Łuszczyca to przewlekła, niezwykle uciążliwa choroba skóry, dotykająca od 2 do 4% populacji. Ujawnia się zazwyczaj między 10. a 40. rokiem życia, ale pierwsze zachorowania zdarzają się również poza tym okresem. Jej przyczyny są nadal badane. Głównym problemem w łuszczycy jest zwiększony rozrost naskórka, który prowadzi do tworzenia łuszczących się wykwitów na powierzchni ciała i głowy.
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda łuszczyca, bowiem jej objawy mogą się różnić, mieć inną lokalizację i stopień nasilenia. Z uwagi na to wyróżnia się wiele rodzajów łuszczycy.
Kilka z nich – tych najbardziej podstawowych i najczęściej występujących – zostało omówionych w poniższej tabeli.
Rodzaj łuszczycy | Charakterystyka |
---|---|
Łuszczyca zwykła (pospolita), |
|
Łuszczyca głowy, |
|
Łuszczyca stawowa, |
|
Łuszczyca odwrócona, |
|
Łuszczyca krostkowa. |
|
Jak widać, rodzajów łuszczycy jest naprawdę sporo i mogą być one mylone z innymi chorobami. Jeśli więc chcemy uzyskać dokładną diagnozę, udajmy się do dermatologa, który rozpozna z jaką chorobą mamy do czynienia.
Ogólna świadomość ludzi na temat tego, co to jest łuszczyca, wzrosła w ostatnich latach. Nadal jednak wiele osób myśli, że jest to choroba zakaźna i unika kontaktu z chorymi, zwiększając tym samym ich poczucie wykluczenia i eliminując z życia społecznego.
Łuszczycą nie można się zarazić w żaden sposób – ani przez kontakt fizyczny, ani poprzez spanie w tej samej pościeli, czy noszenie tej samej odzieży
Łuszczyca to choroba autoimmunologiczna, czyli taka, w której organizm zaczyna zwalczać własne tkanki. Często występuje rodzinnie, co wskazuje na jej podłoże genetyczne. Przyczyny zachorowania na łuszczycę nadal są badane i szeroko omawiane. Udało się jednak zaobserwować pewne zależności i sporządzić listę czynników, które mogą wywoływać łuszczycę oraz nasilać jej objawy.
Są to między innymi:
Sprawdź jaki wybrać szampon na łuszczycę
Uznaje się, że łuszczyca pojawia się w drugiej dekadzie życia, ale obserwuje się również przypadki, w których choroba ta rozwija się wcześniej. Łuszczyca u niemowlaka stanowi rzadki wyjątek, częściej dotyka dzieci w okolicach 9-10. roku życia. Poprzedzają ją przeważnie przebyte infekcje paciorkowcowe, problemy z zatokami lub próchnica zębów.
Ponieważ podejrzewa się, że łuszczyca może mieć podłoże genetyczne, należy szczególnie dbać o skórę dziecka, które może odziedziczyć tę chorobę
Od wczesnych tygodni życia trzeba unikać wszelkich urazów, otarć, nie wolno przegrzewać skóry i należy dbać o jej odpowiednie nawilżenie.
Niestety, łuszczyca to choroba, której nadal nie da się całkowicie wyleczyć. Można natomiast znacznie osłabić jej objawy oraz wydłużyć remisję, czyli okres bez występowania widocznych objawów schorzenia. Jeśli łuszczyca ma łagodny przebieg, stosuje się leczenie miejscowe.
W pierwszej kolejności używa się preparatów złuszczających naskórek, zawierających mocznik i kwas salicylowy. Nie usuwa się łusek mechanicznie, gdyż to doprowadziłoby do wysiewu nowych zmian
Następnie używa się maści, które działają przeciwzapalnie i hamują nadmierne podziały komórek naskórka. Maści mogą zawierać kortykosteroidy, pochodne witaminy D, cygnolinę. W ciężkich przypadkach łuszczycy wdraża się leczenie ogólne. Stosowane są leki immunosupresyjne, które oddziałują na układ odpornościowy i tłumią jego reaktywność. Wykorzystuje się też leczenie zabiegowe: fototerapię i fotochemioterapię, czyli naświetlanie skóry promieniami UVA i UVB.
Dostępnych jest wiele naturalnych metod walki z łuszczycą. Samodzielnie w domu możemy stosować terapię wspomagającą leczenie, przygotowując domowe okłady, kompresy i płukanki – na przykład z zielonej herbaty czy octu jabłkowego. Ogromną ulgą dla wymęczonej łuszczycą skóry jest zamiana zwykłych kosmetyków na te naturalne i hipoalergiczne. Kluczowe znaczenie ma również zmiana trybu życia. Badania wskazują, że odpowiednia dieta i eliminacja pewnych szkodliwych czynników skutecznie wspomaga stosowanie leków i wydłuża czas remisji choroby. Dietę warto zatem zmodyfikować tak, aby była bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witaminę D – składniki te znajdziemy w tłustych rybach morskich, owocach morza, olejach roślinnych i tranie. Zdecydowanie trzeba unikać spożywania czerwonego mięsa, słodyczy, kawy, przetworzonej żywności i ostrych przypraw. Należy również dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.
Jak można sobie pomóc, jeśli łuszczyca zaatakowała owłosioną skórę głowy? Warto sięgnąć po kosmetyki specjalnie zaprojektowane do walki z tym problemem, jak seria Psorisel. Szampon dziegciowy, emulsja z mocznikiem i płyn zawierający kwas salicylowy to trzy bardzo skuteczne preparaty, które ułatwiają walkę ze zmianami skórnymi. Eliminują łuski, łagodzą świąd i podrażnienia, redukują stan zapalny. Ich wyjątkowość polega na tym, że opierają się na licznych naturalnych składnikach aktywnych, dzięki czemu są delikatne dla skóry. Chociaż pielęgnacja skóry głowy z łuszczycą to spore wyzwanie, dermokosmetyki Psorisel mierzą się z wszystkimi jej problemami i skutecznie na nie odpowiadają.
Jeżeli zmagamy się z łuszczycą, musimy być przygotowani na podporządkowanie tej chorobie naszego życia. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować z normalnego funkcjonowania – wręcz przeciwnie, musimy tylko jak najbardziej o siebie zadbać. Wysypianie się, unikanie stresu, odpowiednia dieta i regularna pielęgnacja skóry to recepta na spokojne życie bez łuszczycy i jej ewentualnych powikłań. Pamiętajmy, że nikt nie zadba o nasze zdrowie tak dobrze, jak my sami, więc warto zacząć to robić już dziś.
1. Tittenbrun K., Łuszczyca – poradnik pacjenta, 2018
2. Mehlis S.L., Gordon K.B., The immunology of psoriasis and biologic immunotherapy, 2003
3. Owczarczyk-Saczonek A., Placek W., Łuszczyca jako choroba autoimmunologiczna, 2014
4. Fouere S., Adjadj L., Pawin H., How patients experience psoriasis: results from a European survey, 2005
5. Limaye K., Psoriasis: an overview and update, 2015