Szampon dziegciowy to produktem cieszący się dużą popularnością. Nie ma się temu co dziwić, bo charakteryzuje się wieloma cennymi właściwościami. Zanim jednak sięgniemy po szampon z dziegciem, warto poznać jego działanie. Wówczas będziemy mogli zdecydować, czy ma on szansę pomóc nam w walce ze schorzeniem, z którym się borykamy.
Dziegieć – na co jeszcze działa | |
---|---|
| (1–10%) działa keratoplastycznie – zmiękcza i rozpulchnia struktury rogowe naskórka, |
| (10%–20%) działa keratolitycznie – redukująco, tym samym przyspiesza obumarcie i złuszczenie zewnętrznych warstw naskórka. |
Szampon dziegciowy to produktem skuteczny w walce z wieloma schorzeniami skóry. Najpopularniejszy jest dziegieć brzozowy.
Poniżej scharakteryzowano pokrótce choroby, w przypadku których dziegieć okaże się pomocny:
Dziegciowy szampon musi być stosowany z należytą starannością. Zgodnie z zaleceniami producenta. Konieczna jest przede wszystkim systematyczność. Skóra musi być nieustannie stymulowana substancjami aktywnymi, by mogła się regenerować i stawiać opór chorobie. W przeciwnym razie rezultaty mogą nie być w pełni satysfakcjonujące oraz trwałe – mówi Marta Urbanowicz, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Szampon dziegciowy pomaga na wiele schorzeń.
Na jakie działanie szamponu dziegciowego możemy liczyć? Jakim właściwościom się charakteryzuje?
Szampon na łuszczycę z dziegciem to skuteczny produkt w wielu dermatozach, w tym w łuszczycy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, jak używać właściwie. Przede wszystkim istotna jest regularność.
Szampon dziegciowy powinien być wykorzystywany do każdego mycia skóry głowy. Istotne jest to, aby nie spłukiwać go od razu po umyciu skalpu. Należy pozostawić szampon na skórze przez kilka minut, aby składniki aktywne w nim zawarte lepiej zadziałały
Po upływie tego czasu, kosmetyk należy spłukać przy użyciu letniej wody. Po jakim czasie można spodziewać się efektów? Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od tego, jak nasilony jest problem. Co do zasady jednak, pierwsze rezultaty będą widoczne już po dwóch, trzech tygodniach regularnego stosowania szamponu. Skóra stanie się mniej podrażniona i będzie się zdecydowanie mniej łuszczyć. Uporczywy świąd i pieczenie powinny ustąpić.
Aby wesprzeć działanie szamponu, dobrze byłoby jednak zakupić także inne kosmetyki
Najlepiej również o naturalnych składnikach. Z powodzeniem można więc zastosować płyn złuszczający oraz emulsję do skóry głowy. Najlepiej zakupić cały zestaw dermokosmetyków i kompleksowo, holistycznie zadbać o swoją skórę.
Taki wszechstronnie działające produkty znajdziemy np. w linii Psorisel. To trzy dopełniające swoje działanie produkty: oczyszczający szampon z dziegciem, płyn złuszczający w wygodnej butelce z atomizerem oraz odżywcza emulsja do stosowania na noc.
Pielęgnację warto rozpocząć od delikatnego, wolnego od toksycznych SLS-ów, ale dogłębnego oczyszczenia skalpu z zalegającego na nim sebum, potu i innych zabrudzeń
Oprócz bakteriobójczego i przeciwzapalnego dziegciu pomogą w tym ekstrakty z wierzbówki kiprzycy i wierzby białej. Pierwszy charakteryzuje się silnym działaniem zmniejszającym łuszczenie, drugi działa odkażająco. Pracę gruczołów łojowych na skórze wyreguluje niacynamid. Z kolei pantenol, betaina i glinka biała odbudują barierę ochronną skóry. Ukoją, złagodzą podrażnienia, dostarczą niezbędnych witamin.
Skuteczność produktu potwierdzają pozytywne opinie zadowolonych klientów:
Dzięki szamponowi zawierającemu dziegieć Psorisel, udało mi się pokonać uporczywe objawy łuszczycy skóry głowy. Pozbyłam się pieczenia, świądu oraz zaczerwienienia skalpu. Zmiany nie są opuchnięte, wypłaszczyły się i łuski jest o wiele mniej – cieszy się pani Elwira z Poznania
Kolejnym krokiem jest rozpylenie na skalpie między włosami płynu złuszczającego. Stworzony na zasadzie peelingu chemicznego, wykorzystuje moc dwóch delikatnych kwasów: salicylowego i mlekowego, aby usuwać obumarły naskórek. Odsłonięta skórę natłuszczą bogate w witaminy, omega-3, omega-6 oraz oleje: ze słodkich migdałów, z nasion czarnej porzeczki, rycynowy i lniany. Uczucie ściągnięcia skóry złagodzi pozyskiwany z rumianku lekarskiego bisabolol. Obrzęki zmniejszy z kolei bogata w magnez, odkażająca sól Epsom, ceniona już w XVII w. Na rany zabliźniająco zadziała nagietek. Ponadto w płynie Psorisel znajdziemy pantenol, aloes i argininę, nawilżające i regenerujące głębokie warstwy skóry.
Jak kosmetyk odbierają konsumenci:
Płyn złuszczający Psorisel pomógł mi poprawić kondycję skalpu. Moja skóra głowy stała się nawilżona i nie mam już problemu z jej nadmiernym łuszczeniem się. Nie swędzi już tak bardzo, to dla mnie wiele znaczy, łuska nie zadziera się ciągle, jest systematycznie usuwana – przyznaje pani Karolina z Włocławka
Pielęgnację dopełnia nawilżająco-odżywcza emulsja do stosowania na noc. Ma lekką konsystencję, z łatwością się ją rozprowadza między włosami. Zawiera wspierający gojenie stanów zapalnych ichtiol oraz mocznik – dobroczynny, działający jak opatrunek na uszkodzoną skórę składnik. Przeciwhistaminowy olej z czarnuszki oraz wykorzystywany w leczeniu łuszczycy, dobrze nawilżający olej lniany. Znajdziemy w niej także odbudowujące barierę wodnolipidową skwalan i masło shea. Oraz – bardzo pomocny – pirokton olaminy: przeciwbakteryjny, oczyszczający, przeciwzapalny. Dodatkowo świetnie reguluje pH skóry oraz pracę gruczołów łojowych. Koi wyciąg z aloesu oraz pantenol.
Co mówią o emulsji Psorisel klienci?
Choruje na łuszczycę już kilka lat. Przeżyłem kilka nawrotów. Zauważyłem, że w utrzymaniu dłuższej remisji pomocne są kosmetyki bez SLS-ów i parabenów. Używam teraz emulsji Psiorisel i przyznaję, że to bardzo dobry kosmetyk. Świetnie nawilża i wzmacnia skórę. Łuska jest natłuszczona, nie swędzi, szybciej się goi. Skóra jest elastyczna i nie czuć uczucia ściągnięcia. Duża ulga w odczuciach. Polecam – przyznaje pan Eryk z Kraśnika
Kosmetyki z serii Psorisel działają na objawy łuszczycy: świąd i łuszczenie. Przynoszą ulgę i pomagają osiągnąć pożądaną remisję. Stosowane profilaktycznie, utrwalają efekty leczenia i chronią przed nawrotem choroby.
Szampon dziegciowy na łuszczycę to produkt skuteczny i pomocny w walce z ta trudną chorobą. Stosuje się go i w innych dermatozach, np. trądziku czy grzybicy. Ważna jest systematyczność. Nie należy skupiać się na jednej metodzie, ale pielęgnację uzupełnić o inne dermokosmetyki, takie jak płyn i emulsja.
1. Czy szampon dziegciowy wyleczy z łuszczycy?
Łuszczyca to poważna choroba o złożonych przyczynach. Nie ma na nią skutecznego lekarstwa. Z pewnością konieczne będzie specjalistyczne leczenie dermatologiczne. Ale ono powinno być uzupełnione profesjonalną pielęgnacją, np. serią dermokosmetyków Psorisel, ponieważ objawy łuszczycy w dużej mierze dotyczą skóry.
2. Jak długo stosować szampon na łuszczycę z dziegciem?
Szampon z dziegciem o składzie miał szansę zadziałać, warto na dłużej wprowadzić go do swojej pielęgnacji. Zarówno łuszczyca, jak i inne dermatozy mają tendencję do nawrotów. Z tego względu nie należy odstawiać szamponu po ustąpieniu objawów. Jeżeli jednak uda nam się uzyskać remisję, możemy stosować dziegciowy szampon nieco rzadziej. Nadal jednak warto do niego wracać co jakiś czas. Pozwoli to zminimalizować ryzyko nawrotu.
3. Czy szampon dziegciowy bazujący na naturalnych składnikach składzie może być stosowany w ciąży?
Łuszczyca skóry głowy może pojawić się w ciąży. Niestety, nie można wówczas pomóc sobie przy pomocy szamponu zawierającego dziegieć. Dziegcie charakteryzują się bowiem pewnym działaniem teratogennym (powodującym wady u płodu). Z tego też względu ich stosowanie w ciąży jest kategorycznie przeciwwskazane.
1. Śpila B., Jazienicka I., Pucuła J., Analiza czynników psychogennych u chorych na schorzenia skóry, 2004
2. Ricketts J.R., Rothe M.J., Grant-Kels J.M., Nutrition and psoriasis, 2010
3. Adil M., Singh P.K., Maheshwari K., Kliniczna ocena działania kwasów tłuszczowych omega-3 w leczeniu łuszczycy, 2017
4. Reich A., Szepietowski J., Adamski Z., Chodorowska G., Kaszuba A., Krasowska D., Lesiak A., Maj J., Narbutt J., Osmola-Mańkowska A., Owczarczyk-Saczonek A., Owczarek W., Placek W., Rudnicka
5. L., Łuszczyca. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Część I: łuszczyca łagodna, 2018
6. Błaszczyk H., Zalewska-Janowska A., Łuszczyca. Choroby skóry, 2009 7. Jones S.N., Pozbądź się chorób skóry, 2017