Rozstępy w ciąży są mankamentem, którego każda przyszła mama chciałaby uniknąć. Niestety te nieestetyczne zmiany zaliczają się do bardzo często występujących w okresie ciąży i po niej, ponieważ wynikają ze zmian zachodzących w organizmie. Jak uniknąć rozstępów w ciąży, a jeśli już się zdążyły się pojawić, to co na rozstępy po ciąży zastosować? Istnieje wiele skutecznych, bezpiecznych i bezbolesnych metod, które można wypróbować w swoim zaciszu domowym. Przedstawimy je w poniższym artykule.
Przyczyna | Opis |
Szybki przyrost masy ciała | Gdy ciało przyszłej mamy szybko się powiększa, zdolności skóry do rozciągania się mogą zostać przekroczone. Wówczas dochodzi do zerwania włókien kolagenowych i elastynowych, konsekwencją czego są rozstępy. |
Zmiany hormonalne | Zmiany poziomów niektórych hormonów mogą prowadzić do zaburzeń pracy fibroblastów. Syntetyzowane włókna kolagenowe i elastynowe są wtedy słabsze i łatwiej ulegają rozciąganiu. |
Predyspozycje genetyczne | Jeśli u kobiet z najbliższej rodziny występowały rozstępy w ciąży, prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów jest o wiele wyższe. |
Rozstępy w ciąży mogą spędzać sen z powiek, dlatego warto spróbować naturalnych, domowych metod, aby do nich nie doprowadzić. Najlepiej wdrożyć pomocne sposoby profilaktycznie, zanim powstaną nieestetyczne zmiany. A kiedy pojawiają się rozstępy w ciąży? To zależy od danego przypadku, ale im bliżej rozwiązania, tym organizm kobiety bardziej się zmienia. Około piątego miesiąca ciąży partie ciała takie, jak piersi i brzuch zaczynają się powiększać. To wtedy jest największe ryzyko utworzenia rozstępów. U kobiet, które mają genetyczną tendencję do rozstępów, zmiany te mogą pojawić się jednak jeszcze wcześniej.
Co zatem zrobić, aby rozstępy na brzuchu i w innych miejscach nie stanowiły problemu? Oto sposoby, z których warto korzystać:
Jeśli jednak nie udało nam się zapobiec rozstępom w ciąży i zmiany te pojawiły się na skórze, warto podjąć z nimi walkę jak najszybciej. Nawet już w czasie ciąży, wybierając bezpieczne kosmetyki. Na rynku kosmetycznym znajdziemy wiele kremów dedykowanym kobietom w ciąży, których możemy używać bez obaw. Dobrze sprawdzą się także naturalne olejki i masła. Kluczem do sukcesu jest regularność. Aby zniwelować na przykład rozstępy na piersiach w ciąży, trzeba regularnie nawilżać skórę. Nawet dwa razy dziennie należy wmasowywać w nią odpowiedni kosmetyk. Dzięki temu sinofioletowe lub czerwone pręgi z czasem staną się mniej widoczne, a swędząca skóra zostanie ukojona.
W okresie ciąży i karmienia piersią trzeba uważać, aby wybrane sposoby na rozstępy nie zaszkodziły dziecku. Dlatego o wiele łatwiej jest walczyć z rozstępami po ciąży i po zakończeniu karmienia. Wówczas mamy do wyboru większy arsenał metod, i to metod bardzo skutecznych. Przede wszystkim rozszerza się oferta kosmetyków, które możemy zastosować. Nie musimy już tak bacznie zwracać uwagi na ich skład. Możemy sięgnąć po produkty zawierające silniej działające substancje, które pobudzą regenerację skóry.
Przykładem mogą być kremy Strialys i Lanimes. Każdy z tych kremów to wyjątkowa kombinacja naturalnych ekstraktów roślinnych z proteinami jedwabiu, kofeiną i dipalmitynianem hydroksyproliny. Oba produkty skutecznie nawilżają i ujędrniają skórę, a w przypadku rozstępów, z powodzeniem zmniejszają ich widoczność.
(UWAGA: jeśli chcesz stosować Strialys lub Lanimes także w ciąży, zapytaj o zdanie lekarza.)
Intensywniejsze mogą być również masaże na rozstępy na brzuchu – w ciąży nie zawsze można je wykonywać, a jeśli nie ma przeciwwskazań, to i tak trzeba to robić bardzo delikatnie. Po ciąży możemy masować skórę nieco mocniej i tym samym uzyskać lepsze efekty. Po ciąży otwiera się też możliwość wykonania zabiegów w gabinecie kosmetycznym. To najskuteczniejszy sposób na pozbycie się rozstępów, ponieważ zabiegi silnie stymulują skórę do odnowy. Oprócz zniwelowania widoczności rozstępów, dodatkowo powodują, że skóra staje się lepiej napięta i odmłodzona. Poradzą sobie również z trudniejszymi do usunięcia, wieloletnimi zmianami. Najpopularniejsze zabiegi na rozstępy to te z użyciem lasera lub mezoterapia igłowa i mikroigłowa. Oczywiście, nadal należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu się i zdrowej diecie. Dzięki takim działaniom wzmocnimy skórę również od środka.
Rozstępy są nieestetycznymi zmianami skórnymi, które często pojawiają się w okresie ciąży oraz po porodzie. Ważne, aby zapobiegać im od samego początku. Warto korzystać z domowych, naturalnych metod, jak np. masaże, czy stosowanie kosmetyków, których zadaniem jest nawilżenie i uelastycznianie skóry. Dbając o elastyczność i sprężystość skóry, zwiększymy swoje szanse na uniknięcie rozstępów, a jeśli te zmiany już się pojawiły, będziemy skuteczniej z nimi walczyć.