Szampon na łupież pstry powinien nie tylko dobrze oczyszczać skórę i włosy, ale też ułatwiać walkę z dolegliwością. Dlatego muszą się w nim znaleźć składniki, które będą działały na przyczyny łupieżu pstrego – opanowywały zakażenie drożdżakami Malassezia furfur. Takie właściwości mają różne substancje, za to jedną z najskuteczniejszych okazuje się siarczek selenu. Dobry szampon na łupież pstry z tym składnikiem można kupić już bez recepty. W rankingu poniżej porównujemy różne szampony zawierające siarczek selenu, aby wyłonić najlepszy produkt. Sprawdź, po którym szamponie możesz się spodziewać efektów!
Szampon Pityver działa świetnie. Już po pierwszym użyciu poczułam ulgę. Nie wysusza włosów jak inne szampony przeciwłupieżowe. Stosowałam go oczywiście wraz z pozostałymi kosmetykami z serii i udało mi się pozbyć łupieżu pstrego – pisze pani Justyna z Lublina
Odkąd stosuję ten szampon, łupież pstry zaczął znikać. Skóra się uspokoiła, nie swędzi, przebarwienia zjaśniały. Polecam też inne produkty Pityver, wcierka świetnie działa na włosy – pisze pani Zofia z Kołobrzegu
Parę miesięcy temu często swędziała mnie głowa i miałam małe jasnobrązowe plamki na plecach.
Prawdopodobnie był to łupież pstry. Zamówiony przeze mnie szampon Pityver okazał się strzałem w dziesiątkę, bo pomógł na te objawy. Do dziś nie wróciły – pisze pani Malwina z Torunia
Jaki szampon na łupież pstry kupić? Wbrew pozorom wybór produktu ma ogromne znaczenie, ponieważ szampon jest nieodłącznym elementem kuracji na łupież pstry. Początkowo powinniśmy używać go nawet codziennie, aby oczyszczać skórę głowy z drożdżaków i nie dopuszczać do gromadzenia się sebum. Czym warto się zatem kierować, aby znaleźć szampon, który jak najlepiej wesprze walkę z łupieżem pstrym?
Proste, nieskomplikowane składy z ograniczoną liczbą składników aktywnych są najbardziej pożądane, jeśli zmagamy się z łupieżem pstrym. Kosmetyk nie może być zanadto odżywczy, aby nie dostarczać drożdżakom pożywki, a jednocześnie powinien zawierać składniki, które skutecznie eliminują zakażenie. Najważniejsze będą substancje przeciwgrzybicze, które powinny występować w wystarczająco dużej dawce. Oprócz nich warto, by w szamponie znalazły się komponenty regulujące wydzielanie sebum, łagodzące swędzenie oraz delikatnie usuwające martwy naskórek.
Siarczek selenu to ceniony składnik, który standardowo wykorzystywany jest do walki z łupieżem pstrym. Hamuje rozwój grzybów Malassezia i normalizuje odnowę naskórka, dzięki czemu pozwala pozbyć się zmian skórnych typowych dla łupieżu pstrego – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog
Co również jest ważne, szampon na łupież pstry powinien być łagodny dla skóry głowy i nie nasilać jej stanu zapalnego. Idealnie, jeśli opiera się na delikatnych detergentach, zalecanych do pielęgnacji skóry wrażliwej. Skóra z łupieżem pstrym ma zachwianą równowagę i zmniejszoną odporność, dlatego należy traktować ją ostrożnie. Dobrze jest też sięgnąć po szampony zawierające takie składniki, jak np. witamina E, gdyż mają one działanie kojące skórę i wzmacniają jej ochronną warstwę hydrolipidową.
Nie zawsze wystarczy tylko kupić dobry szampon – łupież pstry często bywa trudny do opanowania. Dlatego warto się wyposażyć również w inne produkty, które mogą pozostać na skórze dłużej i uzupełnią działanie szamponu. Niezbędna będzie oczywiście maść – pamiętajmy, ze łupież pstry daje przede wszystkim objawy na ciele, chociaż zakażona jest również owłosiona skóra głowy. Maść należy regularnie aplikować na zmiany skórne. Przyda nam się też kosmetyk, który na czas leczenia zadba o skalp i cebulki włosowe. W tym przypadku najwygodniejszym rozwiązaniem będą płyny do wcierania w skórę głowy – taka forma kosmetyku jest łatwa do zaaplikowania nawet przy długich włosach.
Po specjalistyczny kosmetyk warto sięgnąć od razu, gdy dostrzeżemy oznaki problemu. Gdy już na wczesnym etapie zostanie wprowadzony dobry szampon, łupież pstry nie osiągnie dużego nasilenia i będzie łatwiejszy do wyleczenia. Nie zaniedbujmy więc codziennej pielęgnacji i wybierzmy kosmetyki, które poprawią kondycję skóry.
Niestety, nawet wyleczony łupież pstry może nawrócić i tak się dzieje w około 70% przypadków. Zasadne może być więc stosowanie szamponu z siarczkiem selenu profilaktycznie, na przykład w okresach wzmożonej potliwości.
Jeśli chcesz znaleźć idealny szampon na łupież pstry, ranking zamieszczony w tym artykule z pewnością dostarczył Ci wielu wartościowych informacji. Porównaliśmy w nim kilka kosmetyków zawierających ten sam składnik aktywny – siarczek selenu – i wymieniliśmy ich zalety. Pod względem składu najlepszy okazał się szampon na łupież pstry Pityver, który jako produkt dedykowany schorzeniu został specjalnie opracowany, aby skutecznie z nim walczyć. Można go kupić w zestawie dermokosmetyków, które zapewnią kompletną pielęgnację ciała i skóry głowy z łupieżem pstrym.
Należy przestrzegać zaleceń producenta. Zwykle w początkowej fazie kuracji, która trwa około 7-10 dni, stosuje się szampon na łupież pstry codziennie. Na dalszym etapie należy używać szamponu raz w tygodniu, ale przez kolejne 2-3 miesiące. Ważne, aby doprowadzić kurację do końca, inaczej łupież może nawrócić. Ponadto ponieważ jest to szampon specjalistyczny, po spienieniu należy pozostawić go na skórze głowy na pięć minut i dopiero potem zmyć wodą.
Tak. Sam szampon to za mało, aby skutecznie walczyć z łupieże pstrym. Trzeba kupić również maść do smarowania zmian skórnych oraz płyn na owłosioną skórę głowy.
Łupież pstry to problem skóry tłustej. Łojotok na skórze sprzyja namnażaniu się grzybów Malassezia furfur. Dobrze więc, aby poza podstawowym działaniem rozpuszczającym i zmywającym sebum, szampon wpływał też normalizująco na aktywność gruczołów łojowych. Wtedy będzie jeszcze skuteczniej walczyć z drożdżakami.
Glinka biała pochłania sebum i matuje skórę tłustą. Ułatwia złuszczanie martwych komórek naskórka. Posiada działanie przeciwzapalne, ściągające, łagodzące uczucie swędzenia. Dzięki bogactwu minerałów takich, jak magnez, wapń, krzem pobudza regenerację skóry. Poprawia też mikrokrążenie, wzmacniając cebulki włosów.
1. Kądziela-Wypyska G., Miturska G., Wawrzycki B., Chodorowska G., Profilaktyka i leczenie grzybic, 2004
2. Mayser P.A. and Preuss J., Pityriasis versicolor, 2012
3. Dworecka- Kaszak B., Grzyby z rodzaju Malassezia – co wiemy na ich temat? 2008
4. Szymańska M., Baranowski A., Płachta D., Przegląd preparatów najczęściej stosowanych w leczeniu chorób grzybiczych, 2007
5. Zawirska A., Adamski Z., Grzyby z rodzaju Malassezia, 2004