Przebarwienia po trądziku to często występujący problem. U wielu osób ślady po przebytym trądziku wywołują kompleksy, zaburzają bowiem estetykę skóry. Na szczęście przebarwienia nie muszą okazać się trwałe, a w odróżnieniu od blizn, można się ich pozbyć nawet w domowym zaciszu. Jakie sposoby umożliwią zlikwidowanie tych zmian barwnikowych?
Przebarwienia po trądziku są rezultatem zaburzeń melanogenezy – procesu wytwarzania naturalnego barwnika w skórze. W wyniku stanu zapalnego, podczas gojenia się zmian trądzikowych może dojść do miejscowej nadmiernej produkcji melaniny. Rezultatem są przebarwienia – plamy o jasnobrązowym lub różowawym kolorze. Niektóre z nich z czasem zanikają, a inne pozostają na stałe i zaburzają naturalny koloryt cery.
Co zwiększa ryzyko przebarwień po trądziku? | Jak można temu zapobiegać? |
---|---|
Wyciskanie zmian | Zamiast wyciskać zmiany, stosuj kremy ze składnikami przyśpieszającymi ich gojenie (cynk, nanozłoto). |
Ekspozycja na słońce | Unikaj wystawiania twarzy z aktywnymi zmianami trądzikowymi na słońce i stosuj ochronę przeciwsłoneczną. |
Źle dobrane kosmetyki | Sprawdzaj skład kosmetyków do twarzy i wystrzegaj się tych ze składnikami przesuszającymi – mogą zaburzyć regenerację skóry. Uważaj na przykład na produkty zawierające alkohol etylowy. Stosuj kremy nawilżające. |
Przebarwienia po trądziku często są skutkiem niewłaściwego postępowania ze skórą, np. wyciskania zmian czy braku odpowiedniej pielęgnacji. Poza tym im dłużej trwa walka z trądzikiem, tym większe ryzyko, że pozostaną po nim ślady. Dlatego nie powinno się zwlekać z działaniem. Warto jak najszybciej zacząć stosować odpowiednie kosmetyki na trądzik, a najważniejszą z nich rolę odgrywa krem – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Przebarwienia po trądziku można usunąć znacznie łatwiej niż blizny, za pomocą zabiegów i domowych sposobów.
Zabiegi dają satysfakcjonujące efekty w likwidowaniu przebarwień po trądziku. Sednem ich działania jest pobudzenie skóry do odnowy, co poskutkuje nie tylko wyrównaniem jej kolorytu, ale też odmłodzeniem.
Istnieje wiele rozwiązań na przebarwienia, po które można sięgnąć:
Aby efekty zabiegów okazały się trwałe i nie pojawiły się nowe przebarwienia po trądziku, należy codziennie pielęgnować skórę naturalnym kremem, który zrównoważy wydzielanie sebum i złagodzi stany zapalne.
Przebarwieniom po trądziku można zaradzić również domowymi sposobami. Znakomicie na rozjaśnienie cery działają maseczki sporządzone z ogórka, z dodatkiem soku cytrynowego. Wystarczy połączyć starty ogórek z łyżeczką soku z cytryny i łyżką jogurtu naturalnego. Tak przygotowaną maseczkę należy nakładać na przebarwioną skórę 2 razy w tygodniu, trzymając ją przez 20 minut. Z przebarwieniami poradzi sobie również maseczka z kurkumy. Aby ją przygotować, zmieszaj po łyżeczce kurkumy, miodu i jogurtu naturalnego. Pozostaw ją na twarzy przez około 20 minut, a następnie zmyj wodą. Taką maseczkę najlepiej wykonywać na noc, co drugi dzień.
Zobacz również czy warto wykonywać maseczki na trądzik
Wiele osób chętnie sięga po krem na przebarwienia po trądziku. Bez wątpienia jest to najwygodniejszy i najmniej czasochłonny sposób na walkę z tymi zmianami skórnymi. Konieczne jest jedynie znalezienie właściwego produktu.
Przebarwienia po trądziku można rozjaśnić za pomocą regularnego stosowania kremu hamującego proces powstawania melaniny w skórze. Warto poszukać kosmetyku, który będzie zawierał jak najwięcej składników pochodzenia naturalnego – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde
Produkt bazujący na składnikach pochodzenia naturalnego będzie nie tylko bezpieczny dla skóry.
Okaże się również bardzo skuteczny, zwłaszcza, jeśli w jego składzie znajdą się następujące składniki:
Aby z powodzeniem pozbyć się przebarwień, należy używać kremu rozjaśniającego naprawdę regularnie. Trzeba po niego sięgać codziennie, rano i wieczorem, aby zapewnić skórze optymalną regenerację.
Trądzik pojawił się u mnie w wieku 15 lat, a zniknął, gdy miałam 20. Niestety na policzkach pozostały widoczne przebarwienia. Od kilku miesięcy stosuję naturalny krem Sevolium i po plamkach nie ma śladu – pisze pani Kornelia z Wrocławia
Sevolium to kompleksowo działający krem na trądzik, który redukuje zarówno aktywne zmiany trądzikowe, jak i przebarwienia. Jego bazą są składniki aktywne naturalnego pochodzenia, w tym ekstrakt z lukrecji, nanozłoto i cynk. Krem skutecznie zapobiega powstawaniu przebarwień po trądziku, usprawniając gojenie wyprysków i oczyszczając z nich cerę. Rozjaśnia też istniejące już przebarwienia, stymulując skórę do regeneracji.
Krem na trądzik Sevolium uspokoił i nawilżył moją cerę, sprawił też, że ma bardziej jednolity koloryt. Jak dla mnie to produkt wart polecenia – pisze pani Monika z Warszawy
1. Jak powstają przebarwienia i czy można im jakoś zapobiec?
Przebarwienia powstają, ponieważ stan zapalny wywołany trądzikiem zaburza produkcję pigmentu. To prowadzi do miejscowego nadmiaru melaniny i powstania plam ciemniejszych od reszty skóry. Przebarwianiom po trądziku najlepiej zapobiegać poprzez odpowiednią pielęgnację nawilżającym kremem na trądzik. Dobrze sprawdza się Sevolium, w którym znajdują się również składniki o właściwościach rozjaśniających przebarwiania.
2. Jak długo utrzymują się przebarwienia po trądziku?
Niektóre przebarwienia mogą zniknąć samoistnie po kilku – kilkunastu miesiącach. Większość zmian zostaje jednak na całe życie. Warto dlatego jak najwcześniej zacząć stosować dobry krem, który wspomoże ich usuwanie.
3. Czy domowe sposoby usuwają przebarwienia po trądziku?
Tak, ale pod warunkiem, że są stosowane konsekwentnie i wiele razy. Jednym z najpewniejszych sposobów na usunięcie przebarwień po trądziku jest codzienna pielęgnacja za pomocą dobrego kremu z ekstraktem lukrecji i nanozłotem.
4. Jak ekstrakt z lukrecji działa na przebarwienia po trądziku?
Znajdująca się w lukrecji glabrydyna hamuje działanie enzymu tyrozynazy. W efekcie przebarwione miejsca ulegają rozjaśnieniu. Ekstrakt z lukrecji przeciwdziała też powstawaniu przebarwień, poprzez łagodzenie zmian trądzikowych.
1. Tilszer I., Usuwanie przebarwień. Część 2, 2007
2. Wołowiec K., Dadej I., Rola UVA w patologii skóry, 2003
3. Czerwonka W., Przebarwienia skóry. Etiologia i leczenie za pomocą lasera, 2015
4. Peters I.B., Kosmetyka, 2002
5. Lizak A., Załęska I., Matuła A., Morawiec M., Wasylewski M., Ocena skuteczności preparatów i zabiegów kosmetycznych u osób z przebarwieniami skóry twarzy, 2018