Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry znane są od lat. W wielu przypadkach okazują się bardzo skuteczne. Zwykle jednak wykorzystywane są jako metoda uzupełniająca do konwencjonalnego leczenia. Jakie sposoby warto wypróbować? Dlaczego są skuteczne?
Domowe sposoby na AZS | |
sposób ubierania się | noszenie przewiewnych, naturalnych materiałów |
prysznic | częsty prysznic, który usuwa substancje drażniące |
dieta | eliminacja alergenów |
kąpiele | usuwanie zanieczyszczeń |
środki do prania | wolne od składników drażniących |
Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry to przede wszystkim właściwa pielęgnacja. Powinna ona składać się z dermokosmetyków, które mają naturalne składniki aktywne. Są one delikatne dla skóry, a jednocześnie wykazują właściwości lecznicze. Wnikają do głębokich warstw skóry, odbudowują jej strukturę. Przede wszystkim zmniejszają ryzyko utraty wody oraz wspierają naturalne funkcje bariery wodno-lipidowej. Aby kosmetyki były naprawdę skuteczne, należy je stosować regularnie. Dzięki temu skóra otrzymuje stały dostęp do cennych składników aktywnych. Można je nakładać nawet kilka razy w ciągu dnia, jeśli jest taka potrzeba.
Dermokosmetyki na AZS nawilżają skórę, powodują, że mniej swędzi i piecze. Silnie natłuszczają, dzięki czemu odbudowują warstwę lipidów w płaszczu hydro-lipidowym. Są pomocne zwłaszcza latem, kiedy objawy AZS znacznie się nasilają. Należy jednak starannie dopasować je do indywidualnych potrzeb – mówi Justyna Masal-Ochotny, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Doskonałe kosmetyki na atopowe zapalenie skóry znajdziemy w zestawie Atopicin. To seria ośmiu produktów do twarzy i ciała, zapewniająca kompleksową opiekę skórze na każdym etapie pielęgnacji. Znajdziemy w niej trzy delikatne preparaty oczyszczające: olejek myjący do twarzy i demakijażu, emoliencyjny balsam myjący do ciała i szampon do skóry głowy. Wszystkie posiadają neutralne pH, dlatego są dobrze tolerowane przez skórę z atopią. Usuwają zanieczyszczenia, nie naruszając przy tym ochronnej bariery wodno-lipidowej, dzięki czemu skóra stawia sprawniej opór niekorzystnym czynnikom zewnętrznym.
W zestawie znajdziemy także bogata gamę preparatów do pielęgnacji: krem na dzień, krem na noc, krem pod oczy i na powieki, balsam natłuszczający oraz bezwodne mazidło do skóry. Wszystkie silnie natłuszczają i nawilżają skórę, wzmacniają i uszczelniają płaszcz hydro-lipidowy, za czym idzie większa odporność skóry na alergeny.
Skóra nie jest przesuszona, nie łuszczy się i nie swędzi Liczne substancje przeciwzapalne i przeciwobrzękowe pomagają opanować pokrzywki i wykwity skórne. Składy kosmetyków Atopicin oparte są o surowce pochodzenia naturalnego. Znajdziemy w nich wyciągi i ekstrakty z roślin, oleje i masła, a także witaminy i minerały. Dobrze odżywiają skórę, co sprzyja jej regeneracji oraz dodatkowo daje ochronę przed zmarszczkami. Świetnie radzą sobie z objawami AZS oraz chronią przed nawrotami choroby, a stosowane profilaktycznie utrzymują długa remisję.
Sprawdź: Balsam do skóry atopowej
Ich działanie doceniają pacjenci:
Balsamy Atopicin bardzo zmieniły moje codzienne funkcjonowanie. Jeszcze do niedawna nie mogłam zakładać ubrań ze sztucznych tworzyw, ponieważ natychmiast zaczynała swędzieć mnie skóra. Dzisiaj od czasu do czasu mogę pozwolić sobie na domieszkę syntetyków w ubraniach, bo skończyło się łuszczenie i przesuszenie naskórka – mówi pani Lucyna z Katowic
Oprócz dziennej filiżanki naparu z ziół, używam również dermokosmetyków Atopicin. Takie połączenie daje najlepsze efekty, ponieważ od kilku tygodni nie obserwuję żadnych objawów atopowego zapalenia skóry, z którym zmagałam się od wielu lat. Skóra jest mocno nawilżona, elastyczna i jędrna. Nie łuszczy się, nie jest podrażniona i czerwona – mówi pani Jagoda z Kalisza
Wśród domowych sposobów na atopowe zapalenie skóry są także właściwie dobrane ubrania. Kluczem do zmniejszenia objawów jest wybór przewiewnych i naturalnych tkanin oraz luźne fasony, nie przylegające do skóry. Zdecydowanie źle działają na skórę tkaniny syntetyczne. Najlepiej sprawdza się len, bawełna czy jedwab.
Przy atopowym zapaleniu skóry leczenie domowe to również kąpiel lecznicza. Łagodzi objawy, ale w niektórych przypadkach pozwala je także czasowo wyeliminować. Idealna woda do kąpieli nie może być za gorąca. W kąpieli należy spędzić co najmniej kilku minut, aby rozpulchnić skórę, przygotowując ją do aplikacji kosmetyków. Kąpiel pomaga też w usuwaniu zanieczyszczeń. Do wody można dolać emolienty i składniki nawilżające lub zioła.
Innym domowym sposobem na atopowe zapalenie skóry jest właściwy wybór środków piorących. Większość powszechnie dostępnych detergentów ma bowiem działanie drażniące. Wyprana pościel czy ubrania mają bezpośredni kontakt ze skórą, dlatego tak istotny jest przemyślany dobór środków piorących. Najlepiej, jeśli są hipoalergiczne i mają odpowiednie badania dermatologiczne. Wielu pacjentów decyduje się także na używanie delikatnych produktów dla dzieci. Jak ocenić, czy potrzebujemy zmiany środków piorących? Wystarczy sprawdzić, jak reaguje skóra po założeniu wypranych ubrań. Widoczne reakcje alergiczne powinny skłonić nas do zmiany środków piorących.
Ostatnim domowym sposobem na atopowe zapalenie skóry jest stosowanie ziół. Można spożywać je w formie naparów, dodawać do kąpieli lub nakładać na skórę jako okłady. Zioła są skuteczne, ponieważ mają działanie nawilżające, przeciwzapalne i łagodzące.
Wśród takich wymienia się miedzy innymi:
Podsumowując, atopowe zapalenie skóry to dolegliwość, która występuje u pacjentów w różnym wieku. Aby zmniejszyć uciążliwe dolegliwości, należy rozpocząć odpowiednie leczenie, w tym również stosować domowe metody na atopowe zapalenie skóry.
1. Które domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry są najlepsze?
Trudno określi, które z domowych metod są najskuteczniejsze, ponieważ każdy organizm reaguje inaczej na wprowadzane leczenie. W związku z tym należy próbować i obserwować zmiany. Przyjmuje się jednak, że stosowanie dermokosmetyków znacząco poprawia kondycję skóry i łagodzi objawy AZS. Polecamy wszechstronną serię na AZS Atopicin.
2. Czy domowe sposoby na atopowe zapalenie są dla wszystkich?
Aby dopasować skuteczny, domowy sposób leczenia AZS, należy sprawdzić, który z nich działa na nas najlepiej. Domowe sposoby rzadko powodują niepożądane skutki uboczne.
3. Czy domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry można łączyć z leczeniem farmakologicznym?
W takich przypadkach warto skonsultować się lekarzem. W większości przypadków domowe metody, takie jak dermokosmetyki czy kąpiele nie mają wpływu na działanie leków. Skonsultować z dermatologiem należy jednak stosowanie ziół, ponieważ te mogą wchodzić w interakcje z lekami.
1. Gliński, W., Rudzki, E. Alergologia dla lekarzy dermatologów, Lublin 2003
2. Czelej. Hanifi n, J.M, Rajka, G. Diagnostic features of atopic dermatitis. Acta Dermato-Venereologica, 1980
3. W: L. Szewczyk, A. Kulik, Psychosomatyczne aspekty choroby skóry (neurodermitis). Wybrane zagadnienia z psychologii klinicznej i osobowości, [w] Psychosomatyka s. 79-96, Lublin
4. Heszen-Niejodek, I., Atopowe zapalenie skóry (AZS) jako choroba psychosomatyczna: analiza badań 1997
5. Jankowski, K., Człowiek i choroba. Warszawa 1975
6. Juszkiewicz-Borowiec, M. (1999). Udział stresu w etiopatogenezie wybranych chorób skóry. Przegląd Dermatologiczny, 86 (1), 61-65