Zniszczone paznokcie – łamliwe, cienkie i z przebarwieniami są zmorą wielu osób. Aby skutecznie poprawić stan płytek, trzeba zacząć od znalezienia przyczyny ich słabej kondycji. Co zatem niszczy nasze paznokcie? I co możemy zrobić, aby przywrócić im zdrowy, atrakcyjny wygląd?
Problemy z paznokciami mogą mieć wiele różnych przyczyn.
Najczęściej występującymi chorobami paznokci, zarówno stóp, jak i dłoni, są: grzybica, zanokcica, łuszczyca paznokci, wrastające paznokcie oraz onycholiza. Tego typu schorzenia mogą wynikać z szeregu czynników – niektóre uwarunkowane są genetycznie, inne pojawiają się wskutek zakażeń grzybiczych lub bakteryjnych. Zdarza się jednak, że choroby paznokci są wynikiem nieprawidłowej higieny lub błędów podczas wykonywania manicure.
Zniszczone paznokcie po hybrydzie są przesuszone, kruche, a czasami dochodzi do onycholizy – oddzielenia się płytek paznokci od łożyska.
Za ten stan może odpowiadać:
Sprawdź: Jakie witaminy na paznokcie suplementować?
Na szczęście zniszczone paznokcie to nie koniec świata. Wprowadzenie odpowiednich działań pomoże je odratować. Już po kilku tygodniach intensywnej regeneracji powinniśmy zauważyć poprawę.
Jeśli cierpimy na choroby paznokci, nie obejdziemy się bez pomocy specjalisty i odpowiedniego leczenia. W pozostałych przypadkach możemy poprawić stan paznokci samodzielnie, dzięki wprowadzeniu odpowiednich nawyków i pielęgnacji.
W pierwszej kolejności powinniśmy wyeliminować wszelkie czynniki, które działają na nasze paznokcie niszcząco. Nie używajmy paznokci jako narzędzi do otwierania puszek i uważajmy, żeby ich nie złamać przy codziennych czynnościach. Sprzątajmy w rękawiczkach, aby nie narażać paznokci na bezpośredni kontakt z detergentami, które mogłyby powodować rozmiękczenie i przesuszenie płytek. Ważny jest także sposób, w jaki piłujemy paznokcie – zawsze w jedną stronę, najlepiej szklanym lub papierowym pilnikiem. Jeśli naszym problemem jest obgryzanie paznokci, wypróbujmy różnych sposobów, aż wyeliminujemy ten nałóg.
Kolejnym krokiem jest wdrożenie pielęgnacji. Godne uwagi są różnego rodzaju odżywki do paznokci, które wzmacniają płytki i zapobiegają ich łamaniu. Zamiast odżywek możemy używać naturalnych olejków, na przykład oleju rycynowego. Wcierany codziennie w paznokcie przed snem, pomoże je zregenerować. Dobrym wyborem będzie też naturalny krem do rąk, który nawilży paznokcie i zadba o skórki wokół nich.
Jeżeli mamy bardzo zniszczone paznokcie po hybrydzie, najlepszym rozwiązaniem będzie obcięcie ich na krótko oraz pozostawienie na pewien czas w naturalnym stanie i poczekanie, aż odrosną. Podczas tych kilku tygodni przerwy od stylizacji należy intensywnie wspomagać regenerację paznokci. Warto smarować je codziennie olejkiem rycynowym lub odżywką o dobrym składzie, chronić przed zniszczeniem oraz stosować dietę bogatą w witaminy i minerały.
Jeśli paznokcie zostały zniszczone w mniejszym stopniu, zabiegiem, którym możemy je zregenerować, jest manicure japoński. Polega on na wcieraniu w naturalną płytkę paznokci specjalnej pasty z witaminami i minerałami. Dzięki temu paznokcie stają się odżywione, gładkie, nabierają zdrowego koloru i pięknie błyszczą.
W przyszłości warto zwrócić uwagę na warunki, w których tego typu zabiegi są przeprowadzane – czy narzędzia są wysterylizowane lub jednorazowe, czy kosmetyczka stosuje jednorazowe rękawiczki oraz prawidłową dezynfekcję. Powinnyśmy bezwzględnie reagować na jakiekolwiek zaniedbania w tym zakresie. Ponadto duże znaczenie mają umiejętności kosmetyczki – czy oprócz ładnego wykonania stylizacji paznokci potrafi zachować je w dobrym stanie.
Regeneracja paznokci powinna się odbywać także od wewnątrz. W utrzymaniu dobrego stanu paznokci duże znaczenie ma zbilansowana dieta, dostarczająca naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta, dzięki której unikniemy pogorszenia kondycji paznokci? Przede wszystkim powinna zawierać odpowiednią dla naszego organizmu ilość białka, zwłaszcza białka bogatego w cysteinę i metioninę, czyli aminokwasy ważne dla syntezy keratyny – głównego budulca paznokci. Istotna jest też odpowiednia dawka wapnia, który ma właściwości wzmacniające paznokcie oraz krzemu, dzięki któremu paznokcie są elastyczne i nawilżone.
Komponując korzystną dla naszych paznokci dietę, warto pamiętać również o magnezie, cynku, witaminach A, E, D i C, witaminach z grupy B oraz niezbędnych nienasyconych kwasach tłuszczowych. Są to składniki odpowiedzialne za prawidłowy wzrost paznokci.
Możemy wspomóc się suplementacją, ponieważ może być nam trudno osiągnąć właściwe poziomy wszystkich witamin i minerałów wyłącznie za pomocą diety. Zwłaszcza, jeśli mamy niedobory niektórych składników.
Jak uratować zniszczone paznokcie? Należy działać na różnych polach. Obok dobrze zbilansowanej diety, stosować suplementy bogate w witaminy i minerały. Dla zdrowych paznokci istotna jest także ich odpowiednia pielęgnacja. Na rynku dostępne są różnego rodzaju odżywki do nakładania na płytkę paznokcia. Wybierajmy te o możliwie najbardziej naturalnym składzie. W roli odżywki dobrze sprawdzają się też olejki, na przykład olej rycynowy czy kapsułki z witaminami A i E. Poza tym unikajmy niszczenia naszych paznokci nieumiejętną stylizacją i szkodliwymi nawykami. Pamiętajmy, że problemy z paznokciami to nie tylko efekt niewłaściwej diety i pielęgnacji, zdarzają się również choroby paznokci, które wymagają wizyty u specjalisty.
1. Toselli L., Nailcare, 2007
2. Piraccini B.M., Choroby paznokci Praktyczny poradnik – diagnostyka i leczenie, 2018
3. Lonczak A., Wrastajace paznokcie, 2008
4. Cashman M.W., Sloan S.B., Nutrition and nail disease, 2010
5. Sobolewska E., Godlewska R.A., Michalski J.A., Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Dłonie i paznokcie, 2017