Rodzaje trądziku to temat, który warto znać. Chociaż poszczególne typy trądziku mają wspólne podłoże, mogą objawiać się inaczej, jak również mogą wymagać różnego sposobu leczenia. Poniżej znajdziesz informacje odnośnie podstawowych odmian trądziku oraz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w związku z nimi pytania.
Rodzaje trądziku | Dominujące zmiany skórne |
---|---|
Trądzik niezapalny | zaskórniki |
Trądzik zapalny | podskórne wypryski |
Trądzik grudkowy | grudki |
Trądzik krostkowy | krostki |
Trądzik guzkowy | ropne grudki |
Trądzik torbielowaty | ropne torbiele |
Rodzaje trądziku takie, jak trądzik niezapalny (zaskórnikowy), są charakterystyczne dla nastolatków. Przyczyną tego typu trądziku jest nadmierna produkcja łoju i nieprawidłowe rogowacenie naskórka, które prowadzą do utworzenia się czopów blokujących ujścia gruczołów łojowych – zaskórników. Zaskórniki mogą mieć postać białych grudek, ale w kontakcie z powietrzem stają się ciemne. Najczęściej pojawiają się na twarzy i czole, rzadziej na plecach lub klatce piersiowej. Czasem może dojść do przekształcenia się zmian w postaci ropne: grudki oraz torbiele. Przy odpowiedniej pielęgnacji trądzik zaskórnikowy można powstrzymać, natomiast jej brak spowoduje przedłużenie objawów nawet do trzydziestego roku życia.
Poszczególne rodzaje trądziku zapalnego rozwijają się, gdy dojdzie do przerwania ciągłości ściany mieszka włosowego. Wówczas powstają podskórne grudki o stałej konsystencji i średnicy mniejszej niż 1 cm. Biorąc pod uwagę wygląd zmian i przebieg choroby, można wyróżnić 4 typy trądziku zapalnego.
Typowym dla okresu dojrzewania rodzajem trądziku zapalnego jest trądzik grudkowy. Na skórze powstają wówczas widoczne grudki, którym towarzyszy zaczerwienie i obrzęk. Lokalizują się zwykle w strefie T twarzy, ale mogą też pojawić się na plecach. Są trudne do usunięcia, a ich wyciskanie może pozostawić ślady w postaci blizn.
Jeśli chodzi o rodzaje trądziku zapalnego, to kolejnym ich przykładem jest trądzik krostkowy. Typowym dla niego objawem są krosty – drobne, zaczerwienione wypukłości na twarzy. Wraz z nimi często występują też zaskórniki. Krosty zlokalizowane są podrogowo lub śródnaskórkowo i powstają na skutek zatkania ujść mieszków gruczołów łojowych lub potowych. W przeciwieństwie do grudek, krosty wypełnione są treścią ropną.
Zobacz jakie istnieją domowe sposoby na trądzik
Kolejny rodzaj trądziku reprezentują zmiany guzkowe. Za ich powstawanie odpowiadają męskie hormony – androgeny, dlatego trądzik guzkowy częściej dotyczy mężczyzn, niż kobiet. Ropne grudki, które są charakterystyczne dla tej postaci choroby, są bardzo bolesne, nawet przy najmniejszym dotknięciu. W zaawansowanym stadium przypominają guzki, ponieważ mają twardą, zwartą postać. Zmiany utrzymują się długo na skórze, a ich leczenie jest trudne. Zwykle ulegają bliznowaceniu, pozostawiając nieestetyczne ślady.
Rodzaje trądziku takie, jak trądzik torbielowaty, zaliczane są do cięższych odmian choroby. Trądzik torbielowaty można rozpoznać po ropnych torbielach, które przywodzą na myśl czyraki (krosty wypełnione żółtawym lub białym płynem, mające ciemnoczerwoną obwódkę). Torbiele występują samodzielnie lub w grupach. Początkowo są małe, z czasem powiększają się i wypełniają płynem ropnym lub ropno-krwistym. W większości przypadków są bolesne.
Jak walczyć z poszczególnymi typami trądziku?
Warto zacząć od poszukania przyczyny trądziku, a w tym najlepiej pomóc może lekarz. Biorąc pod uwagę rodzaje trądziku u dorosłych, często mają one podłoże hormonalne. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u dermatologa, który ustali z jakim rodzajem trądziku się zmagamy i dopasuje nam odpowiednie leczenie. Poza tym musimy też sami dbać o właściwą pielęgnację trądzikowej cery, stosując regularnie przeznaczone dla niej kremy i inne kosmetyki – mówi Justyna Masal – Ochotny, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Odpowiednio dobrana pielęgnacja może być kluczem do sukcesu. Wystarczy zrozumieć potrzeby cery trądzikowej i zaopatrzyć się w preparaty, które na nie odpowiedzą. Jej podstawowym elementem powinien być lekki, niekomedogenny krem, zawierający skuteczne składniki aktywne.
Z objawami trądziku dobrze radzą sobie naturalne kremy, które normalizują procesy zachodzące w skórze. Na przykład regulują wydzielanie sebum czy usprawniają gojenie wyprysków – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde
Im więcej składników aktywnych naturalnego pochodzenia znajdzie się w kremie, tym lepsze jego działanie.
Przykładami komponentów aktywnych, które mają zdolność do redukowania niedoskonałości, są:
Po latach walki z trądzikiem, wreszcie widzę poprawę. To zasługa kremu Sevolium, z którym nie rozstaję się od miesiąca – pisze pani Małgorzata z Grudziądza
Leczenie różnych rodzajów trądziku u dorosłych i nastolatków można wspomóc stosowaniem kremów zawierających składniki aktywne pochodzenia naturalnego. Doskonale sprawdzi się Sevolium, krem bazujący na ekstraktach z nagietka, fiołka trójbarwnego, lukrecji i drożdży, zawierający również miedź, cynk i nanozłoto. Dzięki kompleksowemu działaniu, dociera do wielu przyczyn trądziku i skutecznie walczy z jego objawami. Ponadto dobrze nawilża i regeneruje, a nawet opóźnia oznaki starzenia się skóry.
Droga suplementacja, zmiana diety czy apteczne preparaty nie pomogły mi tak, jak naturalny krem Sevolium! Jest genialny, nie zapycha ani nie podrażnia skóry i co najważniejsze, dzięki niemu przywróciłam swoją cerę do porządku – pisze pani Klaudia z Krakowa
1. Czy te same rodzaje trądziku, co u dorosłych, mogą występować też u nastolatków?
Tak, niektóre rodzaje trądziku (trądzik grudkowy, trądzik torbielowaty) są wspólne dla obu grup wiekowych. Zdarza się, że trądzik dorosłych jest kontynuacją trądziku młodzieńczego. W każdym przypadku trądziku niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja. Wiele problemów z cerą można rozwiązać, stosując skuteczny krem z naturalnymi składnikami, np. Sevolium.
2. Czy pielęgnację powinno się dobierać w zależności od typu trądziku?
Kosmetyki dobieramy do rodzaju cery, w tym wypadku trądzikowej. Wspólnym mianownikiem różnych typów trądziku jest zwiększona produkcja łoju, dlatego powinniśmy koncentrować się na znalezieniu produktu, który przywróci skórze równowagę w wydzielaniu sebum.
3. Nie wiem, który rodzaj trądziku mnie dotyczy. Co robić?
W przypadku podejrzenia trądziku trzeba koniecznie udać się do dermatologa, który postawi właściwe rozpoznanie. Krem z odpowiednim, naturalnym i delikatnym składem, będzie idealnym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego trądziku.
4. Mam problem z rodzajem trądziku, w którym pojawiają się ropne zmiany. Jak sobie z nimi radzić?
Wskazana jest konsultacja z dermatologiem. Zadbaj też o właściwa pielęgnację – stosuj kremy działające antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
1. Nix J.S., The Good Skin Solution: Natural Healing for Eczema, Psoriasis, Rosacea and Acne, 2017
2. Preston L., Breaking Out: A Woman’s Guide to Coping with Acne at Any Age, 2004
3. Rawlings A.V., Acne and Its Therapy. Basic and Clinical Dermatology, 2007
4. Lenartowicz I., Skin Doctor Biblia zdrowej cery, 2018
5. Rao N., Singh R., Acne & Scars, 2016