Wypadanie włosów to nieestetyczny problem, który powodowany jest przez wiele czynników. Może pojawić się zarówno jako objaw, jak i skutek choroby, osłabienia organizmu, czy nieprawidłowej pielęgnacji. Nadmiernej utraty włosów nie należy bagatelizować. Wdrożone leczenie powinno być kompleksowe, a pierwsze efekty zauważalne po około 2 miesiącach. Co więc może powodować wypadanie włosów? Jak leczyć i kiedy udać się do lekarza? Odsyłamy do artykułu.
Wypadanie włosów – co musisz wiedzieć? | ||
---|---|---|
Przyczyny | Objawy | Leczenie |
|
|
|
Problem wypadania włosów dotyka pacjentów w różnym wieku. Chociaż może być objawem choroby, to przyczyny, często są prozaiczne i mamy na nie wpływ. Brak witamin i minerałów w diecie, niewystarczające nawodnienie organizmu i stosowanie ciężkich, wysuszających kosmetyków do stylizacji. To wszystko przekłada się na kondycję włosów, które stając się coraz słabsze zaczynają wypadać w dużych ilościach – mówi Marta Bożenda, kosmetolog, w Clinica Cosmetologica.
Zjawisko utraty włosów jest całkowicie naturalnym procesem wynikającym z pracy mieszków włosowych i cyklu wzrostu włosa. Na skórze głowy znajdują się zarówno włosy będące w fazie wzrostu, w fazie przejściowej, jak i włosy martwe. Wymiana włosów jest więc procesem ciągłym, w wyniku której dziennie tracimy od 100 do 150 kosmyków. O ile wypadaniu towarzyszy stały wzrost nowych, cebulki włosów pracują normalnie, a my nie mamy powodów do obaw.
Problem wypadania włosów natomiast pojawia się, kiedy przy nadmiernej utracie zauważalny jest przestój we wzroście nowych. Mieszki włosowe połączone są z układem krwionośnym człowieka. Tym samym staje się ona odżywczym materiałem, który ma bezpośredni wpływ na jakość włosów. Kondycja włosów jest więc odzwierciedleniem tego, co dzieje się w naszym organizmie. Długotrwały przestój wzrostu nowych włosów, nieustanne wypadanie, pojawienie się prześwitów lub miejscowego łysienia – to objawy, których nie powinniśmy bagatelizować.
Przyczyny wypadania włosów są różne, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie od razu należy konsultować z lekarzem. Dopuszczalna jest bowiem nagła utrata określonej ilości włosów, wynikająca z przyczyn naturalnych – np. przesilenia jesiennego lub wiosennego. Stan ten trwa do 3 tygodni i nie powinien wzbudzać niepokoju. Jako naturalne zjawisko dopuszcza się również wypadanie włosów na skutek chwilowego osłabienia organizmu lub efekt odstawienia czy okresowego przyjmowania leków.
Wypadanie włosów następstwem przewlekłego stresu, który powoduje wydzielanie nadmiaru prolaktyny. Wśród przyczyn wymienia się również nieprawidłową i ubogą dietę, w której brakuje minimalnych ilości witamin i minerałów. Wzmożone wypadanie włosów często towarzyszy osobom sięgającym po diety monoskładnikowe. Bardzo duży wpływ na kondycję włosów ma nawodnienie organizmu. Picie niewystarczającej ilości płynów prowadzi do wysuszenia organizmu. Jedną z najczęstszych przyczyn osłabiających włosy jest nieprawidłowa pielęgnacja i stylizacja np. farbowanie. Korzystanie ze zbyt ciężkich i obklejających kosmetyków (gumy, żelu, pianek, lakierów) powoduje obciążenie włosów, które stają się matowe, szorstkie a z czasem wypadają. Ponadto zbyt duża ilość składników chemicznych aplikowanych na skórę głowy hamuje wzrost nowych włosów. Niekorzystny wpływ mają również urządzenia do stylizacji na gorąco – lokówki, prostownice, suszarki.
Wzmożone wypadanie włosów może być również objawem lub skutkiem chorób o podłożu hormonalnym (choroby jajników, niedoczynność lub nadczynność tarczycy). Problem nadmiernej utraty włosów dotyka również kobiety przechodzące menopauzę lub będących w ciąży. Wypadanie włosów ma również związek z genami i może być dziedziczne w linii prostej.
Inne przyczyny wypadania włosów:
Nadmierne wypadanie włosów nie powinno być bagatelizowane. Problem wymaga konsultacji z dermatologiem i endokrynologiem, a także wykonania badań krwi. Pomoce w ustaleniu kondycji włosów i skóry głowy będzie badanie wykonane u trychologa. Podczas wizyty u lekarza należy pamiętać, by podać listę przyjmowanych leków i przebytych chorób.
W zależności od diagnozy leczenie ustalane jest indywidualnie. Najczęściej zaleca się suplementację witamin i minerałów. W razie wykrycia choroby powodującej wypadanie włosów, kluczowe jest wdrożenie odpowiedniej terapii. Jako uzupełnienie lekarz może zalecić pacjentowi stosowanie odpowiednich preparatów na wypadanie włosów.
Bardzo ważna jest dieta, picie odpowiedniej ilości wody i odstawienie używek. Powodzenie leczenia zależy więc od wielu czynników i przestrzegania zaleceń lekarza.
Domowe sposoby to efektywny i polecany przez lekarzy sposób stymulacji cebulek i wzmacniania włosów. Jedną z bardziej wartościowych metod jest stosowanie wcierek na wypadanie włosów. Najlepsze efekty przynosi wcierana za pomocą masażu mieszanka olejków np. czarnuszki i migdałowego lub argonowego. Dla osób, które chcą dogłębnie odżywić osłabione włosy zaleca się stosowanie zabiegu olejowania. Regularna kuracja z wykorzystaniem oleju z avocado, bawełny, arganowego, kokosowego, macadamia – chroni włosy przed utratą wilgoci, uelastycznia i poprawia mikrokrążenie skalpu.
Oprócz zabiegów, w domowym leczeniu bardzo ważna jest zmiana nawyków. Najczęściej popełniane błędy, które należy wykluczyć to: noszenie zbyt ciasno upiętych fryzur, spanie w wałkach, codzienna stylizacja włosów na gorąco z użyciem ciężkich kosmetyków, częste farbowanie lub rozjaśnianie włosów, brak ochrony włosów podczas opalania.
Efekty wzmocnienia włosów przyniesie regularne stosowanie maski z jajka, korzenia czarnej rzepy i olejku czarnuszki. Dobrym sposobem na odżywienie włosów są płukanki – ze skrzypu lub z jasnego piwa.
Stosowanie odpowiednich kosmetyków na wypadanie włosów jest kluczowe w walce z problemem. Specjaliści zalecają sięganie po uzupełniające się zestawy, które zadziałają kompleksowo. Należy unikać produktów chemicznych, a postawić na naturalne kosmetyki, z dużym stężeniem substancji aktywnych. Delpos to produkty, które zyskały uznanie lekarzy i osób borykających się z wypadaniem włosów. To kompozycja dedykowana dla słabych włosów i skalpu. Preparaty powstały jako odpowiedź na potrzebę profesjonalnych kosmetyków na wypadanie włosów do stosowania w domu.
W skład zestawu wchodzi:
Delpos to dermokosmetyki o kompleksowym i specjalistycznym działaniu, które zarówno pielęgnują, jak i wspomagają leczenie problemu wypadania włosów. Ich formuły są wolne od składników chemicznych, w miejsce których umieściliśmy wartościowe, roślinne substancje aktywne – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde.
Poprawa kondycji włosów następuje dzięki zawartości wartościowych i aktywnych substancji, m.in:
Zestaw Delpos naprawdę pomógł mi zatrzymać utratę włosów, a dodatkowo wspomógł wzrost nowych. Kosmetyki poleciła mi lekarz dermatolog. Sięgnęłam po nie po porodzie i od tamtej pory stosuję regularnie – pisze Pani Diana z Mławy.
Borykam się z przerzedzeniem włosów i początkiem łysienia. To problem, który jest w mojej rodzinie od pokoleń. Dermatolog polecił mi zestaw dermokosmetyków Delpos. Stosuję go regularnie, kilka razy w tygodniu. Włosy są miękkie, lśniące i zdecydowanie mocniejsze. Dodatkowo kosmetyki stymulują wzrost nowych, co było zauważalne po około 2 miesiącach stosowania zestawu – pisze Pan Paweł z Gdańska.
1. Sekita-Pilch M., Zielińska K.: Diagnostyka chorób włosów i skóry głowy w praktyce trychologicznej. Mikrokamera w roli głównej,Kosmetologia Estetyczna, 2015
2. Padlewska K.: Medycyna estetyczna i kosmetologia, PZWL, Warszawa,2014
3. Jazienicka I., Chodorowska G., Budzyńska J.: Włosy – fizjologia i zaburzenia struktury, Dermatologia Estetyczna, 2006
4. Brzezińska-Wcisło L., Lis-Święty A., Wcisło-Dziadecka D., Rogala-Poborska I., Trzmiel D., Wrodzone i nabyte zmiany struktury włosów: Postępy Dermatologiii Alergologii, 2007
5. Szmurło A.: Łupież – zaburzenie skóry głowy, Aesthetica, 2015
6. Siemiątkowska J. M., Zakres trychologii kosmetycznej: Instytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, Stargard, 2015
2 Komentarze
Ja byłam na mezoterpii igłowej i polecam, ale wspieram się tak czy siak szamponem właśnie z tej serii co w artykule- Delpos ^^. Naprawde efekty są bo po 3 miesiącach włosy mi nie wypadają tak drastycznie jak wcześniej.
U mnie problem z wypadaniem włosów jest od alt. Stosowałam masę szmaponów, wcierek znanych marek, ale nie pomagały. Polecacie jakieś zabiegi ?