Atopowe zapalenie skóry u niemowląt to choroba przewlekła, która charakteryzuje się okresami remisji i nawrotów. Zwykle spowodowana jest przez czynniki genetyczne, ale duży wpływ na jej przebieg mają także czynniki środowiskowe. Aby skutecznie leczyć jej objawy, konieczna jest rzetelna i wczesna diagnoza. Problem dotyczy także dzieci starszych I dorosłych. Jak wygląda atopowe zapalenie skóry u niemowląt? W jaki sposób można je leczyć?
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt | |
początek objawów |
|
lokalizacja objawów |
|
leczenie tradycyjne |
|
leczenie domowe |
|
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt zależy głównie od genów. Duży wpływ ma także nieprawidłowa budowa naskórka, jak i zaburzenia układu odpornościowego. Nie bez znaczenia pozostaje sposób pielęgnacji niemowlaka czy wprowadzane później produkty spożywcze.
Jeśli chodzi o AZS u niemowlaka wyróżniamy następujące przyczyny choroby:
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt objawia się bardzo podobnie, jak uczulenie. Aby stwierdzić AZS niemowlę wymaga specjalistycznej konsultacji. Zwykle pierwsze symptomy w niemowlęctwie pojawiają się przed ukończeniem szóstego miesiąca życia. Zmiany to najczęściej charakterystyczna wysypka z grudkami i pęcherzami, która pojawia się na policzkach i głowie.
AZS to nie tylko zmiany skórne, którym towarzyszy świąd i pieczenie. Niemowlę nie może sobie z tym problemem poradzić samodzielnie, więc najczęściej staje się drażliwe i płaczliwe. W takim przypadku warto wybrać się na konsultacje do dermatologa – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt wymaga leczenia. Najczęściej stosowane jest leczenie miejscowe w formie maści i kremów. Leki należy stosować regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Widziałam, jak mój niemowlak męczy się z objawami AZS. Miał grudki na pliczkach, był drażliwy. Stosowałam maści zlecone przez lekarza, a także zaczęłam stosować dodatkowo dermokosmetyki do pielęgnacji. Na szczęście udało się zaleczyć te uciążliwe objawy, twarz wygoiła się, a malec jest spokojniejszy – mówi pani Patrycja z Wadowic
Atopowe zapalenie skóry u dzieci przebiega podobnie, jak w przypadku niemowląt. Główną przyczyną są tutaj czynniki genetyczne, a także zewnętrzne. Atopowe zapalenie skóry u dzieci może występować u dzieci, które nie ukończyły piątego roku życia. Problem częściej pojawia się u dziewczynek niż chłopców. Oprócz charakterystycznych objawów występujących również u niemowląt, dodatkowo może występować wysypka z grudek i pęcherzy, która pojawia się zwykle na policzkach i głowie. U starszych dzieci zmiany mogą także występować na zgięciach łokci i kolan, a ponadto na dłoniach i stopach.
Co stosować w leczeniu? Najlepszy jest krem na atopowe zapalenie skóry dla dzieci, którego skład opiera się na składnikach aktywnych pochodzenia naturalnego. Dodatkowo można udać się do alergologa, który na podstawie przeprowadzonych testów pozwoli wykluczyć potencjalne alergeny.
Oprócz alergenów pokarmowych warto zwracać uwagę na dodatkowe czynniki takie jak: tkaniny, których dziecko używa, środki piorące. Często są to czynniki, które wywołują atopowe zapalenie skóry u dzieci. Aby zniwelować ich szkodliwy wpływ na dziecko, zaleca się ich całkowite wyeliminowanie z życia. Dzięki temu można doprowadzić do remisji choroby.
Skóra mojego dziecka potrzebowała natychmiastowej pomocy, dlatego bez zastanowienia, kupiłam dermokosmetyki Atopicin i zaczęłam ich regularnie używać. Na szczęście szybko przyniosły oczekiwaną ulgę. Wysypka i łuszczenie się skóry zniknęły, a mała przestała się drapać – mówi pani Aldona z Bydgoszczy
Leki i dermokosmetyki na AZS muszą być dobrane do grupy wiekowej. Dla dorosłych godnym polecenia produktem są produkty marki Atopicin. To bogaty zestaw ośmiu kosmetyków, które zapewniają skórze z atopią wszechstronną pielęgnację.
Kosmetyki zapewniają więc kompleksową opiekę ciału i twarzy. Swoją skuteczność zawdzięczają składnikom pochodzenia naturalnego. Znajdziemy w nich roślinne wyciągi, oleje, masła, witaminy i minerały, które dostarczają skórze wszystkich niezbędnych jej mikroelementów. Tym samym wzmacniają ją, bo silniejsza skóra sprawniej stawia opór alergenom z otoczenia. Dodatkowo wysoką ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi zapewniają zawarte w Atopicin emolienty. Silnie natłuszczają skórze, redukując tak uciążliwy objaw AZS jak suchość skóry, łuszczenie się naskórka i towarzyszący im świąd. Barierę hydro-lipidową wzmacniają także występujące a Atopicin substancje nawilżające, które pomagają zapanować nad rumieniem i pokrzywkami. Grudki i wypryski goją substancje przeciwzapalne.
Dermokosmetyki Atopicin mają bezzapachową formułę, by jeszcze bardziej ograniczyć źródło potencjalnych substancji drażniących oraz pH neutralne dla skóry, dobrze tolerowane przez skórę, co czyni te dermokosmetyki niezwykle bezpiecznymi dla skóry reagującej podrażnieniami na potencjalne czynniki drażniące. Atopicin sprawdza się w kuracjach aktywnie zwalczających objawy atopii oraz stosowane profilaktycznie.
Osoby stosujące Atopicin są bardzo zadowolone z poprawy jaką dzięki nim uzyskały:
Z atopią walczę już od kilku lat. Raz jest lepiej, raz gorzej. Od pół roku stosuję Atopicin i widzę i czuję dużą różnicę. Poprawa utrzymuje się najdłużej, zaostrzone fazy choroby nie wracają. To duża ulga nie czuć w końcu ciągłego swędzenia skóry. Wygoiły się też łuski, twarz wygląda dużo lepiej. Zdecydowanie polecam wszystkim cierpiącym na AZS – pisze pani Jadwiga z Wrocławia
Mam AZS, przetestowałam 1000 środków. Na pewno wśród nich wyróżnia się Atopicin. Poprawa po nim przyszła naprawdę szybko w porównaniu z innymi kosmetykami. Kosmetyki są wygodne w stosowaniu, nie zostawiają tłustego filmu, szybko się wchłaniają, co dla mnie jest ważne – mówi pani Olga z Konstancina
Grupa wiekowa, która zapada statystycznie najczęściej na atopowe zapalenie skóry to dzieci. Na szczęście dostępne leki i dermokosmetyki pozwalają skutecznie walczyć z objawami.
1. Czy atopowe zapalenie skóry u dzieci jest przekazywane w genach?
Dotychczasowe badania naukowe wskazują, że najczęstsza przyczyną AZS są właśnie geny. Nie zmienia to jednak faktu, że skórę należy odpowiednio wspierać, stosując np. dermokosmetyki z naturalnym składem, np. z serii Atopicin.
2. Czy atopowe zapalenie skóry u niemowląt może ustąpić samoistnie?
W niektórych przypadkach AZS mija bez leczenia. Aby przyspieszyć jednak okresy remisji, warto wprowadzić dermokosmetyki, które opierają się na naturalnych składnikach aktywnych.
3. Czy atopowe zapalenie skóry u niemowląt może być spowodowane przez ubrania?
Tak, szczególnie jeśli są produkowane z podrażniających skórę materiałów syntetycznych. Wtedy należy z nich zrezygnować, a także stosować dermokosmetyki z naturalnymi składnikami aktywnymi.
1. Szewczyk, L. (2003). Zaburzenia psychosomatyczne u dzieci i młodzieży. Teoria i praktyka. Warszawa 2006
2. Tuszyńska-Bogucka, W., Funkcjonowanie systemu rodziny z dzieckiem przewlekle chorym dermatologicznie. Lublin 2007
3. Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry u dzieci. Nowa Medycyna 1996, 8, 23-26
4. Thompson R.J., Gustafson K.E., Adaptation to chronic childhood illness. Washington: APA 1996
5. Waszczykowska, E. (2004). Atopowe zapalenie skóry – postępowanie lecznicze. Przegląd Alergologiczny, 1, 24-29
6. Wanat-Krzak, M., Kurzawa, R., Kapińska-Mrowiecka, M., Współistnienie i kolejność pojawiania się innych chorób alergicznych u dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry. Postępy Dermatologii i Alergologii 2003, 20(3), 136-142