Domowy sposób na przebarwienia niejedno ma imię. Może opierać się na babcinych metodach lub na nowocześniejszym podejściu do pielęgnacji. Niezależnie od tego, jego zadaniem jest przywrócić skórze jednolity koloryt, rozjaśniając drobne plamki o zabarwieniu ciemniejszym od reszty skóry. Zanim zdecydujemy się na specjalistyczne zabiegi na przebarwienia, możemy spróbować poradzić sobie z nimi w domowym zaciszu, korzystając z dostępnych rozwiązań. A jest ich naprawdę wiele – w tym artykule wspomnimy o kilku najpopularniejszych.
Pierwszy domowy sposób na przebarwienia, jaki warto wypróbować, to peeling. Zdarza się, że przebarwienia są umiejscowione w skórze bardzo powierzchownie. Wówczas pomocne okaże się złuszczenie jej zewnętrznej warstwy, co pomoże pozbyć się martwych i nadmiernie napigmentowanych komórek. Peeling na przebarwienia z łatwością przygotujemy samodzielnie, używając składników, które większość z nas znajdzie w swojej kuchni.
Poniżej podajemy przepisy na trzy różne, nieskomplikowane w przygotowaniu peelingi:
Wybranym peelingiem dokładnie masujemy twarz, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów z przebarwieniami. Zabieg możemy powtarzać 1-2 razy w tygodniu.
Ten domowy sposób na przebarwienia z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom naturalnych rozwiązań. Cytryna na przebarwienia przetestowana została już przez wiele pokoleń i okazała się skuteczna, dlatego warto skorzystać z jej właściwości. Z kolei kurkuma na przebarwienia stosowana jest tradycyjnie przez kobiety z Indii, które za jej pomocą dbają o swoją urodę. Gdy połączymy obydwa składniki, powstanie rozjaśniająca maseczka, rewelacyjnie wyrównująca koloryt skóry. Do jej przygotowania należy użyć łyżeczki soku z cytryny, łyżeczki kurkumy oraz łyżki majonezu. Po zmieszaniu papkę nakładamy na twarz i pozostawiamy na ok. 15-20 minut, po czym zmywamy wodą.
Najprostszym sposobem na pozbycie się ciemniejszych plam na skórze jest kupno odpowiedniego serum na przebarwienia i stosowanie go regularnie. Należy zwrócić uwagę na skład produktu, aby zawierał składniki o właściwościach rozjaśniających, na przykład alfa-hydroksykwasy (kwasy AHA) lub witaminę C.
Jak działają te składniki?
Nie zapominajmy, że serum na przebarwienia przynosi bardzo dobry efekt tylko wtedy, jeśli jest stosowane naprawdę systematycznie.
Olejek na przebarwienia może być tanim i skutecznym sposobem na ujednolicenie kolorytu skóry. Szczególnie polecany jest olejek rycynowy, który kosztuje naprawdę niewiele i jest szeroko dostępny w aptekach. Olejek ten posiada wiele cennych właściwości. Wykazuje działanie antybakteryjne, oczyszcza skórę oraz wygasza stany zapalne. Stymuluje regenerację skóry i pomaga walczyć ze zmarszczkami. Można również stosować olejek rycynowy na przebarwienia, w celu ich zniwelowania. Wystarczy smarować nim skórę dwa razy dziennie, aby już po kilku tygodniach zauważyć poprawę. Zdarza się, że przebarwienia znikają nawet całkowicie!
Istnieje mnóstwo domowych metod na wyrównanie kolorytu skóry, a to, jaki sposób na przebarwienia wybierzemy, zależy już tylko od nas. Warto nie ograniczać się do jednego rozwiązania i swoją pielęgnację oprzeć na wszystkich możliwych sposobach. Raz czy dwa razy w tygodniu poświęćmy trochę więcej czasu na przygotowanie peelingu i maseczki rozjaśniającej, zaś na co dzień używajmy serum na przebarwienia z witaminą C lub olejku. Dzięki temu z pewnością osiągniemy dobre efekty.
1. Galas N., Leczenie przebarwień. Przegląd metod, 2015
2. Przybylak-Zdanowicz M., ABC kosmetyki naturalnej, 2014
3. Wludyka B., Plamy i plamki – przebarwienia skóry, 2012
4. Prystupa-Chalkidis K., Przebarwienia skórne, 2010
5. Bazela K., Dermokosmetyki do pielęgnacji cery z przebarwieniami – ocena skuteczności działania, 2010