Dermatochirurgia to dość młoda gałąź medycyny, będąca niejako połączeniem dermatologii i chirurgii – jest to zabiegowe leczenie zmian skóry. Zabiegi najczęściej przeprowadza się ze wskazań zdrowotnych, ale czasem również ze względów estetycznych.
Dermatochirurgia narodziła się w USA w latach 60., wyłaniając się z podspecjalizacji dziedziny chirurgii oraz dermatologii. Od lat dziedzina ta rozwija się bardzo intensywnie – zarówno na świecie, jak i w Polsce. Tą gałęzią medycyny najczęściej zajmują się dermatolodzy, którzy dodatkowo specjalizują się w chirurgii. Niektóre zabiegi mogą z powodzeniem wykonywać po prostu dermatolodzy. Dotyczy to przede wszystkim mniejszych zmian. Dermatochirurgia to zabiegi obejmujące obszar skóry, włosów, paznokci, a także tkanek podskórnych, czyli naczyń podskórnych oraz tkanki tłuszczowej. Mogą być to zarówno problemy onkologiczne, naczyniowe, jak i z zakresu chirurgii plastycznej.

Bez względu na to, jaki charakter ma zabieg, zawsze konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem dermatologiem lub chirurgiem. Podczas takiej wizyty specjalista dokładnie bada pacjenta, a także przeprowadza szczegółowy wywiad. Bardziej skomplikowane są przypadki, w których ewentualny zabieg ma być związany ze zmianą, która może mieć charakter nowotworowy. Wówczas mogą zostać zalecone dodatkowe badania. Najczęściej wykonuje się dermatoskopową ocenę, co pomaga na bardziej precyzyjne określenie rodzaju i typu zmiany.

Badanie zmian

W dermatochirurgii zabiegi można podzielić na takie, z którymi nie wiąże się konieczność wykonania badania histopatologicznego (np. leczenie blizn, usuwanie wrastającego paznokcia) oraz na takie, które wspomnianej diagnostyki wymagają (np. wycinanie znamion).

Badanie histopatologiczne wykonuje się, gdy zmiana może mieć charakter nowotworowy.  Wówczas jedyną metodą, którą można zastosować do jej usunięcia jest wycięcie, z zachowaniem odpowiedniego marginesu. Po usunięciu jest przesyłana na dalsze badania.

Jakie technologie stosuje się w dermatochirurgii?

Dermatochirurgia - informacjeDermatochirurgia to nie tylko zabiegi wykonywane przy pomocy skalpela. W niektórych przypadkach wykorzystuje się nowoczesne technologie, jak na przykład laser oraz elektrokoagulacja. Tradycyjne wycinanie zmian jest jednak konieczne we wszystkich przypadkach, gdzie wykonywane są później badania histopatologiczne. Wówczas specjalista musi zmianę usunąć chirurgicznie, zostawiając odpowiedni margines. Z tego powodu zdarza się, że obszar usuwanej tkanki jest znacznie większy niż sama zmiana.

Zabiegi dermatochirurgii przeprowadza się najczęściej z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Podaje się je iniekcyjnie. U osób szczególnie wrażliwych na ból, można wcześniej zastosować specjalny krem znieczulający. Bardzo rzadko wykorzystuje się znieczulenie ogólne, choć istnieją też takie przypadki. Najczęściej obejmują one dzieci, osoby wyjątkowo wrażliwe oraz takie, u których zmiany są bardzo duże.

Obserwuj swoją skórę!

Widzisz coś niepokojącego na skórze? Jak najszybciej zgłoś się do dermatologa! Pamiętaj, że wszystko zaczyna się od pacjenta i od jego wizyty w gabinecie lekarza. To właśnie szybka reakcja oraz profilaktyka bardzo często pozwalają na skuteczniejsze i mniej inwazyjne leczenie.

W przypadku znamion i innych niepokojących zmian, które mogą mieć charakter nowotworowy ma to szczególnie duże znaczenie dla zdrowia pacjenta. Dlatego pamiętaj o regularnym odwiedzaniu dermatologa w celu obserwowania pieprzyków – szczególnie po powrocie z wakacji. Uwagę powinny zwrócić również wszystkie zmiany, które pojawiają się nagle, zmieniają kolor, kształt lub rozmiar.

Szybka reakcja pozwala też na sprawniejsze i mniej problematyczne usuwanie zmian, które nie są niebezpieczne dla zdrowia, jak na przykład wrastające paznokcie.

Umów się na konsultację!

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości - nie zwlekaj, umów się na konsultację!