Stopnie cellulitu (fazy) to miara zaawansowania problemu, jakim jest cellulit. Dolegliwość ta dotyka kobiety w różnym wieku. Jej podłożem są zaburzenia mikrokrążenia, powodujące, że komórki skóry stają się niedotlenione, a tłuszcz i substancje metaboliczne magazynują się w tkance tłuszczowej podskórnej. Dochodzi wówczas do obrzęków, a komórki tłuszczowe ulegają deformacji, co daje wyraźny obraz skórki pomarańczowej. Kluczową rolę w pokonywaniu cellulitu pełni właściwa pielęgnacja, a im wcześniej zaczniemy walczyć z cellulitem, tym lepsze rezultaty możemy uzyskać. Najłatwiej jest zwalczyć pierwsze dwa stopnie cellulitu. Natomiast stopień trzeci i czwarty wymagają większego wysiłku.
Cellulit – stopnie | |
---|---|
pierwszy stopień, | grudki są niewidoczne gołym okiem, |
drugi stopień, | grudki są wyczuwalne podczas delikatnego ucisku palcami, |
trzeci stopień, | grudki są widoczne gołym okiem, a podczas ucisku pojawia się lekki ból, |
czwarty stopień. | cellulit obejmuje coraz większe warstwy skóry, a ból pojawia się m.in. w trakcie siedzenia, które wywołuje ucisk. |
Początkowe stopnie cellulitu może być ciężko zaobserwować, zwłaszcza, jeśli chodzi o najwcześniejszy z nich. Cellulit na tym etapie jest niewidoczny gołym okiem, ale na poziomie mikroskopowym już dochodzi do zaburzeń: obrzęków oraz magazynowania toksyn powstałych wskutek przemian metabolicznych. Ten stan nie trwa wiecznie, jeśli nie zareagujemy, problem z pewnością się rozwinie. W miarę upływu czasu, grudki staną się widoczne po ściśnięciu skóry palcami. Co można zrobić, aby temu zapobiec? Rozwiązanie jest proste: wystarczy stosować dobry krem na cellulit oraz zmienić swoje nawyki na zdrowsze – włączyć odpowiednią dietę i zwiększyć aktywność fizyczną.
Drugi stopień cellulitu można już zauważyć gołym okiem. Dla pewności warto wykonać domowy test. Jeżeli po ściśnięciu skóry pojawią się grudki, to można stwierdzić, że jest to druga faza rozwoju cellulitu. Łatwo można ją zwalczyć za pomocą odpowiedniego kosmetyku. Dlatego kobiety, które wykryją tego typu zmiany, powinny zacząć od stosowania codziennie naturalnego kremu. Wskazane są również masaże, np. specjalnym masażerem czy za pomocą szczotki z naturalnego włosia. Proces usuwania cellulitu będzie jeszcze szybszy, jeśli 2 razy w tygodniu zostanie wykonany body wrapping – domowy zabieg polegający na nasmarowaniu problematycznych partii preparatem antycellulitowym i owinięciu ich folią na pół godziny.
Stopnie cellulitu można określić samodzielnie. Większość pań, które przychodzą do mojego gabinetu, ma cellulit drugiego stopnia. W tej fazie cellulitu istnieją największe szanse na pokonanie go domowymi sposobami, chociaż szybciej oczywiście zadziałają zabiegi. Jednym z takich podstawowych rozwiązań, po które warto sięgnąć w domowym zaciszu, jest codzienne smarowanie skóry kremem. Radziłabym stawiać na kremy zawierające kofeinę i inne składniki pobudzające mikrokrążenie – mówi Karolina Formela, kosmetolog Clinica Cosmetologica
To już zaawansowany stopień cellulitu. Grudki mają większą objętość i są widoczne gołym okiem. Dochodzi do obrzęków oraz nadmiernego gromadzenia tłuszczu. Skóra jest nierównomiernie pofałdowana, a na poziomie mikroskopowym występują zwłóknienia. Ucisk wywołuje ból, który nasila się w trakcie siedzenia lub leżenia. Likwidacja pomarańczowej skórki jest nadal możliwa, ale bardziej skomplikowana. Zalecane są zabiegi na cellulit (wywołujące drenaż limfatyczny) oraz codzienne pielęgnowanie skóry kremem antycellulitowym.
Czwarty stopień cellulitu to nierówności na skórze, które są bardzo widoczne. Podczas dotyku wyczuwalne są twarde zgrubienia, wywołujące ból. Na poziomie mikroskopowym dochodzi do częściowej degradacji tkanki łącznej. Nie da się pokonać tej fazy cellulitu bez odpowiedniej pomocy specjalisty. Walka z nią wymaga kompleksowego podejścia, w tym serii zabiegów w gabinecie kosmetycznym, np. laserowych czy mikronakłuwania. Ważną rolę odgrywają również codzienne ćwiczenia i dieta. Jako dodatkowe wsparcie można stosować kremy antycellulitowe, z jak największą ilością składników aktywnych.
Aby pokonać pierwsze dwa stopnie cellulitu, najlepiej i najwygodniej będzie stosować skuteczny krem na cellulit. Kremu można używać również przy bardziej zaawansowanych zmianach, ale będzie wówczas pełnił drugorzędną rolę: lepsze i szybsze efekty przyniosą specjalistyczne zabiegi. Dlatego warto jak najwcześniej rozpocząć kurację kremem, aby przeciwdziałać rozwojowi cellulitu i tym samym uniknąć kosztownych zabiegów w przyszłości.
Na cellulit doskonale sprawdzają się kremy, które bazują na naturalnych składnikach. Są nie tylko skuteczne i widocznie redukują cellulit. Co jest równie ważne, naturalne kremy są bezpieczne dla skóry i nie wywołują podrażnień – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde
Które składniki naturalnego pochodzenia pomogą wygrać walkę z cellulitem?
Sprawdź jak się pozbyć cellulitu!
Dobre kremy na cellulit można poznać po wysokiej zawartości naturalnych składników aktywnych. Poniżej podaliśmy przykłady skutecznych kremów na cellulit i wymieniliśmy po kilka składników aktywnych, które zawierają.
Wybierając którykolwiek z tych kremów można liczyć na to, że cellulit ulegnie zredukowaniu.
Potwierdzają to także opinie klientek:
Cellulit zauważyłam u siebie, będąc jeszcze w liceum. Walkę z nim zaczęłam po paru latach, gdy stał się widoczny i zaczął mi naprawdę przeszkadzać. Wypróbowałam różne domowe sposoby, głównie dietę i ćwiczenia, ale efektów za bardzo nie miałam. Wyraźną poprawę zauważyłam dopiero po kilku tygodniach stosowania kremu Onshea. Skóra stała się gładka, jędrna, dokładnie taka o jakiej zawsze marzyłam – pisze pani Agnieszka z Sochaczewa
O zestawie Vialise Expert dowiedziałam się przypadkiem. Muszę przyznać, że ten zestaw to prawdziwy killer cellulitu, miesięczna kuracja i po nierównościach ani śladu, nawet przy ściskaniu skóry – pisze pani Justyna z Kielc
W dolegliwości, jaką jest cellulit, stopnie wyróżnia się po to, by określić nasilenie objawów. Warto kontrolować skórę systematycznie, aby jak najwcześniej wykryć tę przypadłość. We wczesnych fazach cellulitu wystarczą kremy. Powinno się wybierać takie preparaty, które zawierają jak najwięcej składników aktywnych pochodzenia naturalnego. Przy zaawansowanym problemie pozostaje udać się do gabinetu kosmetologa. Widocznych efektów możemy spodziewać się tylko przy konsekwentnym stosowaniu metod adekwatnych do fazy cellulitu.
1. Jak rozpoznać początkowe stopnie cellulitu?
Wystarczy ucisnąć skórę na udach, pośladkach czy ramionach. Jeśli ujawnią się nierówności, oznacza to cellulit. W takim przypadku warto jak najszybciej zacząć stosować skuteczny krem antycellulitowy. Sinial, Vialise, Vialise Lifting Effects, Nolicell lub Onshea to kremy obfitujące w naturalne składniki aktywne, które pomagają rozprawić się z pomarańczową skórką. Należy pamiętać, że brak widocznych objawów nie daje żadnej gwarancji – na poziomie komórkowym może dochodzić do zaburzeń, które z czasem mogą doprowadzić do powstania cellulitu.
2. Czy krem można stosować na wszystkie fazy cellulitu?
Tak, ponieważ usprawnia krążenie oraz przyspiesza wydalanie toksyn, dzięki czemu zmniejsza objawy cellulitu. Jeśli jednak problem jest zaawansowany, trzeba się jednocześnie wspomóc specjalistycznymi zabiegami.
3. Przy których stopniach cellulitu warto stosować zabiegi kosmetyczne?
Zabiegi są szczególnie wskazane przy trzecim i czwartym stopniu cellulitu. Przy cellulicie drugiego stopnia nie są konieczne, ale mogą przyśpieszyć jego zwalczanie. Warto połączyć je z codziennym stosowaniem naturalnego kremu na cellulit.
4. Czy wszystkie fazy cellulitu można na stałe zlikwidować?
Trwałe efekty można osiągnąć tylko przy prowadzeniu zdrowego trybu życia. Nie jest to proste, dlatego warto włączyć również codzienną pielęgnację kremem antycellulitowym.
1. Zegarska B, Woźniak M, Kaczmarek-Skamira E. Cellulit – etapy powstawania i stadia zaawansowania, 2013
2. Katarzyna Janda, Anna Tomikowska. Cellulit – Przyczyny, profilaktyka, leczenie. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, 2014
3. Lonczak A., Cellulit – leczenie i profilaktyka, 2011
4. Lydie Raisin, Pokonać cellulit. Wiedza i życie, 2002
5. Adam Klimowicz, Joanna Zielonka, Marcelina Turek, Anna Nowak, Substancje pochodzenia naturalnego stosowane w terapii cellulitu, 2015