Łuszczyca głowy jest autoimmunologiczną chorobą skóry o charakterze przewlekłym. Ze względu na jej występowanie na skórze głowy oraz powodowanie łuszczenia naskórka, często bywa mylona z łupieżem. Jednak walka z łuszczycą jest o wiele trudniejsza i bardziej skomplikowana, niż walka z łupieżem. Jakie są przyczyny tej choroby i co na łuszczycę głowy pomaga? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Łuszczyca głowy to najczęściej występująca odmiana łuszczycy pospolitej. Dotyka zarówno osoby dorosłe (ok.2%), jak i dzieci oraz młodzież (od 0,5 do 1,0%). Zwykle pierwsze objawy łuszczycy pojawiają się około 30. lub 40. roku życia, choć nie wyklucza to jej wystąpienia u młodszych pacjentów. Często zdarza się, że na objawach na skórze głowy się nie kończy – tworzą się zmiany również na innych częściach ciała.
Przyczyny | Czynniki wyzwalające i zaostrzające objawy |
---|---|
|
|
Jak wynika z powyższej tabeli, łuszczyca głowy ma podłoże autoimmunologiczne, a także genetyczne. Szacuje się, że jeśli oboje rodziców choruje na łuszczycę, prawdopodobieństwo wystąpienia objawów tej choroby u dziecka wzrasta do 70%. Wystąpienie lub nasilenie objawów może być poprzedzone wieloma różnymi czynnikami, często są to infekcje, jak np. angina.
Jednak te czynniki nie zawsze przesądzają o tym, że stan skóry się pogorszy – np. u niektórych kobiet w ciąży dochodzi do złagodzenia, a nie nasilenia objawów łuszczycy
Łuszczyca głowy objawia się przede wszystkim charakterystycznymi zmianami skórnymi, czyli czerwonymi grudkami pokrytymi srebrzystą łuską. Skóra pod łuską jest świecąca. Zmiany występują nie tylko na owłosionej skórze głowy, ale wychodzą też poza linię włosów i zajmują część czoła, karku i okolice uszu. Często towarzyszy im uczucie świądu i pieczenia. Drapanie łusek powoduje kropelkowe krwawienie, nie można więc pozbywać się ich w ten sposób.
Niewielkie uszkodzenia skóry mogą też poskutkować wysiewem nowych zmian po kilku dniach
Pamiętajmy, że łuszczyca głowy wiąże się nie tylko z fizycznymi objawami. To również źródło wielu problemów emocjonalnych i społecznych. Chorzy zmagają się z obniżoną samooceną oraz kompleksami. Zmiany trudno ukryć, dlatego stają się poważnym problemem w kontaktach interpersonalnych – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde
Łuszczyca głowy nie jest jednak chorobą zakaźną. Ponadto można liczyć na to, że stan skóry ulegnie poprawie – przebieg łuszczycy cechuje się okresami remisji oraz nawrotów objawów.
Leczenie łuszczycy głowy, podobnie jak w przypadku pozostałych jej odmian, polega początkowo na stosowaniu środków miejscowych. Mają one przede wszystkim działanie złuszczające, ponieważ zawierają między innymi mocznik, kwas salicylowy czy siarkę. Jeśli takie leczenie łuszczycy głowy nie przynosi oczekiwanych efektów, konieczne może być wprowadzenie leków ogólnoustrojowych, np. metotreksatu, cyklosporyny. U pacjentów powyżej 12 roku życia, zanim zostaną wprowadzone leki immunosupresyjne, można też zastosować fototerapię.
Domowe sposoby na łuszczycę głowy są świetnym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Najczęściej wymienia się tutaj unikanie czynników nasilających objawy choroby. Należą do nich: używki, tłuste mięso (szczególnie czerwone), warzywa psiankowate i cukier.
Wskazana jest odpowiednia dieta, której podstawą powinny być warzywa i owoce niepowodujące wydzielania histaminy oraz zdrowe źródła tłuszczy
Pozytywne efekty może przynieść suplementacja witaminy D i kwasów omega-3, ponieważ tych składników osobom chorym na łuszczycę zwykle brakuje. Poza tym ulgę może przynieść opalanie się, zażywanie leczniczych kąpieli (ziołowych i z solą z Morza Martwego) oraz znalezienie sposobów na lepsze radzenie sobie ze stresem.
Łuszczyca na głowie potrzebuje nie tylko specjalistycznego leczenia, ale też regularnej pielęgnacji. Właściwie prowadzona pielęgnacja ma ogromne znaczenie dla remisji choroby. Podstawą jest dobry, łagodny szampon na łuszczycę głowy, który ułatwi usuwanie martwego naskórka i przygotuje tym samym skórę na podanie leków.
Warto stosować również nawilżające i zmiękczające emulsje oraz płyny, dzięki którym przykre objawy się zmniejszą. Dobre kosmetyki można rozpoznać po składach, w których powinny przeważać składniki naturalnego pochodzenia o pomocnych właściwościach
Oprócz używania właściwych kosmetyków, należy unikać podrażniania ran (drapania). Dlatego włosy należy myć bardzo ostrożnie i delikatnie. Po umyciu głowy najlepiej jest pozwolić włosom samoistnie wyschnąć, nie wolno ich trzeć ręcznikiem, zaś suszarka powinna być używana tylko w ostateczności i ustawiona na zimny nawiew. Do rozczesywania włosów należy używać miękkich szczotek lub grzebieni.
Psorisel to specjalistyczne dermokosmetyki, które powstały w odpowiedzi na potrzeby skóry z łuszczycą głowy.
Zestaw zawiera:
Każdy z preparatów z serii Psorisel obfituje w składniki pochodzenia naturalnego, które walczą z objawami łuszczycy i normalizują funkcje skóry.
Zestawu Psorisel używam od miesiąca. Cieszę się, że znalazłam tak dobre kosmetyki. Dzięki nim moja skóra głowy nie swędzi już i nie piecze. Widzę też zdecydowanie mniejszą ilość zmian na skórze. Na pewno będę te kosmetyki stosować dłużej, bo widzę, że mi pomagają – pisze pani Iwona z Katowic
Szampon delikatnie oczyszcza skórę, bez pozbawiania jej nawilżenia
Zawarty w nim dziegieć brzozowy reguluje łuszczenie naskórka i hamuje świąd. Płyn do skóry głowy działa keratolitycznie i natłuszczająco, zmniejsza świąd i podrażnienia oraz zwalcza szkodliwe bakterie i grzyby. Emulsja przyczynia się do poprawy nawilżenia skóry, zmiękcza szorstki naskórek, ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Stosowane razem, dermokosmetyki Psorisel działają kompleksowo, prowadząc do złagodzenia przebiegu łuszczycy.
Łuszczyca skóry głowy to dla mnie ogromny problem estetyczny. Gdy ostatnio zauważyłam pierwsze oznaki nawrotu choroby, byłam zrozpaczona, ale tym razem chciałam pokonać ją naturalnie. Udało się dzięki dermokosmetykom Psorisel, o których dowiedziałam się z internetu. Okazały się bardzo skuteczne i szybko przywróciły mojej skórze normalny wygląd – pisze pani Jagoda z Zielonej Góry
Biorąc pod uwagę pierwsze objawy, jakie daje łuszczyca głowy, początki tej choroby można pomylić z łupieżem. Niezmiernie ważna jest więc wczesna i prawidłowa diagnoza, która pozwali podjąć odpowiednie leczenie. Jak leczyć łuszczycę głowy? Stosując kurację zapisaną przez lekarza, domową pielęgnację, jak i inne pomocne domowe sposoby. Dzięki holistycznemu podejściu można osiągnąć długie okresy remisji i cieszyć się poprawą komfortu życia.
1. Czy łuszczyca głowy boli?
Łuszczyca głowy to choroba wiążąca się z niekomfortowym swędzeniem i pieczeniem skóry, jej stanem zapalnym i suchością. Jeśli skóra wskutek tego zostanie uszkodzona, może wręcz boleć. Temu dyskomfortowi można jednak zapobiegać, stosując codziennie naturalne kosmetyki ze składnikami kojącymi i regenerującymi: np. z ekstraktem z wierzby białej, pantenolem, olejem konopnym. W dermokosmetykach Psorisel można znaleźć wiele substancji pochodzenia naturalnego, o działaniu łagodzącym nieprzyjemne objawy łuszczycy.
2. Dlaczego w walce z łuszczycą głowy nawilżanie i natłuszczanie trzeba traktować na równi ze złuszczaniem skóry?
Złuszczanie to jeden z ważnych elementów leczenia łuszczycy. Pomaga pozbyć się nadmiernej ilości naskórka, który powstaje w czasie aktywnej fazy choroby i blokuje wchłanianie substancji aktywnych z leków. Samo złuszczanie prowadziłoby jednak do przesuszenia i kolejnych problemów skóry, dlatego należy połączyć je z natłuszczaniem i nawilżaniem. Dobre kosmetyki, najlepiej zawierające naturalne składniki, łączą te wszystkie właściwości. Dlatego tak skutecznie wyciszają objawy choroby.
3. Czy domowe sposoby pomagają w leczeniu łuszczycy głowy?
Tak. Domowe sposoby są świetnym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. W związku z tym zawsze warto łączyć obie metody, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Jednym z pomysłów na domowe leczenie jest stosowanie kosmetyków z naturalnym składem, który został specjalnie opracowany dla potrzeb skóry z łuszczycą.
1. Christophers E., Psoriasis – epidemiology and clinical spectrum, 2001
2. Owczarczyk-Saczonek A., Placek W., Łuszczyca jako choroba autoimmunologiczna, 2014
3. Wolska H., Łuszczyca. Przyczyny, objawy, leczenie, 2009
4. Nowicki R., Szczerkowska-Dobosz A., ABC łuszczycy. Łuszczyca w pytaniach i odpowiedziach, 2016
5. Wolters M., Diet and psoriasis: experimental data and clinical evidence, 2005