Jak usunąć blizny – na to pytanie wiele osób próbuje znaleźć odpowiedź. Posiadanie blizn w widocznym miejscu, na przykład na twarzy, może bowiem powodować niezadowolenie ze swojego wyglądu. Niektóre blizny, oprócz wywoływania samego dyskomfortu estetycznego, wywołują uczucie bólu i swędzenia. Warto zatem poznać sposoby, które pozwolą na zredukowanie tych zmian do minimum.
Pytanie, jak usunąć blizny po trądziku bardzo często nurtuje osoby młode, zmagające się z tą dolegliwością, ale także osoby dorosłe, mające ten problem już dawno za sobą. Trądzik niesie spore ryzyko powstania blizn i pozostawia widoczne ślady w większości przypadków, a im bardziej dotkliwy był jego przebieg, tym blizny mogą być większe i liczniejsze. Najczęściej są to zmiany o charakterze zanikowym, czyli głębokie ubytki w skórze. Wynikają ze zbyt małej ilości kolagenu, produkowanego w trakcie procesów gojenia. Ilość ta nie wystarcza do całkowitego wypełnienia ubytku tkanki i tworzy się wklęsły ślad na skórze.
Rzadziej po trądziku obserwuje się blizny przerostowe: wypukłe i zgrubiałe zmiany, wyniesione ponad powierzchnię skóry. Ich odmianą są blizny odbarwione, mające białą barwę wskutek zaburzeń w procesie wytwarzania melaniny. Tak jak wszystkie blizny przerosłe, są one konsekwencją nadmiernej produkcji kolagenu i elastyny w trakcie procesów gojenia. Uważane są za najtrudniejszy rodzaj blizn do usunięcia – skuteczność zabiegów ocenia się jedynie na 10-30%.
Sprawdź też: Maseczki na trądzik
Jak usunąć blizny potrądzikowe na plecach, a także na twarzy? Jeśli mamy do czynienia z bliznami o charakterze zanikowym, najlepszym rozwiązaniem będą zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Przynoszą pozytywne efekty nawet przy starych, wieloletnich bliznach. W renomowanych gabinetach można skorzystać z bezpłatnych konsultacji, na których specjalista indywidualnie dobierze plan terapii. Jakie zabiegi może zaproponować?
Oto kilka popularnych propozycji:
Zabiegi wykonywane są w seriach, czasami w skojarzeniu z innymi metodami. Pobudzają skórę do odnowy, dzięki czemu wpływają na realne zredukowanie blizny.
Blizny zanikowe nie powstają jedynie po trądziku. Mogą się tworzyć również na skutek innych chorób, na przykład po ospie. Odpowiedź na pytanie, jak usunąć blizny po ospie na twarzy, jest taka sama, jak w przypadku blizn po trądziku.
Jak usunąć blizny pooperacyjne? Blizny te mogą być sporym problemem, ponieważ oprócz tego, że nieestetycznie wyglądają, czasem powodują zwiększone napięcie i sztywność okolicznych tkanek oraz bolą i swędzą. Jak sobie z nimi poradzić? Odpowiednie działania warto wdrożyć już na etapie formowania się blizny. Najlepiej zapytać się lekarza, jak należy pielęgnować ranę, by dobrze się goiła. Istotne jest między innymi utrzymywanie właściwego stanu nawodnienia tkanek, aby zapobiec wysuszeniu się rany.
Gdy od wygojenia się tkanek minie odpowiedni czas, można zacząć mobilizację blizny. Warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który wykona odpowiednie zabiegi lub doradzi, w jaki sposób postępować z blizną. Dzięki zastosowaniu właściwych technik, tkanka bliznowata będzie lepszej jakości, a jej struktura i koloryt będą bardziej wyrównane. Zmniejszy się również odczuwany dyskomfort.
Można też sięgnąć po dostępne w aptekach preparaty do stosowania miejscowego. Często polecane są plastry, żele i kremy z silikonem. Skutecznie chronią blizny przed czynnikami zewnętrznymi oraz utratą wilgoci. Zapobiegają również nadmiernemu rozrostowi blizn. Specjalistyczne preparaty muszą być jednak stosowane regularnie przez wiele miesięcy, aby dały pozytywne i trwałe efekty. Nie usuną też blizn całkowicie, mogą jedynie zmniejszyć ich widoczność.
Istnieje wiele różnych sposobów na to, jak usunąć blizny, mniej lub bardziej skutecznych. Blizny przeważnie są zbyt trudnym przeciwnikiem, aby zlikwidować je tylko za pomocą domowych metod. Sprawa komplikuje się, gdy walkę z nimi rozpoczynamy dopiero po latach od ich powstania. Mając możliwość skorzystania z profesjonalnych zabiegów, warto wybrać tę opcję. Przyniesie to najszybsze i najbardziej zauważalne efekty. Przy świeżych i niedużych bliznach można wypróbować różne preparaty apteczne. Regularne stosowanie specjalistycznych maści, kremów lub plastrów usprawni regenerację tkanek i być może pozwoli poprawić wygląd skóry.
1. Zastawny O., Czas, który leczy rany, czyli o powstawaniu blizn u człowieka, 2014
2. Wołosik K., Knaś M., Wacewicz K., Dmuchowska P., Skuteczność terapii skojarzonej w redukcji blizn potrądzikowych – opis przypadków, 2013
3. Bayat A., McGrouther D.A., Ferguson M.W., Skin scarring, 2003
4. Kerckhove E., Stappaerts K., Boeckx W., Van den Hof B., Silicones in the rehabilitation of burns: A review and overview, 2001
5. Mackiewicz-Wysocka M., Żaba R., Patogeneza oraz wybrane metody leczenia blizn przerosłych i bliznowców, 2017