Na atopowe zapalenie skóry dieta to jeden z ważniejszych elementów leczenia. Prawidłowo zbilansowana poprawia nie tylko ogólne samopoczucie, ale także kondycję skóry. Jaka zatem powinna być dieta przy AZS? Jakich zasad należy przestrzegać? Czego unikać?
Zalecenia dietetyczne w AZS | |
Substancje pożądane | Gdzie się znajdują? |
kwas GLA |
|
cynk |
|
kwas DHA |
|
W przypadku choroby, jaką jest atopowe zapalenie skóry, dieta powinna być dobrze zbilansowana.
Szczególne znaczenie mają następujące składniki:
W przypadku dermatozy, którą jest atopowe zapalenie skóry, dieta może także zaostrzać objawy.
Niektóre z istniejących alergenów mogą nasilać, jak i wywoływać objawy. Trudno jednak oszacować, jak działają, ponieważ mają podłoże bardzo osobiste, co oznacza, że w każdym przypadku mogą wywoływać inne reakcje – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog Clinica Cosmetologica.
Jeśli pożywienie nasila objawy choroby, jaką jest AZS, dieta eliminacyjna może znacząco poprawić jakość codziennego funkcjonowania. Lista produktów, których nie należy spożywać zmienia się wraz z wiekiem. W przypadku najmłodszych pacjentów będą to: soja, nabiał, pszenica oraz jaja. Czego nie jeść przy atopowym zapaleniu skóry w przypadku pacjentów dorosłych? W tej grupie szczególnym zagrożeniem mogą być: orzechy laskowe, seler, jabłka, marchew. Ponadto wymienia się jeszcze takie produkty alergizujące jak: sztuczne barwniki i aromaty, ryby, owoce morza, produkty mleczne, szpinak, margaryna, pomidory, rośliny strączkowe, czekolada i napoje energetyzujące.
Od kiedy zrezygnowała z alergennych składników pokarmowych, widzę znacząca poprawę. Dopiero jednak od kiedy wprowadziłam dermokosmetyki Atopicin do codziennej pielęgnacji, jestem w pełni zadowolona z efektów. Moja skóra nie łuszczy się już tak mocno i rzadziej jest zaczerwieniona. Poprawiło się jej nawilżenie, dzięki czemu wyglądam i czuję się lepiej – mówi pani Iwona z Zawiercia
W przypadku AZS, którego objawy dotykają w większości skórę, bardzo istotna jest właściwa pielęgnacja. Nie mogą to być jednak przypadkowe kosmetyki. Zdecydowanie lepiej postawić na pielęgnację specjalistyczną. Profesjonale preparaty do skóry z AZS znajdziemy w zestawie Atopicin. To seria składająca się z ośmiu preparatów do ciała i twarzy, które zapewniają skórze wieloetapową i kompleksową opiekę.
W zestawie Atopicin znajdziemy następujące kosmetyki:
Wszystkie kosmetyki z serii mają składy oparte o substancje pochodzenia naturalnego, dzięki czemu odznaczają się dużą delikatnością i są bezpieczne dla skóry. Posiadają neutralny odczyn pH, dzięki czemu nie naruszają naturalnych barier ochronnych skóry. Ekologiczny konserwant, aprobowany przez normę ECOCERTU, sprawia, że z kosmetyków wyeliminowano potencjalne źródło uczulające. Moc składników natłuszczających i nawilżających wzmacnia skórę i czyni ją odporniejszą na ewentualne nawroty atopii. Atopicin pomaga ukoić skórę i zapanować nad chorobą.
Skuteczność kosmetyków z serii Atopicin poświadczają zadowolone głosy klientów:
Cieszę się, że znalazłam dermokosmetyki dla osób z AZS. Obecnie od roku jestem wierna serii Atopicin. Dzięki nim poczułam ulgę, na którą czekałam od dawna. Dzisiaj nie obawiam się już o swędzenie czy pieczenie skóry, te uciążliwe objawy odeszły w zapomnienie. Naskórek przestał się także łuszczyć i już nie tak często pojawia się na skórze rumień. To dla mnie bardzo dużo, bo długo innymi kosmetykami nie udało się osiągnąć takiej poprawy – mówi pani Izolda z Wołomina.
Jeśli chodzi o atopowe zapalenie skóry, dieta może stanowić świetny element uzupełniający konwencjonalne leczenie i pielęgnację, istotną w przypadku AZS, ponieważ objawy w większości dotyczą skóry. Szczególne znaczenie mają naturalne dermokosmetyki, które pomagają utrzymać naturalne funkcje naskórka.
1. Czego lepiej nie spożywać przy atopowym zapaleniu skóry?
Dostępna jest pokaźna lista alergenów pokarmowych, które mają właściwości uczulające. Aby potwierdzić ich działanie na konkretną osobę, warto jednak przeprowadzić uprzednio testy. Pozwalają one wskazać konkretną grupę produktów, które powodują alergię. Dzięki nim oczywiste jest, co należy wykluczyć z diety. Warto jednak pamiętać, że reakcja na składniki pokarmowe jest zindywidualizowana. Oprócz diety eliminacyjnej warto zatem zadbać o pielęgnację skóry za pomocą naturalnych dermokosmetyków, np. z zestawu Atopicin.
2. Czy przy AZS dieta eliminacyjna poprawia kondycję skóry?
W wielu przypadkach eliminacja wybranych produktów pomaga w leczeniu AZS. Należy to jednak skonsultować ze specjalistą, by uniknąć niedoborów pokarmowych. Jednocześnie warto stosować pielęgnację naturalnymi kosmetykami, która wspomaga skórę od zewnątrz.
3. Czym powinna cechować się dieta przy AZS?
Dieta przy AZS powinna być zróżnicowana tak, by dostarczać potrzebnych składników odżywczych, w tym również makro- i mikroelementów. Poza tym warto postawić na pielęgnację skóry, która opiera się na naturalnych dermokosmetykach.
1. Stress as a a precipitant of egzema. Journal of Psychosomatic Research, 16, 323-327
2. Kurzawa, R., Wanat-Krzak, M., Widerska-Kurzawa, A., Atopowe zapalenie skóry. Poradnik lekarzy. Wydawnictwo Help-Med. Kraków 2009
3. Atopowe zapalenie skóry – aktualna wiedza w zakresie zjawisk immunologicznych i możliwości terapeutycznych, Przegląd Dermatologiczny, 96, 145-147
4. Teresiak E.: Udział substancji P naczynioaktywnego peptydu jelitowego oraz czynnika wzrostu nerwów w patogenezie stanu zapalnego wybranych dermatoz. Post. Derm. Alerg. 2005, XXII(4): 183–188
5. Takwale A., Tan E., Agarwal S., Barclay G., Ahmed I., Hotchkiss K., Thompson J.R. Chapman T., Bert-Jones J.: Efficacy and tolerability of borage oil in adults and children with atopic eczema: randomised, double blind, placebo controlled, parallel group trial. Br. Med. J. 2003