stosowania. Warto więc upewnić się co do tego, bo w przeciwnym razie narażamy się na wystąpienie działań niepożądanych.
1. Jankowski, K., Człowiek i choroba. Warszawa 1975
2. W: L. Szewczyk, A. Kulik, Psychosomatyczne aspekty choroby skóry (neurodermitis). Wybrane zagadnienia z psychologii klinicznej i osobowości, [w] Psychosomatyka s. 79-96, Lublin
3. Krasowska, D., Tuszyńska-Bogucka, W. (2006) Ocena wybranych aspektów osobowości i poziomu stresu i stylu radzenia sobie ze stresem u chorych na liszaj płaski. Przegląd Dermatologiczny, 94(2), 265-272
4. Kurzawa, R., Wanat-Krzak, M., Widerska-Kurzawa, A., Atopowe zapalenie skóry. Poradnik lekarzy. Wydawnictwo Help-Med. Kraków 2009
5. Juszkiewicz-Borowiec, M. (1999). Udział stresu w etiopatogenezie wybranych chorób skóry. Przegląd Dermatologiczny, 86 (1), 61-65