Cera naczynkowa to prawdziwe wyzwanie pielęgnacyjne. Jest wyjątkowo wrażliwa i wiąże się widocznymi pajączkami oraz rumieniem. Niedoskonałości te nie są jednak jedynym zmartwieniem, gdyż na podłożu tego typu cery może się rozwinąć trądzik różowaty, który jest bardzo uciążliwą przypadłością. Na szczęście, dzięki właściwej pielęgnacji i odpowiednim zabiegom kosmetycznym możemy utrzymać cerę naczynkową w ryzach i w dużej mierze uchronić ją przed poważniejszymi problemami w przyszłości.
Cera naczynkowa nie jest w żadnym wypadku chorobą skóry. To specyficzny rodzaj cery, charakteryzujący się płytszym umiejscowieniem naczynek. Spowodowany jest w dużej mierze genami – można zauważyć, że posiadaczami cery naczynkowej są zwykle osoby o jasnej karnacji, jasnych lub rudych włosach. Teleangiektazje, czyli uwidocznione na naszej skórze rozszerzone naczynia włosowate ujawniają się zwykle około 20. roku życia, a wraz z upływem lat ulegają nasileniu. W życiu spotykamy się również z wieloma czynnikami, które sprawiają, że naczynka stają się bardziej widoczne i pojawia się rumień.
Niektóre z nich zostały wymienione w poniższej tabeli.
hormony | Intensywna produkcja estrogenów – żeńskich hormonów powoduje rozluźnienie mięśni naczyń krwionośnych. Gdy mięśnie są rozluźnione, naczynia nie obkurczają się ostatecznie, przez co na twarzy pojawia się rumień. |
promieniowanie słoneczne | Promieniowanie UV rozszerza naczynia krwionośne i uszkadza kolagen, z którego są zbudowane. Przez to naczynka tracą elastyczność i nie mogą się z powrotem obkurczyć. |
zmiany temperatury | Skrajne warunki atmosferyczne wpływają na krążenie, co może doprowadzić do popękania naczynek krwionośnych. |
drażniące składniki | Alkohol, kwasy AHA i BHA, mięta pieprzowa działają negatywnie na naczynia, powodując rozszerzenie naczyń i długotrwałe zaczerwienienie skóry. |
produkty powodujące uwalnianie histaminy | Ostre przyprawy, ale też kakao, ryby, kiszonki i wiele innych produktów spożywczych powoduje wzrost poziomu histaminy, która rozszerza naczynia krwionośne. |
Problem z rozszerzającymi się naczynkami może dotknąć każdego, nieważne, jaki rodzaj cery posiada – tłustą, suchą, mieszaną czy normalną. Jednakże na wystąpienie teleangiektazji narażone są zwłaszcza osoby ze skórą niezwykle delikatną, cienką i suchą.
W przypadku, jakim jest cera naczynkowa, pielęgnacja powinna opierać się na odpowiednich preparatach.
Kosmetyki muszą zawierać zwłaszcza substancje wzmacniające kruche naczynka krwionośne, takie jak np.:
Składniki te poradzą sobie z większością problemów, z jakimi zmaga się cera naczynkowa – krem z ich dodatkiem jest więc bardzo pożądany. Ich zaletą jest również to, że działają łagodnie. To ważne, by kosmetyki do cery naczynkowej nie wywoływały podrażnień. Warto stosować delikatne preparaty do mycia cery wrażliwej, specjalne maseczki, peelingi enzymatyczne (nieposiadające w składzie drobin ścierających naskórek) oraz inne niezbędniki, bez których nie obędzie się cera naczynkowa: kremy na dzień i na noc.
O cerę naczynkową powinno się należycie zadbać, ponieważ inaczej może doprowadzić do powstania trądziku różowatego. Ta przewlekła choroba skóry ma podłoże w nadmiernej reaktywności naczyń krwionośnych i nieprawidłowym funkcjonowaniu gruczołów łojowych. Jednym z pierwszych objawów trądziku różowatego jest rumień obejmujący nos, policzki i brodę, znikający w szybkim czasie po ustąpieniu bodźca. Z czasem rumień może się utrwalić, a do niego dołączają kolejne problemy.
Nie da się przewidzieć, czy trądzik różowaty rozwinie się w danym przypadku. Przesądzają o tym czynniki genetyczne oraz codzienne nawyki. Warto więc wystrzegać się czynników zaostrzających problemy cery naczynkowej, jak i używać dobrze dobranych, niepodrażniających preparatów. Ciekawymi składami wyróżniają się dermokosmetyki z serii Acnerose, przeznaczone dla skóry dotkniętej trądzikiem różowatym. Można w nich znaleźć wiele składników pozytywnie działających na naczynka, jak np. ruszczyk, kasztanowiec, olejek drzewa różanego, aloes.
Zastosowanie domowych sposobów na cerę naczynkową może lekko skorygować widoczne naczynka oraz zapobiec powstaniu kolejnych. Prezentowane poniżej rozwiązania zredukują również wszelkie zaczerwienienia na skórze i ukoją podrażnienia.
Niektóre zabiegi mogą zwalczać niedoskonałości, z którymi wiąże się cera naczynkowa – leczenie takie jest zalecane, gdy nie udało się uniknąć powstania teleangiektazji. Z usuwaniem popękanych i rozszerzonych naczynek doskonale radzą sobie: laser Quadrostar Pro Yellow, laser VariLite oraz Harmony XL PRO Dye-VL. Lasery działają wybiórczo – emitują światło o długości pochłanianej przez hemoglobinę, przez co dochodzi do podgrzania i termicznej koagulacji naczyń.
Z innych zabiegów rekomendowanych cerze naczynkowej można wymienić ultradźwięki. Na skórę aplikuje się ampułkę z uszczelniającą naczynia krwionośne witaminą C. Następnie przykładana jest głowica emitująca ultradźwięki, która wtłacza substancje aktywne w głąb skóry i powoduje mikromasaż.
Skóra naczynkowa potrzebuje dobrej pielęgnacji odpowiednimi kosmetykami. Należy chronić ją kremami z filtrem oraz stosować preparaty wzmacniające naczynia krwionośne. Ponadto powinno się unikać używek, ostrych przypraw, gorących napojów. Wskazane jest również ograniczenie opalania. Jeśli masz skórę naczynkową, pamiętaj, aby jej nie bagatelizować. Korzystaj tylko z preparatów specjalnie stworzonych do tego typu cery. Gdy naczynka staną się widoczne, możesz skonsultować swój problem ze specjalistą, który doradzi odpowiedni zabieg.
1. Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce, 2005
2. Jones S.N., Pozbądź się chorób skóry, 2017
3. Wolska H., Placek W., Trądzik różowaty – aktualne poglądy na etiopatogenezę i leczenie, 2016
4. Wąsik F, Baran E, Szepietowski J., Zarys dermatologii klinicznej, 1995
5. Jabłońska S, Chorzelski T., Choroby gruczołów łojowych i potowych. Choroby skóry, 1997