Czy łuszczyca jest zaraźliwa? Niektóre osoby mogą się nad tym zastanawiać, widząc po raz pierwszy osobę cierpiącą na tę chorobę. Chociaż symptomy łuszczycy są łatwe do zauważenia, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jaka jest jej przyczyna – stąd wynikają obawy, że osoba chora zaraża. Nie są one w zasadzie czymś nowym, ponieważ już w starożytności łuszczycę i silnie zakaźny trąd uważano za jedną chorobę. Obecna wiedza pozwoliła nam jednak dowiedzieć się więcej o prawdziwej naturze schorzenia, jakim jest łuszczyca i zgłębić jego przyczynę. Jak zatem jest? Czy łuszczyca jest zaraźliwa, czy też nie?
Odpowiedź na pytanie, czy łuszczyca jest zaraźliwa, brzmi: nie. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, tak jak np. gruźlica, ospa lub grypa, ponieważ nie wywołują jej żadne drobnoustroje – wirusy, bakterie, grzyby czy pasożyty. Jest natomiast chorobą autoimmunologiczną, spowodowaną nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego.
Najczęściej łuszczyca ujawnia się między 20. a 30. rokiem życia, chociaż może rozwinąć się w każdym wieku. Zdarza się, że występuje u dzieci, które przeszły ciężką postać infekcji takich, jak odra, ospa, różyczka czy angina. Łuszczyca, która pojawia się u osób starszych, może być wywołana przez zażywane leki, na przykład betablokery, stosowane głównie w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych.
Inne czynniki zwiększające ryzyko łuszczycy | |
---|---|
Niektóre leki |
|
Stres | Większość pacjentów zauważa wyraźny związek między pojawieniem się objawów łuszczycy a silnym stresem. |
Nieodpowiednia dieta | Cukier i tłuszcze nasycone nasilają stan zapalny w organizmie. Ponadto przyjmowanie nadmiernej ilości kalorii prowadzi do otyłości, która predysponuje do łuszczycy. |
Nałogi | Palenie papierosów oraz picie alkoholu zwiększają ryzyko rozwoju łuszczycy i pogarszają jej objawy. |
Czynniki hormonalne | Zmiany hormonalne w okresie dojrzewania, ciąży czy menopauzy mogą spowodować wystąpienie łuszczycy lub zaostrzenie jej objawów. |
Czynniki fizyczne | Do wyzwolenia objawów łuszczycy mogą doprowadzić iniekcje, ukłucia owadów, rany chirurgiczne, tatuaże, promieniowanie ultrafioletowe. |
Przewlekłe lub ostre infekcje | Łuszczycę może wywołać półpasiec, zapalenie pęcherza, przewlekłe zapalenie gardła i migdałków czy nawet próchnica. |
Czy łuszczyca jest dziedziczna? W pewnym stopniu tak. Wadliwe geny predysponujące do rozwoju tej choroby są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Według przeprowadzonych badań, jeśli jeden z rodziców ma łuszczycę, prawdopodobieństwo zachorowania dziecka wynosi około 20%, natomiast jeśli oboje rodziców jest chorych, wtedy prawdopodobieństwo wynosi około 50-70%.
Warto zauważyć, że nie jest to stuprocentowe prawdopodobieństwo. Także to, że dana osoba posiada wadliwe geny nie oznacza, że na pewno zachoruje na łuszczycę. Aby doszło do zachorowania, w większości przypadków niezbędne jest działanie dodatkowego czynnika wyzwalającego. Dlatego łuszczycę uznaje się za chorobę wieloczynnikową, o złożonym podłożu.
Gdy już zostanie postawiona diagnoza, chorzy zastanawiają się, czy łuszczyca jest uleczalna. Niestety jest to choroba przewlekła i obecna wiedza medyczna nie pozwala na jej całkowite wyleczenie. Łuszczyca trwa zatem przez całe życie, z naprzemiennie występującymi okresami remisji i zaostrzeń. Może mieć różny stopień nasilenia, od łagodnego przez umiarkowany po ciężki. W każdym z tych przypadków wymaga odpowiedniego, dostosowanego do potrzeb leczenia i zmian w stylu życia. Dzięki temu istnieją szanse na poprawienie jakości życia chorego i wydłużenie okresu remisji.
W łagodniejszych postaciach łuszczycy, gdy zmiany pokrywają nie więcej, niż 25% powierzchni ciała, zazwyczaj wystarczy leczenie zewnętrzne. Stosuje się preparaty o działaniu keratolitycznym, które pomagają usunąć łuski, a także środki ograniczające nadmierną proliferację naskórka. Mogą to być zarówno leki, jak i dermokosmetyki. Te ostatnie wspomagają działanie preparatów leczniczych poprzez pielęgnowanie chorobowo zmienionej skóry – jej oczyszczanie i nawilżanie.
Sprawdź jaki wybrać szampon na łuszczycę
Ważne, aby były dostosowane do skóry z łuszczycą i zawierały właściwe składniki aktywne, jak np.:
Są to składniki bardzo pomocne w łagodzeniu objawów łuszczycy. Można je znaleźć np. w dermokosmetykach Psorisel. Produkty te są dedykowane osobom cierpiącym na łuszczycę skóry głowy. Wyróżniają się działaniem nawilżającym, zmiękczającym naskórek i łagodzącym, dzięki czemu przynoszą ulgę przy podrażnieniach, swędzeniu i stanach zapalnych.
Warto pamiętać, że łuszczyca jest nie tylko przewlekłą chorobą skóry, ale dotyczy całego organizmu. Określa się ją również jako ogólnoustrojową chorobę zapalną. Niestety ten uogólniony stan zapalny może prowadzić do różnych chorób współistniejących – na przykład chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Problemem może być też depresja. Chorzy, oprócz mierzenia się z nieprzyjemnymi dolegliwościami i trudnościami w normalnym funkcjonowaniu, mogą doświadczać stygmatyzacji. Dlatego tak ważne jest, aby bliscy chorego okazywali mu wsparcie, co pomaga w radzeniu sobie z łuszczycą. Potrzebny jest też wzrost świadomości społeczeństwa na temat tej poważnej choroby.
Wiele osób zastanawia się, czy łuszczyca jest zaraźliwa i czy może rozprzestrzeniać się poprzez bezpośredni kontakt z chorym, na przykład podanie dłoni, czy też drogą pośrednią, przez kontakt z rzeczami osoby chorej i wspólne korzystanie z miejsc publicznych takich, jak np. baseny. Jest to oczywiście niemożliwe, bowiem łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Zatem nie należy się obawiać zarażenia nią, ponieważ jest ona spowodowana nieprawidłowym działaniem układu immunologicznego, skłonnościami genetycznymi i czynnikami środowiskowymi.
1. Błaszczyk H., Zalewska-Janowska A., Łuszczyca. Choroby skóry, 2009
2. Nestle F.O., Kaplan D.H., Barker J., Psoriasis, 2009
3. Limaye K., Psoriasis: an overview and update, 2015
4. Tittenbrun K., Łuszczyca – poradnik pacjenta, 2018
5. Jones S.N., Pozbądź się chorób skóry, 2017