Sińce pod oczami, nazywane też cieniami to przypadłość milionów osób w różnym wieku. Przybierają różne odcienie, od ciemnoczerwonych, przez fioletowe, niebieskie, żółte i brązowe. Są nieestetycznym defektem, który może oznaczać zarówno przemęczenie, jak i być objawem chorób. Usuwanie cieni pod oczami zależy więc od przyczyny i genezy ich powstania. Co powoduje pojawienie się miejsc sinych pod oczami? Jak walczyć z cieniami i jaką rolę ma codzienna pielęgnacja?
Cienie pod oczami | |
Przyczyny pojawienia się sińców pod oczami | Sposoby na usunięcie cieni |
|
|
Wyróżniamy nawet kilkanaście czynników przyczyniających się do powstawania cieni pod oczami. Uwarunkowane genetycznie sińce pod oczami mogą być widoczne nawet w wieku dojrzewania. Często za ich powstanie odpowiadają niewłaściwe nawyki żywieniowe, ekspozycja na słońce, używki. Cienie pod oczami, mogą również być oznaką choroby. Wiele osób bagatelizuje je, jednak ich pojawienie się powinno skłonić do wizyty u lekarza – mówi Justyna Masal-Ochotny, kosmetolog w Clinica Cosmetologica.
Cienie pod oczami, nazywane podkowami lub sińcami to przypadłość, z którą mierzą się miliony osób. Przyczyny dolegliwości są różne i nie zawsze oczywiste. Do powstania cieni dochodzi poprzez powiększanie się naczyń krwionośnych i żyłek umiejscowionych tuż pod skórą okolic oka. Ich widoczność wzmacnia fakt, iż skóra w tym miejscu jest niezwykle cienka, a niekiedy wręcz przezroczysta. Powstałe więc sińce pod oczami to często efekt nieprzespanych nocy, przemęczenia, odwodnienia, nadmiaru kawy czy stresu. Niekorzystny wpływ na kondycję skóry ma również palenie papierosów, nadmierne i częste spożywanie alkoholu, nadużywanie soli, stosowanie monodiety lub spożywanie niewystarczającej ilości witamin, składników mineralnych i wody.
Bardzo ciemne cienie pod oczami, pojawiające się głównie latem mogą być efektem zbyt długiej i celowej ekspozycji na ostre słońce. Wówczas możemy mówić o problemie przebarwień skóry.
Warto pamiętać, że ciemne plamy pod oczami warunkowane są również przez czynniki genetyczne. Defekt dziedziczony jest po rodzicach lub przodkach w linii prostej. Nie bez znaczenia jest również czas. Sińce pod oczami powstają jako jeden ze skutków starzenia się skóry, która tracąc swoją gęstość, kolagen i elastynę staje się coraz cieńsza i delikatna.
Czy cienie pod oczami mogą być powodem do niepokoju? Tak, jeśli możemy wykluczyć możliwość działania innych czynników, a pojawiające się ciemne plamy pod oczami przybierają na intensywności. Warto wówczas zgłosić się do lekarza dermatologa lub pierwszego kontaktu, w celu wykonania badań krwi. Zdarza się, że za pojawienie się cieni odpowiedzialna jest alergia – na pyłki lub produkty spożywcze. Sińce to również objaw anemii, atopowego zapalenia skóry lub uczulenie na niektóre leki. Fioletowe cienie pod oczami, z odcieniem niebieskiego często towarzyszą chorobom tarczycy, głównie niedoczynności. Natomiast żółte cienie pod oczami z tendencją do ciemnienia i brązowienia mogą wskazywać na schorzenia wątroby, nerek, śledziony. Cienie pod oczami mogą wskazywać również na inne choroby, m.in. cukrzycę, zakażenie pasożytami, astmę, zaburzenia krążenia i nadciśnienie tętnicze.
Likwidacja cieni pod oczami to długi i złożony proces. Ofertę przywracania skórze blasku mają również gabinety medycyny estetycznej. Należy jednak pamiętać, by przed podjęciem zabiegu, skonsultować się z lekarzem i poddać badaniom, w celu ustalenia rzeczywistej przyczyny sińców. Skuteczna w usuwaniu cieni jest mezoterapia, która polega na wprowadzaniu pod skórę aktywnych koktajli, pobudzających ją do produkcji kolagenu i elastyny. Popularnością cieszy się również aplikacja kwasu hialuronowego, który dogłębnie nawilża, regeneruje i rozświetla.
Cienie pod oczami to przypadłość, którą można zwalczyć dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Odżywianie, nawilżanie, regenerowanie i stymulacja – to właśnie tego potrzebuje cieniutka i delikatna skóra pod oczami. Warto więc sięgać po receptury naturalne, bogate w substancje aktywne, które nie będą powierzchownie maskować problemu, a rzeczywiście wspierać skórę w procesach regeneracji. Należy unikać formuł opartych na substancjach chemicznych, które mają tendencję do zapychania i obciążania delikatnej skóry.
Składniki te znajdziemy w kremie na cienie pod oczy Lusime. To naturalny kompres, którego moc i skuteczność oparto na składnikach pochodzących z natury. W jego składzie znajdziemy ponadto oleje (z nasion słonecznika, opuncji figowej, olejowca gwinejskiego, nasion ogórka siewnego, nasion śliwek) i ekstrakty roślinne (z owoców amli indyjskiej, kwiatu arniki górskiej).
Lusime to krem do codziennego stosowania przeznaczony dla skór w każdym wieku. Działa kompleksowo. Stosowany regularnie widocznie poprawia kondycję skóry, wzmacnia ją, zwiększa gęstość i rozjaśnia. Cienie pod oczami stopniowo znikają bez względu na ich genezę – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde – producenta naturalnych kosmetyków.
Formuła kremu Lusime jest wolna od substancji chemicznych: PEG-ów, silikonów, syntetycznych barwników i substancji zapachowych. Krem nadaje się do codziennej pielęgnacji rano i wieczorem. Należy go wklepywać na oczyszczoną skórę. Dla wzmocnienia efektu przenikania substancji, skórę warto zwilżyć tonikiem.
Lusime rozjaśnił obszary ciemne pod oczami, które nasilały się w wyniku starzenia. Po kilku tygodniach stosowania produktu, widzę różnicę nie tylko w wyglądzie skóry, ale też jej gęstości i poziomie napięcia – pisze Pani Joanna z Zielonej Góry.
Lusime polecił mi dermatolog. Podkowy pod oczami w moim przypadku miały kolor niebieski. Widoczność cieni natężała się i z trudem mogłam je ukryć pod makijażem. Dzięki Lusime po kilku tygodniach widzę poprawę więc krem rzeczywiście działa! – pisze Pani Agnieszka z Rudy Śląskiej.
Domowe sposoby na cienie pod oczami to przede wszystkim zmiana nawyków na zdrowe i właściwe dla naszej skóry. Nie zapominajmy o wartościowej diecie, piciu wody, odpoczynku i ochronie przeciwsłonecznej. Zdrowy tryb życia warto uzupełnić domowym SPA. Pomocne będą samodzielnie przygotowane okłady i maseczki np. z awokado, ziemniaka, miodu, ogórka, ziół i herbaty. Regularnie stosowane nawilżą skórę, ukoją podrażnienia i pomogą rozjaśnić cienie pod oczami. Bardzo ważny jest staranny demakijaż. Resztki kosmetyków to często główny winowajca sińców, które powstają w efekcie zapchanej i niedotlenionej skóry.