Przyczyny trądziku różowatego są bardzo złożone. Jako najważniejszą, a jednocześnie najpoważniejszą wymienia się predyspozycję genetyczną. Przyczyny trądziku różowatego to przede wszystkim jasna karnacja (więcej zachorowań obserwuje się u pacjentów pochodzenia celtyckiego: Szkotów, Anglików, a rzadziej natomiast u pacjentów rasy żółtej i czarnej) oraz częste zachorowania w rodzinie, co obciąża jej potomków. Przyczyny trądziku różowatego to również nadmierne wydzielanie sebum, na które nakładają się również zaburzenia naczyniowe oraz hormonalne.
Trądzik różowaty przyczyny wewnętrzne | Trądzik różowaty przyczyny zewnętrzne |
---|---|
czynniki egzogenne | czynniki psychogenne |
czynniki infekcyjne miejscowe | nadmierna aktywność fizyczna |
czynniki pokarmowe | czynniki atmosferyczne |
przyjmowanie niektórych leków | niewłaściwa pielęgnacja skóry |
W przypadku trądziku różowatego przyczyny można podzielić na kilka kategorii:
Jeśli chodzi o trądzik różowaty, przyczyny są bardzo zróżnicowane. Początek choroby wiąże się zazwyczaj z nadreaktywnością naczyń, bez widocznych zmian skórnych. Przeważającym symptomem jest wtedy napadowe czerwienienie skóry twarzy.
Występowanie lub zintensyfikowanie zmian może również wynikać z: korzystania z sauny lub basenów z chlorowaną wodą, chorób endokrynologicznych (np. choroby tarczycy, zaburzenia cyklu miesiączkowego), stosowania zewnętrznych leków glikokortykosteroidowych na skórę twarzy, spożywania nadmiernej ilości witamin B6 i B12, a także z pojawienia się wirusa opryszczki wargowej.
Pacjenci z diagnozą trądziku różowatego powinni unikać miejsc o podwyższonej temperaturze, a jeśli muszą w nich przebywać, konieczne jest właściwe zabezpieczenie twarzy, najlepiej kremem naturalnym – mówi Marta Bożenda, kosmetolog Clinica Cosmetologica
W przypadku choroby, jaką jest trądzik różowaty, przyczyny mogą wynikać z zaniedbań pacjenta, a czasami są od niego zupełnie niezależne. Przeciwnie do pielęgnacji, która jest w zasięgu ręki każdego pacjenta. Bez względu na przyczyny trądziku różowatego, stosowanie odpowiednich kosmetyków na fundamentalne znaczenie. Poleca się preparaty do oczyszczania skóry twarzy oraz krem na rano i krem na noc. W ten sposób można kompleksowo zadbać o potrzeby skóry.
Dokłada i regularna pielęgnacja rano i wieczorem, z użyciem kosmetyków dedykowanych do trądziku różowatego, to podstawa w zapobieganiu rozwojowi choroby i niwelowaniu istniejących zmian. Najważniejsze są preparaty, które opierają się na składnikach pochodzenia naturalnego, ponieważ działają skutecznie, nie podrażniając wrażliwej skóry – dodaje Amanda Zielińska, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Nie wierzyłam, że krem na bazie składników naturalnych pomoże z trądzikiem różowatym. Mój pogląd zmieniły dopiero kosmetyki Acnerose, po których szybko zauważyłam poprawę – mówi pani Iza z Częstochowy
Przyczyny trądziku różowatego mogą być różne, ale bez względu na nie, trzeba zadbać o skórę. Objawy można niwelować dzięki pielęgnacji kosmetykami oczyszczającymi oraz kremami na dzień i na noc, zawierającymi składniki naturalne.
Przykładem są kosmetyki Acnerose. W linii znajdziemy maść na rano, krem na dzień, pastę na noc oraz płyn oczyszczający. Poszczególne preparaty doskonale się uzupełniają i zapewniają komplesową pielęgnację.
Znajdziemy w nich składniki aktywne takie, jak: bisabolol (działa antyseptyczne, łagodząco i przeciwzapalnie), olej z glistnika (działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwbólowo, przyspiesza gojenie), witamina E (odżywia, nawilża i regeneruje skórę), aloes (przyspiesza gojenie ran, działa łagodząco). Pomaga również glukonolakton (przyspiesza odbudowę komórkową, delikatnie złuszcza, nawilża). Taka pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym da najlepsze rezultaty!
Istnieje wiele potencjalnych przyczyn trądziku różowatego. Na chorobę mają wpływ dieta, geny, ekspozycja na słońce, niektóre leki, pielęgnacja skóry. Nie na wszystkie z nich mamy bezpośredni wpływ i nie wszystkie możemy ograniczyć. Możemy jednak wspierać skórę w codziennej walce poprzez stosowanie dobrych dermokosmetyków o bogatym składzie, jak np. Acnerose.
Tak. Zwłaszcza niektóre jej elementy: alkohol, ostre przypraw kawę i herbatę. Poza ich wykluczeniem należy wprowadzić również nawilżenie skóry odpowiednimi kremami.
Niektóre przyczyny trądziku różowatego są zależne od chorego: aktywność fizyczna, dieta, ekspozycja na słońce, czy pielęgnacja skóry. Nie mamy za to wpływu na czynniki genetyczne, czy zaburzenia hormonalne.
1. Gwieździński Z., Trądzik różowaty – patogeneza i leczenie, 1998
2. Wąsik F, Baran E, Szepietowski J., Zarys dermatologii klinicznej, 1995
3. Ribeiro L.B., Ramos-e-Silva M., Rosacea fulminans, 2013
4 Komentarze
Jakie by nie były przyczyny trądziku różowatego to i tak należy zgłosić się do specjalisty i zacząć odpowiednią pielęgnację oraz leczenie antybiotykami.
Przyczyn trądziku różowatego może być naprawę wiele. Najlepiej to sobie je wszystkie spisać i starać się wkluczyć lub zredukować te, które możemy
W moim przypadku główną przyczyną trądziku różowatego jest stres spowodowany pracą, a tego raczej to ja nie uniknę.
Przyczyna trądziku różowatego raczej jest genetyczna. Potem głównie go zaostrzają ostre potrawy czy nieprzestrzeganie diety