Bańka chińska na cellulit to jedna z odmian próżniowych baniek stawianych na zimno, co oznacza że nie jest konieczne ogrzewanie powietrza znajdującego się we wnętrzu bańki, aby wytworzyć potrzebną do masażu próżnię. Bańki chińskie mają charakterystyczny kształt piętrowych grzybków i wykonane są najczęściej z silikonu lub gumy, chociaż można spotkać także bańki wykonane ze szkła. Miękki materiał jest jednak bardziej przyjazny dla skóry i pozwala w płynny sposób kontrolować siłę, z jaką bańka przylega do masowanego obszaru.
Bańki chińskie – ciekawostki | |
Kiedy zostały wynalezione? | Historia baniek chińskich sięga aż 3000 lat wstecz. Są elementem tradycyjnej chińskiej medycyny. |
Na co pomagają bańki chińskie? | Oprócz redukowania cellulitu, bańki chińskie łagodzą dolegliwości bólowe związane z nadmiernym napięciem mięśniowym. Wspierają również powrót do zdrowia w chorobach układu oddechowego, np. przeziębieniach. |
Bańki na cellulit nie posiadają ściśle określonego wymiaru. Najczęściej w sprzedaży dostępne są zestawy baniek w kilku różnych wielkościach. To pozwala dopasować bańkę w zależności od potrzeb. Większe bańki z reguły silniej zasysają i dlatego lepiej nadają się do opracowywania dużych powierzchni skóry.
Masaż bańką chińską na cellulit polega na zasysaniu skóry pod ciśnieniem do wnętrza bańki, co znacznie poprawia krążenie krwi i limfy w warstwach podskórnych. Niemal wszystkie gabinety kosmetyczne posiadają taki masaż w swej ofercie, można go jednak wykonać także samodzielnie w domowym zaciszu.
Przygotowując się do masażu warto pamiętać o przeciwwskazaniach, którymi są np. żylaki czy cera naczynkowa.
Jak poprawnie przeprowadzić masaż bańką chińską?
Masaż bańką chińską na cellulit powinien trwać około 20 minut. Należy go wykonywać na siedząco lub leżąco, nigdy na stojąco. Kierunek ruchów zawsze powinien być w kierunku serca, czyli np. przesuwamy się od miejsca nad kolanami w stronę pośladków. Dla najlepszych efektów masaż powinno się przeprowadzać 2 lub 3 razy w tygodniu.
Technika masażu z wykorzystaniem baniek chińskich jest dość intensywna, stąd skóra po zabiegu może być zaczerwieniona, jest to jednak naturalnym zjawiskiem. Osoby wrażliwsze na ból przy pierwszych masażach mogą odczuwać dyskomfort. Z czasem skóra powinna się przyzwyczaić. Przy intensywnie wykonywanym zabiegu mogą pojawić się siniaki.
Stosując regularnie bańki chińskie na cellulit, efekty można zauważyć nawet po kilku zabiegach. Dzięki poprawie krążenia skóra staje się bardziej sprężysta, jędrna i uzyskuje ładniejszy koloryt. W miarę wykonywania kolejnych masaży, widać wyraźne zmniejszanie się cellulitu, na przykład z trzeciego na drugi stopień. W przypadku gdy cellulit nie jest mocno widoczny, może nastąpić całkowite jego zredukowanie.
Dlaczego bańki chińskie na cellulit działają tak dobrze? Gdy są poprawnie stosowane, wywołują drenaż limfatyczny, który umożliwia szybsze wydalanie toksyn i złogów. Polepsza to krążenie i redukuje obrzęki, a także powoduje, że masowany obszar jest lepiej dotleniony. Podczas masażu bańkami dochodzi również do rozbijania komórek tłuszczowych, które przy cellulicie są powiększone i rozmieszczone nierównomiernie. Bańki chińskie walczą zatem z cellulitem na kilku różnych poziomach.
A czy masaż bańką chińską może relaksować? Zdaniem wielu osób – tak. Masaż bańkami chińskimi w tradycyjnej medycynie był wykorzystywany do leczenia bólu i łagodzenia stresu. Można się spodziewać, że gdy z czasem nasz próg bólu ulegnie zwiększeniu, podczas masażu bańkami poczujemy też odprężenie.
Warto pamiętać jednak, że chociaż chińskie bańki na cellulit są skuteczne, to trzeba wspierać ich działanie odpowiednią dietą, aktywnością fizyczną i stosowaniem kremów redukujących pomarańczową skórkę. Smarowanie ciała kremami antycellulitowymi dodatkowo pozwoli wygładzić skórę, jak również odpowiednio ją nawilżyć.
Bańki chińskie na cellulit od dłuższego czasu z powodzeniem pomagają kobietom w walce z nieestetyczną pomarańczową skórką. Masaż bańkami jest prosty i można wykonywać go samodzielnie w domu. Będzie doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji antycellulitowej i pomoże osiągnąć upragniony efekt gładkiej i jędrnej skóry.
1. Fiałkowska I., Kulis A., Chitryniewicz J., Ocena wpływu serii 10 zabiegów terapii próżniowej na redukcję cellulitu i modelowanie sylwetki ciała, 2014
2. Sylwia Orzechowska, Bartosz Trybulec, Efektywność masażu bańką chińską w leczeniu cellulitu u kobiet, 2015
3. Majdak J., Masaż bańkami, 2008
4. Kamińska A., Terapie antycellulitowe pod lupą, 2008
5. Arct J, Pytkowska K, Kawalec S. Substancje przeciwcellulitowe, 2014