Cellulit w ciąży jest powszechnym problemem wielu przyszłych mam. Może się pojawić nawet u kobiet, które wcześniej nie miały takiego problemu. Natomiast u kobiet, które już wcześniej zmagały się z tym problemem, cellulit w ciąży może się zaostrzyć. Jak sobie z nim radzić? Czy można mu zapobiegać?
Cellulit w ciąży jest powszechnym zjawiskiem. Najczęściej wynika z zaburzeń hormonalnych. Hormony sprawiają, że wzrasta poziom estrogenów, co zmniejsza nieprzepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych. Konsekwencją tego jest powstawanie obrzęków, które uciskają znajdujące się w sąsiedztwie tkanki. Ucisk ma negatywny wpływ na mikrokrążenie. Komórki lipidowe, nie odbierając odpowiedniej ilości tlenu, magazynują więcej tłuszczu, co przejawia się właśnie cellulitem w ciąży. Podstawowym powodem są jednak nadprogramowe kilogramy. Niska aktywność fizyczna oraz niewłaściwa dieta przyczyniają się do tycia i powstawania cellulitu. Gwałtowny wzrost wagi także nie jest sprzymierzeńcem atrakcyjnego wyglądu. W ciąży może się także pojawić cellulit wodny, ponieważ ciało kobiety w okresie ciąży wykazuje predyspozycje do zatrzymywania wody w organizmie. Natomiast nierównomierne zatrzymanie wody w różnych miejscach ciała może spowodować cellulit w ciąży.
Sprawdź jakie istnieją domowe sposoby na cellulit
Cellulit w ciąży nie musi się jednak wcale pojawić, jeśli wprowadzimy odpowiednio wcześniej działania profilaktyczne.
Najważniejszą rolę odgrywają:
Podsumowując, cellulit po ciąży, jak i ciążowy jest dużym problemem dla kobiet. Okazuje się jednak, że można mu zapobiegać, a także wspomagać skórę w czasie ciąży. Należy jednak dobierać metody, które są bezpieczne dla dziecka, jak i matki. Najlepiej skonsultować je z lekarzem prowadzącym ciążę.
1. Weyergans R., Cellulit: zapobieganie i leczenie, 1995
2. Lonczak A., Cellulit – leczenie i profilaktyka, 2011