Łamliwe paznokcie nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale mogą być też są sygnałem alarmowym, że w naszym organizmie nie wszystko gra. Mocne paznokcie to jeden z wyznaczników stanu naszego zdrowia, zapewniają nam komfort podczas pracy czy w relacjach z innymi ludźmi. Czym może być spowodowana łamliwość paznokci i jak sobie z nią poradzić – dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Łamliwe paznokcie można uznać za powszechny problem, mający różne podłoże.
Oto lista przyczyn, które najczęściej odpowiadają za osłabienie paznokci:
Jak zadbać o łamliwe paznokcie? Należy zacząć od poznania źródła problemu. Warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który może zlecić wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych. Na przykład badania mykologicznego, pomagającego potwierdzić bądź wykluczyć grzybicę paznokci. Zakażenie grzybicze może być spowodowane przez wiele różnych odmian grzybów, dlatego przed zastosowaniem leków należy wykonać wymaz, który pozwoli na zidentyfikowanie rodzaju grzyba. Tylko w przypadku dobrze ustalonej przyczyny łamliwości paznokci jej leczenie będzie skuteczne.
Lekarz może też rozpoznać anemię. W zależności od wykrytych niedoborów, anemia będzie wymagała wprowadzenia do dieta pożywienia bogatego w mikro i makroelementy oraz witaminy. W przypadkach, gdy dieta nie pozwala na całkowite pokrycie dziennej dawki składników odżywczych, konieczne będzie zastosowanie suplementów diety.
W poprawie kondycji łamliwych paznokci mogą pomóc domowe kuracje witaminowe, maseczki czy kąpiele dłoni. Oto kilka z wielu alternatywnych sposobów walki z problemem łamliwych paznokci, które można samodzielnie zastosować w domu.
Dzięki tej kąpieli skóra dłoni stanie się miękka i gładka, a paznokcie dostaną ogromną dawkę regenerującej witaminy C. Do pół szklanki delikatnie podgrzanej oliwy z oliwek dodajemy odrobinę soku z cytryny. W przygotowanej miksturze moczymy dłonie przez kilka minut, a następnie osuszamy je ręcznikiem papierowym i smarujemy kremem nawilżającym.
Do lekko ogrzanej w kąpieli wodnej oliwy ( pół szklanki) dodajemy ampułkę lub dwie kapsułki z witaminą A+E. Moczymy dłonie przez 20 minut, a następnie osuszamy je ręcznikiem. Kąpiel odżywi i zregeneruje pękające paznokcie oraz ukoi podrażnienia skóry.
Jeśli borykamy się z grzybicą lub podrażnieniami po detergentach, warto zastosować okład z przeciętego na pół liścia aloesu. Bogaty w mikroelementy oraz witaminy aloes posiada właściwości grzybobójcze, kojące i regenerujące.
Oprócz przedstawionych powyżej propozycji, warto stosować codziennie serum na łamliwe paznokcie oraz odżywki bazujące na oleju arganowym, migdałowym oraz rycynowym. Nie bez znaczenia będzie tutaj również odpowiednia dieta.
Dieta na łamiące się paznokcie powinna być bogata w białko, witaminy i minerały. Należy spożywać pełnowartościowe, świeże produkty: warzywa, owoce, ryby, orzechy, nabiał. Lepiej unikać produktów wysokoprzetworzonych, ponieważ są ubogie w składniki odżywcze i nie służą naszemu zdrowiu. Jeśli borykamy się z poważnymi niedoborami witamin lub makro- i mikroelementów, warto też sięgnąć po gotowe preparaty, uzupełniające naszą dietę. Do tego możemy też dołączyć picie ziół bogatych w krzem, jak pokrzywa i skrzyp.
Łamliwości paznokci można też przeciwdziałać na różne sposoby. W przypadku gdy spowodowana jest kontaktem z detergentami, niezbędnym zabezpieczeniem będą odpowiedniej grubości rękawiczki, chroniące paznokcie oraz skórę dłoni przed szkodliwym działaniem.
Jeśli łamliwość paznokci wynika z używania lakierów oraz kontaktu z rozpuszczalnikami w zmywaczach, jedyną radą jest odstawienie tych produktów i zastosowanie preparatów witaminowych, które pomogą odbudować paznokcie. Dla kobiet, które nie wyobrażają sobie życia bez malowania paznokci, alternatywą mogą okazać się antyalergiczne lakiery i zmywacze, lub te wykonane na bazie naturalnych składników. Ich cena jest znacznie wyższa niż produktów chemicznych, ale zaoszczędzi kosztownych zabiegów oraz kuracji, które doprowadzą paznokcie do ładu.
1. Piraccini B.M., Choroby paznokci Praktyczny poradnik – diagnostyka i leczenie, 2018
2. Stamatis G., Nail disorders and systemic disease: What the nail tell us, 2008
3. Gregoriou S., Argyriou D., Larios G., Rigopoulos D., Schorzenia paznokci a choroby układowe — o czym mówi nam wygląd paznokci? 2009
4. Seshadri D., Dipankar D., Nails in nutritional deficiencies. Indian Journal of Dermatology, 2012
5. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, 2011